Bilmek istediğin her şeye ulaş

Çay, kahve türü sıcak içeceklerden çıkan buhar bilgisayar ekranına zarar verir mi?

Nasıl bir çay yada kahve sıcaklığı bu : -)

Buhar elektronik sistemleri bozmaz (kupadan bardaktan çıkan kadarı ). Buhar yoğunlaşıp suya dönüştüğünde sıkıntı olur cihazlar için. Ancak gerek klavye gerekse monitörler zaten korunaklı minimal buhar, nem gibi faktörler için. Hani cihazların içinden paket içinde tuz gibi bir şey çıkar ya işte o bu tür nem için. Ayrıca bu cihazlar tasarlanırken bu tür kullanıcı davranışları dikkate alınıyor. Rahat olun bir şey olmaz
  • Paylaş
Ekran çaydanlığın üzerinde duruyor ya da siz çayınızı, kahvenizi direkt ekranın altına yani klavyenin üstüne koyuyorsanız zarar verebilir. Bunun dışında akşamları tüm yüzeyleri ıslatan Antalya iklimine bile bilgisayar ekranları dayanabildiğinden bir zarar oluşmasını olası görmüyorum.
  • Paylaş
Konunun yanıtında anahtar sözcük zamandır. Her elektronik cihazın, kullanılmak için tasarlandığı ortamlar; sıcaklık, nem hatta basınç gibi parametrelerle tanımlanmış ve genellikle kullanıcı kılavuzlarında ilan edilmişlerdir.

Bu tür cihazlar üretilirken bir takım testlere tabi tutulurlar ve bazı sağlıklı koşul limitleri belirlenir. Dolayısı ile, nem ve nem üreteci kaynakların durumunu da belirleyen bu limitlerdir.

Aslında insan için de durum farklı değildir; sağlıklı olarak uzun ve kaliteli bir yaşam sürebilmek için tıp dünyasının tespitleriyle hergün geliştirdiği bir "yapılacaklar" ve "yapılmayacaklar" listesi vardır, malumunuz.

Elektronik cihazlar için nem ve yüksek ısıyı, sigara içmeye benzetebiliriz bu açıdan: Bir defa içip "öldürmediki" diyebilir ve sağlık için yapılmış listeleri "bir şey bilmiyorlar" diye yalanlayabilirsiniz. Ama sigara içmeyi alışkanlık haline getirir ve uzun bir süre devam ederseniz hayata bedel, kötü yüzüyle karşılaşırsınız. Nemin, standart bir monitör gibi kuru ortam cihazları üzerindeki etkisi de budur, aslında. Kullanım ömrünü kısaltmış olursunuz üreticinin limitleri dışına çıkarak.
  • Paylaş
Zamanla zarar verebilme olasılığı vardır ellbette ama bu kullanım koşullarına göre değişiklik gösterir.

Çıkan buhar miktarı ve sıcak içecek içme sıklığı özellile notebook gibi cihazlarda hemen olmasada ileriki zaman dilimlerinde sorun çıkarma olasılığını azda olsa yapabilir.

Kesin bir cevap için denemek, test etmek gerekir diye düşünüyorum.
  • Paylaş
Problem olmayacaktır çay kahve gibi içeceklerin dumanı yeterli yogunluga sahip olmadıgından zarar vermez fakat bir cihazı orneğin mutfakta kullanıyorsanız devamlı nem e maruz kaldıgından bir çok sebeple arızalanacaktır.
  • Paylaş
Buhar bilgisayar ekranından çıkmadığı sürece problem yok.. Ekranı yatay yatırıp çayı veya kahveyi dökmemek lazım..
  • Paylaş
1

Hakan, Videoların rotate edilemediği dönemlerde laptopu baş aşağı çevirip film izlediğimi bilirim. :-)

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

520 Görüntülenme10 Takipçi6 Yanıt