Bilmek istediğin her şeye ulaş

Çay şekerli mi içilmeli yoksa şekersiz mi? Neden?

Çayı uzun zaman şekerli içenler için, şekersiz içmeye başlamak biraz zaman alabiliyor. Fakat alışınca, bu defa da şekerli içemiyorsunuz. Şeker, insanoğlunun bulduğu en zararlı maddelerden biri. Kanser hücreleri şekerle besleniyor. Mümkün olduğunca az tüketmek lazım. Hem çayı şekersiz içtiğinizde @nazende'nin dediği gibi, tüm aromayı hissediyorsunuz.
 • Paylaş
Şekeri hayatımızdan mutlaka çıkarmalıyız. Bunu öncelikle çay ve kahvemizi şekersiz içerek başlayabiliriz. Şeker kilo alımına neden olduğu gibi kanser yapıcı etkisi de bilinmektedir. Kanser hücreleri vücudumuzda var. Bizim yaptıklarımız ve aldığımız gıdalar bunu tetikler. Bunun başlıca düşmanı şeker, çünkü kanser hücreleri şekerle besleniyor. Kanserli hücreleri görüntülemek için kullanılan maddelerden biri şekerdir. Şeker kanserli hücrelerin tutup, sağlıklı hücrelerin tutamadığı tek maddedir. Bu bilgileri onkoloji uzmanı Dr. Süalp Tansan'ın bir konuşmasından öğrenmiştim. Maalesef ki böyle bir durumda eşin, dostun ve akrabaların ilk yaptığı şey börek, çörek, kek gibi unlu, yağlı ve şekerli şeyler yapıp getirmek. Bir de öneriler var tabi bal ve pekmez yemek gibi...
 • Paylaş
1

Muhammed Beraat, Ne yani bal,pekmez yemeyelim mi?

Tercih meselesi ama ben 5-6 senedir sekersiz iciyorum.

Seker kanserin tetikleyicisi ve yasal olan bir zehirdir. Cayin icine kattigimiz o sekerlere vucudumuzun ihtiyaci yok. Kullanmaya da gerek yok bana kalirsa.

