Bilmek istediğin her şeye ulaş

Çay, kahve içilen bir mekanda ne gibi özellikler (küçük bir kütüphane vb. ) olmalıdır?

Satranç
 • Paylaş
Bazı yerlerde görüyoruz: "Aile salonu üst kattadır"

Neden 'Aile salonlarında' takılıp kalalım ki?

Bunun yerine kompleks bir Çay & Kahve Mekanı tasarlanabilir; Atıyorum;

1. Kat; herkese hitap edebilecek, pop müziği eşliğinde arkadaşlarınla sohbet edebileceğin klasik bir kafeterya alanı...
2. Kat; Sohbet etmek için değil de eğlenmek için tasarlanmış, hem klasik hem de teknolojik bir oyun salonu... Burada da çalan müzik aynı olabilir.
3. Kat; Bireysel takılan insanlar için olup zihnen dinlenmek ya da bir ödevi veya kafasına takılan bir konuyu araştırmak, araştırırken kendini huzurlu bir ortamda hissetmesi için kütüphane, internet ve akvaryum kombinasyonuna eklenen New Age tarzı müzik ile tasarlanan alan... İsteyen bir depozito karşılığında ödünç kitap da alabilir :)

Tabi tüm bu anlatılan 3 ayrı mekanı katlara dağıtmak gibi zorunlukta yok. Tek kat ile küçük küçük alanlar oluşturup böyle ortamlar yaratılabilir. Tabi 3'ü de birbirinden farklı mekanlardan bahsettiğimiz için ses yalıtımının olması şart:)

Şahsen benim geçmişte gerçekleştirmek istediğim kompleks Çay & Kahve Mekanı böyle bir mekandı. . .
 • Paylaş
- Ev rahatlığını aratmayacak mobilyalar
- Adrenalini bol bir maceraya çıkmış hissi uyandırabilecek oyunlar
- Kasveti ortadan kaldıracak, kişinin içini açacak şekilde bir ışıklandırma (mümkünse mimari bir tasarımla güneş ışığından azami fayda sağlanmalı)
- Bir sipariş edenin tekrar tekrar isteyebileceği tatlara sahip ürün seçenekleri
- Başlıkta da belirtildiği gibi kitap okuma bölümü (ki bu bölümdeki kitap/dergi vb yayınlar güncel tutulmalı)
- Olmazsa olmaz güler yüzlü personel
- Öneri, istek, şikayet vb'lerinin alınabileceği bir bölüm ama bu bölüm internet sitesinde olmalı
- Olmazsa olmaz kampanyalar. Yılın belli dönemlerinde belli meslek gruplarına veya yaş gruplarına yönelik verilebilecek kampanyalar (Bunun yanı sıra özel partiler için her daim hazır potansiyel bir ortam)
 • Paylaş
Hafif bir müzik akvaryum vs olabilir
 • Paylaş
Çayı kahvsi lezzetli olmalı. Temiz olmalı. Sigara içilen bir mekan olmamalı. Havalanması ve aydınlatması iyi olmalı. Hesaplı olmalı. Mekana takılanların da zevzek zibidi olmaması gerekir
 • Paylaş
Müşteri çekmek amacı ile sorulmuş bir soru ise birkaç tavsiyem var;
1. Mekanda pop müzik yerine eski müzikler olsun, plak bulmak zor ama nette plak kayıtlar var geniş bir arşiv yap derim. Ayrıca 90'lar pop müzikleri falan müşterileri daha memnun edecektir. İnsanlar sadece o müzik eşliğinde kahve içmek için her gün gelirler. Ayrıca dışarıda da bu müzik olmalı
2. Dışarı masalarda tavla, içeri masalarda satranç takımı olmalı
3. Çok aşırı renkli olmayan gri, siyah beyaz tonlarında tablolar duvarları süslemeli
4. Mizah dergileri, karikatür falan mini kitaplığına ekle ve güncel olsun
5. Aşırı aydınlatmadan kaç, loş ışık ve karanlık bir mekan olmamasına da dikkat et
6. Masa kenarlarında priz bulunması müşterileri memnun eder

bunlar benim kendi düşüncemdir, umarım katkı sağlarız.
 • Paylaş
Mekan insanı içine alabilmeli, sonucta amac cay icilen oturulup dinlenilen bir mekan.. Bu tarz çözümlerde kendini mekana dahil et mesela ben hayal ediyim suan 4 duvar icindeyim duvar soguk, uzak terim oldu bana yumuşatmalıyım ahsap olsa mesela (ki farklı sistemlerlede çözülünebilinir) oturma alanina ihtiyacım var rahat mobilyalar olmali fakat uykumu getirecek rahatlikta değil sandalye uzeri hafif puf bana yeterli ortamı bana bagdastiricak bir seyler arıyor gözüm; bir kitap, bir dergi, bir renk, bir muzik, tablo veyahut bitkiler tabi bu mekani yaratanada bağlı.. Mekanda bosluklar olmali; açısı, yeri, konumu tabiki sana bağlı belki yukardan bir açıklık belkide kitap okuyanlari dusunecegim soldan ışığı alacağım bir açıklık ve düzen yani kısaca diyorum ki mekanın mimari kurallarını oluştururken mekanda yaşa, mekanı sev, mekanla bütünles gerisi zaten gelicektir :) hatta aklına öyle fikirler gelicek ki iclerinden secim yapmakta zorlanıcaksın, burdada analizler sonucu mimari acıdan ortama en uygun olanı secmeye calısacaksın, mimarlık bir tutkudur bunu yaşa ve özgün ol :)
 • Paylaş
Mekanda çay-kahve motifleri olabilir. Buna en iyi örneklerden biri kadıköydeki qahwah cafe.
 • Paylaş
●Sigara içmeyenler için bir alan olmalı.
●Kalabalık gruplar için oyun(tabu..) vs. olabilir.
●Kış bahçesi de güzel fikir olur sanki, kar yağıyor sıcak bir ortam camekanın içinde sıcak çikolatanı yudumluyorsun hmm.
 • Paylaş
Diğer yazılanlarlara ek olarak hedef kitle öğrencileri de içeriyorsa ders çalışılabilecek masalar ve bol bol priz uygun olur. Böyle mekan arıyoruz bulamıyoruz.
 • Paylaş
Asma'nın altında olsun, asma dalları arasından sarkan fenerler olsun . Ahşap sandalye ve masada olsun, mavi boyalı özgürce, mavi derinden bunu yaparken de sakın ha kuşları kafese filan koymanın ! Radyo çalsın ama öyle cıvıl cıvıl renkli olmasın. Işık isterseniz içinde yanan lambalı diyot olsun. Ahşap hatta birazda tozlu olsun. Yanına da bir taş plak... Daha ne olsun ?
 • Paylaş
Jammer olmalı.
 • Paylaş
Wifi.
ama bu sorudan önce hedef kitle belirlenmeli. Ya da soruda eksik.
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

259 Görüntülenme13 Takipçi13 Yanıt