Bilmek istediğin her şeye ulaş

Cam neden saydamdır?

Cam, kuvars ve sodadan meydana gelmiştir. Cam, aslında ne tam bir sıvı ne de gerçek bir katıdır. Hatta sıvıya daha yakındır, çünkü katıların atomlarının kristal yapısı düzgündür fakat camın atomik yapısındaki düzen sıvılardaki düzene benzer.

Camda, katı bir cisimde olduğu gibi atomların belli aralıklarla kendini tekrarlayan bir diziliş düzeni yoktur.

Camın yapısında hiç bir kristal oluşumuna rastlanmaz. Arada sırada görülen bazı kristaller ise camdaki kusurlardır. Bu yüzden cam için, "çok ağdalı bir sıvı" denilebilir.

Ağdalı oluşu nedeniyle, normal dış etkenlerde bile şeklini değiştirmez. Camın içinden geçen ışık demetinin kırılma ve yansımaya uğramadan doğrudan geçmesinin nedeni, bir sıvıda iç sınırların bulunmamasıdır.

Bu nedenle cam saydamdır, ve biz bir cama baktığımızda arkasındakileri olduğu gibi görürüz.
  • Paylaş
Cam saydamlığının sebebi tamamen kristal dizilimiyle alakalı bir durumdur. Camlarda kullandığımız porselenler gibi seramik ailesinden gelir. Ve amorf bir malzemedir. Morf şekil demektir. Amorf şekilsizliği belirtir. Bu şekilsizlik sıvı haldeki camın katılışırken tanelerin birbirine göre çok uzak konumlamaları sonucu ışığın aralarından geçmesini sağlar. Bu yüzden cam saydam olarak katılaşır. Yani camın saydamlığı tamamen soğutma yöntemi sonucu aldığı kristal yapı düzenidir.
  • Paylaş
Moleküler bağlarla alakalı bir durum.

Aynı şekilde demir de yeterince inceltilirse saydam oluyor.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

2310 Görüntülenme10 Takipçi3 Yanıt