Kaldi ki kilo vermek isteyenler varsa eger bir adet kup seker 17 kalori civarinda. 2 kalorilik icecegi 19 kaloriye(belki de daha fazla) icmek mantikli bir hareket degil. Ustelik cayin o muthis tadini alamamak da cabasi. Ictiginiz sey su an bana bir serbetten farksiz geliyor.
 • Paylaş
Şeker vitamin ve mineral değeri olmayan, sadece enerji vermeye yarayan bir besindir. Fazla enerji vücudumuzda yağa dönüştüğü için ve şeker aynı zamanda diş çürüklerine yol açtığı için çayın şekersiz içilmesinde fayda var. Fakat şekersiz içemeyenler günde yaklaşık 4-5 tatlı kaşığı şeker kullanabilirler.
 • Paylaş
İnsan nasıl seviyorsa öyle içmelidir. Kahve sade mi, az şekerli mi, orta ya da çok şekerli mi diye tartışılıyor mu?
 • Paylaş
Şekersiz içtiğimde çayın tadını kalitesini daha iyi algıladığını düşünüyorum fakat şekerli ile şekersiz çay fiyatının aynı olmasını da yadırgıyorum.
 • Paylaş
Şekersiz, Çayın doğasına ve traihine baktığımızda milattan önce 2000 yıllarına dayanır, şeker ile ise sanayi devriminden sonra tanıştık. Yanı9 DNA mız şekersiz çay ile yoğrularak yıllarca damak tadımız oluşmuştur. Kısa bir not düşmek istedim.
 • Paylaş
Özlem Yılmaz (@zlmylmz) şekerin zararını belirtmiş. Çay sever biri olarak çay bence şekersiz içilmeli. Şekersiz içildiğinde çayın tadını tam alabiliyoruz. Taze mi? Bayat mı? Yoksa demi daha iyi çıksın diye içine karbonat mı atılmış? Ya da başka bir şey mi katmışlar bunları şekersiz içtiğimizde daha iyi anlayabiliriz. Hem de vücudumuza gereksiz şeker yüklemesinde bulunmamış oluruz.
 • Paylaş
Denedim, zararını bilsem de şekersiz yapamıyorum diyenler bal katsın. Doğal ve zararsız ayrıca tatlandırıyor.
 • Paylaş
Önce yarım şekere düşürdüm, beş on yıldır da şekersiz içiyorum.
Bence herkesin çayı şekersiz içme alışkanlığı kazanması gerek, hattâ bu alışkanlığı aşılamak bizim için mukaddes bir görev olmalıdır. Her ne kadar yukarıda dendiği gibi şekerin zararları olsa da, benim argümanım farklı:
Bence çok isteniyorsa çayın yanında şeker alınabilir. Hatta kafein/teanin, glikozla birlikte alınmalı ki azından en beyin faaliyetinde bir + olsun. Fakat şeker çayın içine atılmayıp, çayın yanında ayrı olarak yenmeli. Mesela Erzurumluların kıtlaması, bence çok daha iyi bir uygulama. Bir de, çayın yanında tatlı bir çörek, kek neyim varsa çaya asla şeker atılmamalı. Bu dediğimin büyük faydalası: son olarak içilen şekersiz bir bardak çaydaki florürün, ağızdaki PH'ı yükselterek (asitliği azaltarak) diş çürümesine mani olmasıdır. Kendimden örnek vereyim, önceden dişçinin gediklisi, ağzı dolgularla dolu olan ben, son on yıldır çayı şekersiz içmemle, diş hekiminin kapısına uğramamış, diş ağrısı çekmemişimdir.
 • Paylaş
Genelde orta yaş ve üzeri çayı şekersiz içmeyi başarsa da kendi mide sağlığım(bulantı) açısından bunu bir türlü beceremedim. Ne çayı ne kahveyi şekersiz içemiyorum çünkü belli bir süre sonra mide bulantısı yapıyor. Çayı çok açık içsem dahi kesinlikle keyif alamıyorum. Bardağın yarısını bile bitiremiyorum. Mide yanması, açlık hissi, bulantı yapmasıda cabası.
 • Paylaş
3

Şaman, Reflü başlangıcı.

Winterwitch, bi reflüm eksikti :P

Ben anlamam içilecek o çay o kadar !
 • Paylaş
Ben şekersiz içmenizi öneririm. Böylece, birincisi üç zararlıdan biri olan şekeri kullanmamış olursunuz, ikincisi bir küp şekerli çayda 11.2 kcal kalori olduğunu göz önüna alırsak, kilonuzu kontrol altına almış olursunuz ve son olarak da çayı gerçek tadı ve aroması ile tatmış olursunuz. Çayı şekerli içmek bir kültür ve alışkanlık meselesidir. Çayın çok önemli bir kültür olduğu Çinde her tür çay şekersiz içilmektedir.
 • Paylaş
Göbeği pörtleyen erkek, poposu büyüyen kadın ilk olası çayı şekersiz içmeye başlar. Şekersiz çay berbat bişiydir. Ama insan her şeye alıştığı gibi ona da alışır. Şekerli çayın lezzetini unutunca damak " ya o şekerli çayı nasıl içiyorsunuz, ben hayatta içemem. Çayın aroması gidiyor bir kere" filan gibi beylik laflar kurulur.

Çay şekerli içilir bir kere, şeker atmıyorsanız göt göbek almış yürümüş sende diyet derdine düşmüşsün demektir mevzu bu.

