Bilmek istediğin her şeye ulaş

Carbon fiberin inşaat sektöründeki geleceği hakkındaki düşünceleriniz nelerdir? Demir donatıların yerini zamanla carbon fiber donatılar alır mı?

Henüz çubuk donatıların yerini alacak teknolojisi yok ama etriyelerin yerini alabiliyor. Geleceği aslında çok açık bir sektör. Günün birinde carbon fiber'den çubuk donatılar üretilirse hiç şaşırmam. Tabii ki çeşitli dokuma paternleriyle bu sağlanmalı. Çeliğin en güzel özelliği akmadan önce lineer elastik bir şekilde sünmesidir ki bu henüz bildiğim kadarıyla carbon fiberde sağlanamadı. Bence değişik örgü teknikleriyle örülen çubuklar bu esnemeyi sağlayabilir. Carbon fiber sonuçta çelikten daha sağlam bir malzeme ve uygun tekniklerle çeliğin yerini alabilir.
  • Paylaş
5

Özgür Şenocak, Evet, çeliğin elastik modülü 210000 iken carbonfiberin 180000 (max) arada epey bir fark var ancak mukavemeti yaklaşık 3,5 katı gibi. Benim düşüncem, sizinde az önce söylediğiniz gibi değişik bir örgü tekniğiyle bu sağlanırsa kimse tutamaz gibi görünüyor. Korozyona karşıda çok iyi bir yer tutar diye tahmin ediyorum.

Şaman, Uzaması yaklaşık 1/10 dolayısıyla lifler 1 birim için 10 birim uzayacak şekilde örülürse aynı sünekliğe erişebilir. Çok ilginç bir malzeme tabii ki.

Ayhan Şimşek, Her şeyde olduğu gibi tabii ki bunda da fiyat öne çıkacaktır. Sanırım bu aralar demirin kilosu 1.12TL. Peki sisce böyle bir malzemenin kilosu kaç TL olur ve tercih sebebi olur mu?

Şaman, Bugüne kadar karbon lifi dokumalar için bolca ARGE yapıldı ve devam etmekte. Malzemenin kullanımı yaygınlaştıkça birim başına düşen ARGE maliyeti düşeceğinden fiyatları da düşecektir. Kaldı ki oksitlenmemesi yapının kullanım ömrünü uzatacak, çelikten oldukça fazla olan dayanımı ise kullanılan malzeme miktarını azaltacaktır. Bu faktörleri de göz önünde bulundurunca günün birinde çeliğin yerini alması hiç de şaşırtıcı olmaz.

Özgür Şenocak, Şuan Türkiye'de sadece Yalova'da fabrikası var ve üretimi ülkemizde bu yüzden az. Şimdiki teknoloji ve imkanlarla bu düşüncemiz hayal gibi dursa da carbonfiber çok amaçlı bir malzeme olduğu için kullanım alanı arttıkça üretimi de artacaktır buda fiyatlara yansıyacaktır. Sakarya Üniversitesi ARGE aşamasında bu konuda hala devam etmekte ben cok ümitliyim eğer gerçekleşirse bir devrim olabilir inşaat sektöründe.

Daha çok uzun yol alması gerekiyor ama makas sistemi np ı dan daha etkili olabiliyorsa Kullananda asıl olanda insandır bir gün şimdiki sistemlerin çağ dışı kalacağı kesin
  • Paylaş
Demir donatıların yerini asla alamaz. Saha betonu, yol betonu, endüstriyel zemin betonu gibi yapı elemanlarında kullanılır ancak kolon kiriş gibi ana taşıyıcılarda çelik donatılarının yerini alabileceğini sanmam
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

147 Görüntülenme7 Takipçi3 Yanıt