Bilmek istediğin her şeye ulaş

“Çalışkan öğrencilerin ön sıraya, çalışkan olmayanların ise arka sıraya oturtulması” anlayışı eğitim stratejilerinde ne kadar doğrudur?

Öğretmenler, derse katılan ve gerçekten onları dinleyen öğrencilerle ders işlemekten zevk alırlar. Ama derse daha ilgisiz olan öğrencilerin arka sıraya oturtulması çok yanlış. Çünkü bu çocuklar kazanılması gereken çocuklardır ve iyi bir öğretmeni kötü bir öğretmenden ayıran nokta da budur. Sıraları daire halinde dizmek ve böylece kimsenin arkada kalmadığı bir oturma sistemi daha doğru geliyor bana.
  • Paylaş
Her öğrenci kendini en rahat hissettiği , derse en çok konsantre olduğu yerde oturmalidir. Dizilerdeki gibi arka sıradakiler tembeldir mantığı ne kadar doğru olabilir? Ben de eğitim hayatım boyunca hep sınıfın en arka sıralarında oturdum üniversitedeyim ve hala en arkalarda oturuyorum. Çünkü boyle daha rahat hissediyorum. Arka sırada olan birçok arkadasimin da ön siradakilerden daha az alttan dersi var belirtmek isterim :)
  • Paylaş
Bana göre burada önemli iki kısım var. Bunlar öğretmenin sınıf üzerindeki hakimiyeti ve öğrencinin sınıf oturma düzenini algılama biçimi.
Ben yıllarca arka sırada oturmuş bir öğrenci olarak sınıfın tamamını gözleme şansım olduğundan dolayı öğretmene daha iyi konsantre olabiliyorum. Ön sıralarda oturduğum zamanlarda dikkat kaybı yaşadığımı fark ettim. Buna bağlı olarak her öğrenci kendini en konsantre hissettiği yerde oturmalıdır. Eğer öğretmen de güzel bir hakimiyet kurabiliyorsa derslerden alınan verim artacaktır.
  • Paylaş
Çok doğrudur. Liseden sonra, üniversitede isteyenin istediği yere oturduğu dersliklerde, amfilerde de göreceksiniz ki çalışkan öğrenciler zaten önde, tembeller de arkada oturmayı seçiyor.
  • Paylaş
1

Alper Altuğ, 'Çalışkan' olanda olmayanda ezberci sistemi yorumlayamaz.

Çalışkanların ön sıralarda, tembellerin (çalışmayanların!) ise arkada sırada oturması, sadece en erken çağlarımızdan itibaren ömür boyu karşılaşacağımız "kategorizasyon" işlemine başlamak ve bizi buna yönlendirmek için yapılan bir işlem/sınıflandırmadır. Aslında çalışkan ve tembel diye değil, öndekiler ve arkadakiler diye bir ayrım söz konusudur ve arkadakiler öndekilerden daha fakir, daha haylaz (haylazlık sınıf lerledikçe serseriliğe dönüşür), daha hakir görülebilecek nitelikte kabul edilir veya öyle empoze edilir. Ön sıradakilere ömür boyu önde, arkadakilere de ömür boyu arkada yer alacakları mesajı verilmeye çalışılır böylece. Çünkü ön sıradakiler daha çalışkan, daha aristokrat, daha iyi(!) olarak bir "kalıba" sokulurlar, arka sıradakiler ise daha tembel, daha yaramaz, daha aşağı olarak bir "kalıba" sokulurlar ve kendilerine eğitim hayatları boyunca öyle davranılır, öyle kategorize edilirler...
Sonuç: Sistem tarafından "yaratılmış" kişilikler.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

3113 Görüntülenme9 Takipçi5 Yanıt