Bilmek istediğin her şeye ulaş
CAPTCHA, "Completely Automated Public Turing test to tell Computers and Humans Apart" cümlesinin baş harflerinden oluşur. Meali ise "Bilgisayarlara insanlar ve bilgisayarların farkını anlatmak için tamamen otomatize halka açık Turing testi"dir.

Bir çok web sitesi kendini sanal robot saldırılarından korumak için el yazısı, dağınık, zor okunur bir fon üzerinde şimdiye kadar sadece insanların okuyabileceği harf, rakamlar ya da saçma sözcükleri (CAPTCHA figürlerini) bir girdi alanına girmenizi isterler. Bu küçük testle sizin bir insan olduğunuza ve robot olmadığınıza karar verirler.

Bilgisayar
  • Paylaş
Bilgisayarın başında işlem yapıp form dolduran kişilerin insanmı yoksa robot yazılım mı olduğunu tespit edebilmek için buldukları bir çözüm.

Form içerisinde karışık resimler halinde bir bulunan kodlardır. Bu resimleri bilgisayar sistemleri görüp tanımlandıramazlar ancak insan gözüyle anlaşılabilir kodlardır.

Bilgisayar

Eğer resim değilde düz yazı olsaydı böylece otomatik yazılımlar (botlar) yüzünden formlar otomatik doldurulup sahte hesaplar açılabilecekti işte bu da web sitelerinin başına bela bir durumdur ("spam" olarakda tanımlandırabiliriz bu durumu) . Bu yüzden pek çok site Captcha sistemiyle güvenlik önlemi almışlardır.

Captcha Resimli kodlarından başka çeşitleride vardır örneğin bir soru sorulur oraya cevabını yazarsınız atıyorum "1+5 = ? " gibi veya "Ankara'nın baş harfi nedir? " gibi.
  • Paylaş
2

Hakan, Bazı versiyonları insanı hayattan soğutuyor, üstüste binmiş rakamlar harfler, kuyruğu uzayınca n harfine benzeyen r ler, sıfırmı, "o" mu olduğunu anlamak için dahi zekası isteyen kombinasyonlar. Offff Offff:-)

Balık, doğru yani sistem captcha yapacam derken hepten captırıverip anlaşılmaz resimler meydana çıkarabiliyor,

şöyle enteresan bir çözüm gelmiş akıllarına
captchaları reklam şeklinde yapmayı düşünmüşler, yani normalde insanlar reklamları pek tınlamaz ama captcha'ya reklam koyarak reklamdaki yazıyı yazmaları isteniyor, ister istemez muhattap oluyorsun reklamla :)

Merak edenler izleyebilir;

Bir yerden bir şeyler indirirken, okumaya çalıştıkça canımıza okuyan minik minik yazılar.
  • Paylaş