Bilmek istediğin her şeye ulaş

Cam Tavan (glass ceiling) etkisi nedir?

Cam tavan etkisi pireler uzerinde yapılmıs ogrenilmiş çaresizliğin biz insanlarda nasıl oluştuğunu anlatan güzel bir deneydir. Pirelerin konulduğu kabın altı yüksek derece de ısıtılır. Üzerlerinde de cam bulunmaktadır. Isının etkisiyle zıplayan pireler cama çarpmaktadırlar. 30 cm yüksekte olan bu cam bir süre sonra kaldırılır. Ama buna ragmen saydam olan cam yüzünden kaldırıldığını ayırt edemeyip gene 30 cm yükseklige kadar zıplayıp yanarak ölürler. Bu deney hayatımızın her yerinde bizim karsımıza çıkıyor. Kadınlar üzerindeki iş yaşamı etkisine gelince anne olma, es olma, ev sorumlulugu derken belli kalıplar icine girip bizdeki cevherin ortaya çıkması dış etkenler yüzünden engellenebilir.
  • Paylaş
Cam tavan etkisi pireler uzerinde yapılmıs ogrenilmiş çaresizliğin biz insanlarda nasıl oluştuğunu anlatan güzel bir deneydir. Pirelerin konulduğu kabın altı yüksek derece de ısıtılır. Üzerlerinde de cam bulunmaktadır. Isının etkisiyle zıplayan pireler cama çarpmaktadırlar. 30 cm yüksekte olan bu cam bir süre olsa kaldırılır. Ama buna ragmen saydam olan cam yüzünden kaldırıldığını ayırt edemeyip gene 30 cm yükseklige kadar zıplayıp yanarak ölürler. Bu deney hayatımızın her yerinde bizim karsımıza çıkıyor. Kadınlar üzerindeki iş yaşamı etkisine gelince anne olma, es olma, ev sorumlulugu derken belli kalıplar icine girip bizdeki cevherin ortaya çıkması dış etkenler yüzünden engellenebilir.
  • Paylaş
1

Ömer Faruk Özcan, Benzer bir deneyde balıklar üzerinde yapılmıştı. Köpek balığı ve başka bir balık arasına gene cam bir engel koyup balığın yenilmesini engelledile. Cam kalktığında köpek balığı gene aynı noktadan öte gitmiyordu. Maalesef bizde tüm hayatımız boyunca bu felsefede hareket ediyoruz. Her hareket sonucu bir şey öğreniyoruz ve sürekli bunu uyguluyoruz.

Cam tavan etkisi, pirelerin bir tencereye konup tencerenin ısıtılmasından sonraki tepkilerini incelemek için yapılmış bir deneydir. Deneyde pireler ısıtıldıklarında üzerleri cam tavanla kapatılıyor ve ısıdan kurtulmak için yaptıkları her eylem başarısızlıkla sonuçlanıyor. Bir süre sonra cam tavan çıkarılıyor ve tekrar pireler inceleniyor. .
  • Paylaş
Öğrenilmiş çaresizliği araştırmak için pireler üzerinde yapılan bir deneydir. Daha sonra köpeklerin ayaklarına elektrık şoku verilerek de yapılmıştır.Aslında öğrenilmiş çaresizlik zaten bu deneyden sonra tanımlanmıştır.Sonrada tedavi edilebilirlik üzerine deneyler yapılmış aynı hayvanlar üzerinde . Zaten arkadaşlar içeriği açıklamışlar bu yüzden hiç içine girmedim. Velhasıl kelam bu deneyden sonra psikologlar , hayat koçları, psikiyatristler vs tonlarca kitap makalede bu deneyden bahsedip insan üzerinde yorumlamışlardır. Günümüzde de bir çok kişinin bu durumu yaşadığı bir gerçektir ama çoğu insanda "aaa o bende de var canım? Gerçekten çok zor bilirim vs" felsefesi ya da ilgi amaçlı yapılıyor olması sebebiyle çoğunun gerçekçiliği sorgulanır.
  • Paylaş
Öğrenilmiş çaresizlik demek daha doğru geldi bana ama alanım değil tabii ki ..
Yalnızz, insanoğlu düşünen hayvan olduğuna göre bu etki NORMAL ŞARTLAR ALTINDA beyni sulanmamış bir insan da pek etkili olmasa gerek .. Haaa oluyorsa o insana beyin nakli gerekli bence . .
  • Paylaş
1

Bora Kasap, Yanlış düşünüyorsunuz. Tam tersine, bu aklın getirdiği bir engeldir. Sanılanın aksine, akılsız varlıklarda işe yaramıyor.

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

651 Görüntülenme10 Takipçi5 Yanıt