Bilmek istediğin her şeye ulaş

Camilerde uzun oturmalar sırasında insanın dizleri, ayakları ağrıyor ve uyuşuyor. Hristiyanlar ise bu durumu kendi açılarından düzenlemişler. Ben simdi merak ediyorum; acaba onlar da eskiden bizim gibi yerde oturuyorlar mıydı? Bunu Hristiyanlar kendileri mi değiştirdiler?

Yerde oturma problemi Hristiyanlardan önce Yahudiler tarafından çözülmüştür. İbadethanelerinde bir kitap okudukları ve ilahiler söyledikleri için yerde oturma gibi bir zorunlulukları da yoktur. İslamiyet'de ise ibadet namaz kılarak yapıldığı için oturma banklarının olması ancak ibadet alanını daraltır. Ayrıca Hristiyanlarda da bankta oturulacak diye bir şart yoktur, bugün bile bankları olmayan, insanların yerde oturduğu kiliseler mevcuttur.
Mesela Taize bir Alman köyüdür ve oradaki Hristiyanların bir kısmı daha eziyetli olduğu için yerde oturmayı tercih eder. Fakir ülkelerde bu durum tabii ki maddi yetersizliklerden dolayı daha sık görülmektedir.

İnsan İlişkileri

İnsan İlişkileri
  • Paylaş
E onlarda ilahi okurken ellerinde kitap tutuyolar uzun uzun ve kolları kopuyor. Kılcal damarla din denklemi kurma istersen
  • Paylaş
Camide otururken benim de ayaklarım uyuşuyor ne zamandır. Sebebini araştırdım. Camiye az gidiyorum; Kilom fazla. Yoksa nice 90lık dedeler görüyorum fit durumda saatlerce uyuşmuyor ayakları. Sorunu kökten çözmek lazım derim ben. Fazla kilolardan ve tembellikten uzaklaşmak gerek. Laf önce kendime tabi.
  • Paylaş
Eskiden ama çok eskiden yerde oturuyor olmaları muhtemel. Çünkü eskiden sandalye, bank yapmak o kadar kolay değildi herhalde. Şimdiki gibi tomruğu kesecek hızarlar yoktu. Testere kıymetli bir şey olsa gerek. Bunları birleştirecek çivi varsa bile bunu üretmek bile zahmetlidir. Muhtemelen sarmaşık gibi şeylerle bağlayarak birleştirme yapıyorlardı. Ağaç kütüğünün nakliyesi bile bir mesele olabilir.

Belki de o yöredeki malzeme ve imkanlar ne ise onlarla oturacak 'mobilya' yapıyorlardı. Çin Seddi binlerce km uzunluğunda ama duvarın yapı elemanları ve yapı şekli yöreden yöreye değişiyor. Çünkü o yörede nispeten kolayca elde edilebilecek malzeme kullanılmış.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

175 Görüntülenme7 Takipçi4 Yanıt

Konu Başlıkları