Aroması fıtı fıtı fıtı Amaaa... O ne la : -) : -) : -)
 • Paylaş
35

Nazende , Diyettemiyim acaba:)

Şaman@hakkan Dokuz köyden kovacaklar seni ama onuncuya muhtar bile yapabilirler :)

Hakan, Kesinlikle diettesin nazende:-)

Hakan, Şaman aga sabah sabah rüzgara karşı mı Şettiriyom aceba :-):-)

Şaman, Bırak yaa bence hiçbiri ayaklarını göremiyor, ufacık şekere takmışlar, yahu kıtlama diye bir geleneği bile var çayın, neden bahsettiklerini ikimiz de anlıyoruz, hatta onlar da anlıyor ama çaktırmıyorlar.

Şaman, Ben de yanıtımı düzenledim, tam destek üstat. :)

Hakan, full destek :)) şeker firmalarından reklam teklifi alırmıyız acebaaa :)

Şaman, Keşke Torku şeker falan diye reklam yaparım valla, parasıyla olursa :)

Hakan, öpücüğüne olmaz ellaaaam :)

Şaman, Büyük konuştun bak. Penelope Cruz öpse yapmaz mısın reklamı :)

Hakan, bedenimi alabilir ama ruhumu asla :)

Nazende , Haberdar ettiğin için teşekkür ederim:)) İşin pis tarafı diyet beni yemeğe sevk ediyor:( Acıktım mı ne:)

Nazende , Para varsa benden de size tam destek:)

Hakan, reca ederim efenim :)

Şaman, Valla Penelope Cruz öpüyorsa ben öpücüğüne de yaparım. Hem onun çayını şekersiz içmeye ihtiyacı da yok. :)

Nazende , Hemen cevap vereyim. O kişi benimm:)

Şaman, Hadi şekersizler, buyurun oraya yazın :)

Nazende , kibarca kovuldum mu ne:)

Şaman, açıklamayı da okuyalım lütfen :)

Şaman, Haşa, Nazende'yi kovan karşısında beni bulur :)

Uğur Çakmak, :)) Çay konusunda haklısınız ben kilodan dolayı içmiyorum ama kahve de(türk kahvesi hariç) şeker güzel olmuyor tabi sütte olmayacak.

Şaman, Hakkan üstat taşı gediğine oturttu :)

Nazende , okudum hiiiç bana uymuyor. Ben sevdiğim için şekersiz içiyorum.

Nazende , Şaman Bey, kendinizle karşı karşıya kaldınız:)

Uğur Çakmak, Alışkanlık meselesi, alışınca gerçekten atasanız gelmiyor ama kimsenin en başta o niyetle şekersiz içmeye başladığını bende düşünmüyorum :)

Nazende , Bakın kendisiyle barışık bir İnploder. Örnek Uğur Bey Ve tabiiki ben:)

Şaman, Haşa ben kimseyi kovmadım, sadece yanı sıra bir de itiraf sorusu açtım :) Midem sağlam olsa ben de azıcık pörtlemiş göbeği eritmek için o şekere takardım ama midem kaldırmıyor. :)

Nazende , Kovmayın tabii:)) boşgeçelimmm... herkes istediği gibi içsin ve güzelleşsin:)

Şaman, Biz de onu diyoruz zaten, içelim açılalım :)

Nazende , :))) gördünüz demi. @hakkan taşı attı ve kaçtııı:)

Hakan, kaçmaz, kaçmaz. akşama rakı parasını çıkarıyım dönerim :)

