Bilmek istediğin her şeye ulaş

Cari açık nedir?

Cari açık esasen üretimle tüketim arasındaki olumsuz fark olarak yazar kitaplarda ve genelde olduğu gibi bu tanım da eksiktir. Çünkü cari (geçerli, Devam eden) kelimesi bir dönemi işaret eder, bu dönem genellikle yılbaşı yıl sonu olsa da reel sektör de bu süre ay başı ay sonu olarak ta ölçülür. Ve işletmenin diğer işletmelerle olan faaliyetleri sonucu cari hesapları oluşur, ülkelerinde cari hesapları aynı işletmeler gibi yani dış ülkelerle olan ilişkisi ile oluşur, tanımda bahsi geçen üretimden kasıtta ihracattır. Bu halde ihracat üretimi ithalat harcamasından düşükse cari açık meydana gelir. İç ya da dış borçlanma ile karşılanabileceğini gibi ekonomiyi soğutup ithalat rejimini sertleştirerek çözümler aranır, tabi her çözüm beraberinde ayrı mali sorunlar getirir, ülkeler için cari açığı yönetmek erk gücü sebebiyle işletmelere göre nispeten daha kolaydır. Daha fazla vergi, daha az maaş zammı, daha teslimiyetçi bir halk ile bu sorunu yıllarca idare edebilirsiniz. Tıpkı şu anda ülkemizin içinde olduğu gibi, işletmelerde ise durum facia ile sonuçlanır. Yani iflas.

  • Paylaş
1

Nazende , 2013 yılı cari açığını kapatma çalışmalarına bilumum zamlar ve köprü ve yol satış işlemleri kırmızı kurdele kesimiyle başlandı:(

Bir ulusal ekonomide üretim ile harcamalar arasındaki olumsuz farka cari açık denir. Üretimle harcamalar arasında oluşacak olumlu farka ise cari fazla adı verilir. Ülke ekonomisinde oluşacak cari açığın karşılanma yöntemi ise dış borçtur. Burada ürettiğinden fazlasını harcamayı irdelemek faydalı olacaktır.

Harcama yapmak iki şekilde olur. Birincisi, tüketim ve ikicisi ise yatırımdır. Yatırım için yapılan harcamalar her zaman tüketim için yapılan harcamalara tercih edilmelidir. Yatırım gelecekte kazanç sağlayacak ve mevcut dönemde varlık oluşturan bir harcama türüdür.

Yatırım olumlu bir harcamadır. Sebebi ise geri dönüşümü olan ve bir varlık sahibi olunan bir harcamadır. Bu yolla edinilen varlık, kar ederek ekonomik artı sağlayan kendini zaman içinde kazancı ile amorti edecek ekonomik bir birim haline gelecektir.

Tüketim ise geri dönüşü olmayan ve önemli özellik olarak tükenen bir miktarı ifade eder. Eğer cari açığa yol açan harcama kalemlerinizde yatırım harcamaları ağırlıkta ise bu olumlu sonuçlanabilecek, yatırım sonucu oluşmuş bir cari açık olabilir. Ancak, harcama kalemlerinizin çoğunluğu yatırım değilde tüketim kalemlerinden oluşuyor ise bu durum sizin dış borcunuzun artmasına neden olabilecek ve geri dönüşü olmayan tükenmiş bir harcama olarak karşınıza çıkacaktır. Tüketim kalemleri dolayısıyla oluşacak ve uzun vade de devam edecek bir cari açık sonunda ekonomik krizlere sebep olacaktır. Hiçbir ekonomi uzun süreli ve tüketim kaynaklı cari açığı kaldıramaz.

  • Paylaş

Yatırım harcamalarının her zaman için tüketim harcamalarına tercih edildiği bir ekonomide yatırım harcamaları hangi bütçe ile sağlanacak? Ya da durgunluk yaşanan bir ortamda yatırım harcamalarında bulunurken yapılan yatırımın geri dönüşünü sağlayacak tüketim harcamaları ne ile karşılanacak?

  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1068 Görüntülenme7 Takipçi3 Yanıt