Bilmek istediğin her şeye ulaş

Çalışma motivasyonumu hiç kaybetmemek için ne yapmalıyım?

Günde ortalama 12-15 saat çalışan ve uyku süremi kademeli olarak aşağı çeken birisiyim. Bu tempoda çalışırken, bir yandan çevremdeki insanları mutlu etmek için de elimden gelen ne varsa yapıyorum. Ancak onlardan gördüğüm olumsuz hareketler sonucu,motivasyonum bozuluyor ve birkaç gün kendime gelemiyorum. Nasıl hiç yıkılmadan çalışmaya devam edebilirim.Düzenle
Hiç kaybetmemek diye bir şey yok önce bunu kabul edelim, sordugunuz sorudan daha onemli olan neden HİÇ YIKILMADAN çalışmak istiyorsunuz, neden uyku surenizi gitgide azaltıyorsunuz önce bunu sorgulamalıyız. Bu geçici bir dönem midir, yetişmesi gereken bir proje yada kazanılacak bir sınav mıdır, yoksa genel çalışma tarzınız/başarı hırsınız mıdır ?
Sorunuza gelince; sanırım bunu bir suredir sorgulamışsınız ve motivasyonunuzu neyin düşürdüğünü bulmuşsunuz, bu durumda sorunun yarısı zaten çözülmüş oluyor. O kişilere verdiğiniz fazla değeri azaltabilir, dolaylı olarak da davranışlarını önemsizleştirebilirsiniz. Siz önemsemez iseniz, yaptıklarının hiç bir anlamı kalmaz hatta kasıtlı olarak yapılan davranışlar varsa bu tutumlarına da son vermelerini sağlamış olursunuz. Ayrıca bir iş ortamından bahsediyor isek, niçin çevrenizdekileri mutlu etmeye çalışıyorsunuz ? Siz sadece işinizin gerektirdiklerini yapın, başkalarının mutluluğundan sorumlu değilsiniz.
  • Paylaş
2

Eren Mustafa Özdal, Çalışma koşularımı kendim belirlemek istiyorum ve bu sürekli bir durum. Sınırlarımı sonuna kadar zorlamak istiyorum ve bu isteğim üzerine uyku ve çalışmamı ayarlıyorum.

Uykumu yeterli seviyeye getirinceye kadar indirgeme düşüncesindeyim. Ve şu sıralar ortalama 5 saat civarında. Haftalık çalışma sürem ise 4000 dk. civarında. Bunları nerden mi biliyorum. Gün gün istatistiklerini tutuyorum.

Bunları neden yapıyoruma gelince... İz bırakmadan gitmek istemiyorum. Aldığım oksijenin hakkını vermek istiyorum hepsi bu...

Olumsuz tavırlar ise, yakın çevremden geliyor. Bu tempo esnasında, çevremdeki insanlara düşkünlüğümü de devam ettirmek için çabalıyorum. Ancak onların da ellerinden mi gelmiyor, yoksa ya da geliyor da ben mi yanlış anlıyorum... Bazı zamanlar ince düşünce yoksunu tavırlarla karşılaşıyorum. Ve bu da beni çok üzüyor.

Mine, bir idealinizin olması çok güzel ama uzun vadede bu size kazandırmaz, kaybettirir. iz bırakmak sadece maddi başarılar değildir ki, özlemle, sevgiyle anılmaktan daha güzel bir iz olabilir mi şu hayatta ? Siz her anlamda çalışmayı, zorlamayı seviyorsunuz. İşin yanında çevrenizdekiler için de birşeyler yapiyorsunuz bu harika bişey ama uzun vadede bu sizi çok fazla yıpratacaktır. Sınırlı zaman ve yaşa paralel geriye giden sağlığımız istediğiniz herşeyi birarada yapmanıza izin vermeyeceğinden seçim yapmak zorunda kalacaksınız ki zaten doğrusu da budur. Başkalarının davranışlarını değiştiremessiniz, onlardan takdir beklerken tam tersi hor görülüyorsunuz anladığım kadarıyla. Demekki sizin takdir edilesi davranışlarınızın başkaları için bir önemi yok. Çünkü en değeri bilinmeyen iyilik, istenmeden yapılan iyiliktir. Dikkat edin ilişkilerde de bir taraf çok fedakar ise, mutlaka terk edilen o olur. Siz karşınızdakilere iyilik yapmayın, sadece gerçekte neye ihtiyacları varsa onu verin. Belki sizden tek istedikleri, iş için harcadığınız zamanın bir kısmını onlara ayırmanızdır, hiçbirşey yapmadan, belki konuşmadan sadece yanında olmanız, içten bir sarılmanız ya da derdini sormanız. Yoksa ben bu kadar çalışıyorum, size şunları şunları alıyorum vs. gibi şeyler kimseyi uzun vadede tatmin etmez.

Kesin bir cevap veremem ama öyle bir durumda o durumu aklına getirmemen ve mutlu olmanı sağlayacak bir şey yapman fayda edebilir. Örnek olarak bazı kadınların sevgililerinden ayrıldıklarında veya canları sıkılınca alış-verişe çıkmaları gibi. Bunun üstüne kişiye mutluluk verebilen şeyler de vardır mesela çikolata, bir küçük dilim yediğinizde belki kendinizin daha iyi hissedebilirsiniz. Motivasyonunuzun mozulmasının üstüne bir de sinirleniyorsanız toprağa dokunmak iyi gelebilir; enerji geçişi sağlar ve rahatlatır.
  • Paylaş
Hiç motivasyonu kaybetmemek olur mu ya hu, insan tabiatına ters bir durumdur bu... Motivasyonu arttırmaya yönelik bir şeyler yapılabilir, bunları da kendiniz değerlendirmelisiniz aslında... Hedef koymak mı, sevdiklerinizi düşünmek mi, gelecekte iyi bir kariyere sahip olmak mı, çok para kazanmak mı vs... Motivasyon dediğimiz şey bizim harekete geçmemizi sağlayan herşeydir, insan her zaman bunu koruyamayabilir...
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

235 Görüntülenme6 Takipçi3 Yanıt