Bilmek istediğin her şeye ulaş

Çay içmek kişilerde nasıl bir etki bırakıyor. Çay terapi adı altında çalışmak istesem ne kadar doğru bir karar vermiş olurum?

Çay içmek insanlarda rahatlatıcı bir etki bırakır, tabii bu içilen çaya göre değişiklik gösterir. Pek çok strese karşı içilebilecek çay olduğu gibi Japon çay seremonilerinde kullanılan toz yeşil çay matcha da rahatlatıcı özelliğe sahiptir. Ayrıca çayı meditasyonda kullanımı ve çay banyosu ile rahatlama örnekleri Asya'da çok fazla mevcuttur.
caycek.com/cay-meditasyonu/
caycek.com/cay-banyosu/
  • Paylaş
Çay içmenin insanda bıraktığı etki kişiden kişiye ve elbette nasıl bir çay içtiğine göre değişir. Siyah çay da dediğimiz bildiğimiz çayda kafein vardır. Kafein uyarıcı bir etkiye sahiptir ve rahatlatmaz aksine uyarır ve bir tetikte olma hali yaratır. Elbette çok çay içinler bu hali hissetmeyebilirler.

Çay terapisi diye bilimsel bir yöntem yoktur. Sanılanın aksine psikoterapi dediğimiz süreç oldukça karmaşık ve uygulaması zordur. Dışarından bakıldığından sadece konuşmak veya rahatlatmak olarak görülebilir ancak böyle değildir. Tam tersine kişi bazen terapiden rahatlamış değil aksine daha da gerilmiş olarak ayrılabilir. İyileşme ve davranış değişikliği ille de rahatlama ile gelecek diye bir kaide yoktur.
İyi bir terapist olmak için öncelikle çok iyi bir psikoloji bilgisine sahip olunmalı dolayısıyla ruh sağlığı uzmanı olunmalıdır (psikolog, psikiyatrist, pdr). Bu tek başına yetmez, psikoterapi kuramsal eğitimin yanında usta-çırak ilişkisine dayalı süpervizyon eğitimi ile öğrenilir. Bazı terapi akımları en az 100 saat süpervize edilmiş seans yapmamış kişiyi terapist olarak tanımazlar. Son yıllarda çıkan ve 15-20 günlük eğitimler ile öğrenilen NLP gibi yöntemler ise bilimsel dayanaktan yoksundurlar. Bu yöntemlerin veya herhangi başka bir yöntemin bilinçsiz bir şekilde kullanılması karşı tarafa kalıcı olabilecek psikolojik zararlar verebilir.

Tüm bu saydığım sebeplerden dolayı ben sizin çay terapisi adı altında bir yöntem ile insanların ruh sağlıklarına müdahale etmenizi önermem. Dünyada pek çok sayıda terapi ekolü ve ondan daha da fazla teknik ve müdahale biçimi vardır. Bu sebepten olsa gerek çay ile bir terapi yaklaşımı geliştirmek hiç aklıma gelmedi.

Meditasyon ise ayrı bir konu. Çay meditasyona yardımcı olarak kullanılabilir. Meditatif teknikler de psikoterapide yardımcı olarak kullanılabilir. Ancak meditasyon bir terapi değildir.
  • Paylaş
Açıkçası daha öğrenciyim ama çay terapiyi ilk defa duyuyorum. Elbette ön yargıyla yaklaşmamak lazım ama çayla terapi olur mu dersen olmaz gibi geliyor. Rahatlatır vb. fizyolojik etkileri vardır ama psikolojik boyutunun olduğunu düşünmüyorum.
  • Paylaş
3

Ergül AVŞAR, Mustafa ULUSOY dan ay terapisi diye bir kitap var onu okumanı tavsiye ederim. eminim sende kendine göre bir sitil düşüneceksin. amaç insanların iyi halini ortaya çıkarmaksa çay veya su olmuş önemi yok . sadece ben bu konuda insanları bir yoldan iyi duruma getirilebileceği kanaatindeyim. kitabı okuduktan sonra düşüncelerini iletirsen sevinirim...

Gökay Ata, İnsanların iyi halini ortaya çıkarmak amaç olursa çayın veya suyun önemi yok demişsiniz. O zaman çay terapisi demek anlamsız olmaz mı? Yapılan işlem sadece bilişsel olarak iyileştirip düşüncelerini olumlama olur gibi geliyor. Bunun için başka yöntemlerin varlığından haberdarım.

Ergül AVŞAR, amaç tabiki iyi etmektir. çayın da önemi yok suyun da bur da çayı istememin sebebinin toplumumuzda çayın etkili bir gücü olması yoksa bugün ingiltere de yaşayan biri olsam çayın insanlara faydalı bir araç olacağını düşünmezdim. bence bizim bilimsel en büyük eksikliğimiz kendimize uygun çözümlemeler yerine devşirme işlerle yapmaya çalıştığımızdan toplumsal yozlaşmaya sebep oluyor her alanda...

Kahvenin 40 yıl hatırı vardır derler ama bana güzel bir çay yapsın çocukluktan başlayayım anlatmaya...
Çay güzel bir terapi midir bana göre evet.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

143 Görüntülenme5 Takipçi4 Yanıt