Bilmek istediğin her şeye ulaş

"Çarşı Her Şeye Karşı" sloganının anlamı nedir?

Bu slogan Çarşı Grubu'nun marjinalliği ve muhalifliğini anlatmak için kullanılan bir slogan. Grubun sözcüsü Markaryan'a göre iyi ve güzele ait ne varsa bunun karşısındakine karşı durmanın, Beşiktaş içindeki çok farklı ideolojik fikirlerin Beşiktaş çatısında toplanmanın sloganı. Çarşı haksız olan, yanlış olan, kötü olan her şeye karşı.
  • Paylaş
90'lı yılların ortalarında Beşiktaş'ta şimdiki lüks mağazaların ve ofislerin bulunduğu akaretlerde Şair Nedim Caddesi üzerinde bir tamirci esnaftık. Dükkanımız sarı kırmızıydı. Biz Galatasaraylıydık ve "çarşı"da herkes bizi tanır bilirdi. Sarı kırmızı şapkamla formamla Beşiktaş'ın tüm sokaklarında gezer yürürdüm. Babamı da tanırdı herkes nasıl hastası olduğumuzun bu renklerin. Beşiktaş maçları olduğu gün dükkanımızın önünden geçen "çarşı"yı hatırlarım o zamanlardan. Babam da sempati ile bakardı ve dükkanımıza doğru dönüp alkışla ve selamlayarak geçtiklerini hatırlarım.

O zamanlar kimse kimseye karşı değildi. O semtte centilmenliğin dibine vurulurdu. En sevdiğim de meşhur Beşiktaş köftecisine sarı kırmızı şapka ile gidip etrafa hava atmak olurdu. Bir de Fenerbahçeli Müjdat vardı ve bazı Fenerli oyuncuların gittiği berber dükkanı. En çok da oraya gitmeyi severdim. Her traş sonrası fenerliyim diyip hediye sakızımı aldıktan sonra en büyük cimbom diye bağırarak çıkardım dükkandan.

Peki şimdi ? Çarşı sizce sadece yanlış olan kötü olan her şeye mi karşı ? Bence çarşı kendisine ve geçmişine yabancı.
  • Paylaş
Alayına ulann
  • Paylaş
Çok saçma bence
  • Paylaş
Muhalif kimliğinden gelir kimsenin g.tünün kılı olmamasından gelir
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

966 Görüntülenme7 Takipçi5 Yanıt