Şeker, iyi demlenmemiş ya da kaliteli olmayan çayın kusurunu (lezzetsizliğini) örtebiliyor. Şekersiz için ki çayı değerlendirebilin.
 • Paylaş
Kimisi şekeri bırakmadığını veya şekersiz tat alamadığını söylüyor. 7 senedir çayı da kahveyi de şekersiz içiyorum şu anda kesinlikle şekerli istemiyorum artık. Şekerin faydasının olmadığı da göz önünde bulundurulursa çayın ve kahvenin tadının daha iyi alınabilmesi için şekersiz içilmesinden yanayım.
 • Paylaş
 • Paylaş
İşlenmiş şeker ilk anda enerji kaynağı olmasına rağmen uzun dönemde vücutta asitlenmeye ve çeşitli hastalıklara neden oluyor... Şekersiz çay içemem diyenler için alternatif çözüm şeker tadında olan stevia bitkisinin yapraklarından yapılan toz/tabletleri şeker yerine kullanmak olabilir ama en iyisi şekeri tamamen yaşantımızdan çıkarmak
 • Paylaş
Öncelikle bu ülkede kıtlama diye bir gelenek var. Bizim geleneğimizde çay şekerli içilir, nasıl ki kahve de sade, az şekerli, orta ve çok şekerli şekilleriyle içiliyor ve tartışılmıyorsa. Haa göbek, popo falan büyükse, hatta ayakta dururken artık ayaklarınızı göremiyorsanız tabii bir yerlerden kısmak lazım. Artık yediğiniz mantılardan, pidelerden, çikolatalardan, tatlılardan, dondurmalardan mı kısarsınız yoksa zaten kafein bombası olup da zararlı olan çayınızın çaydan daha az zararlı şekerinden mi o da sizin bileceğiniz şey.

Gastrit ve/veya reflü sahibiyseniz zaten şekerli içmenizi tavsiye ederim. Çay mideye kahveden bile zararlı bir madde, şeker onu bir nebze yumuşatıyor. Bende ikisi de var ve şekersiz çay midemdeki asiditeyi arttırıyor, o nedenle zaten çay içmiyorum ama zorunlu kalınca da şekerli içiyorum.

Şekersizciler için bir de soru oluşturdum:
inploid.com/t/cayini-sekersiz-icenler-ar...
 • Paylaş
Çaydan gerçek tat almak istiyorsanız şekersiz çay için. Ben şekerli de şekersizde içtim. En iyisi şekersiz. Sizi tiryaki yapıyor.
 • Paylaş
2

Ferhat Ses, Peki çayın insan bünyesinde yararı nedir?

Ayni Al, Zararsız doğal bir uyarıcı olması yeter de artar.

Sağlık açısından tabiki şekersiz olmalı. Kullandığımız şekerin faydasından çok zararı var. Çayda şeker kullanmıyorum. Bırakmak için ise çok uğraştım. Çayda kolay kolay bırakılmıyor, kahvede ise zaten şekeri çok az kullanıyordum bir problem olmadı. Çayı şekersiz için başta zor olur ama zamanla çayın tadına alışıp şeker atasınız gelmez. Ben bırakalı 7 ay falan oluyor
 • Paylaş
Bir şeyin tadını bozmamak lazım ;)
 • Paylaş
Soru sağlık açısından soruluyorsa sanırım cevabı şekersiz içilmeli ama lezzet anlamında soruluyorsa keyif meselesidir. Örneğin benim için 1 kaşık veya 1 küp şeker/çay bardağı idealdir :)
 • Paylaş
Çay ocağı olan bir abimizin çok güzel bir cevabı vardı çayın tadını anlamak istersen çayı şekersiz iç derdi hala içemedim ama.. .
 • Paylaş
Tartışmasız şekersiz, hem sağlık açısından hem de çayın gerçek lezzetini almak için..
 • Paylaş
2

İlginc Adam, Şekersiz içince ben sıcak su içtiğimi hissediyorum :(

Ayni Al, Şekersiz ve çaysız içersen öyle olur. Mesela ben susuz ve şekersiz içtim bi kere, sıcak yaprak gibiydi :(

Şekersiz içiyorum . Kesinlikle şekersiz içilmeli , çayın kendi tadını almak için, ama bildiğim kadarı ile çayın fazlası denir eksiği yapıyor abartmamak lazım :)
 • Paylaş
Şeker sağlıklı veya sağlıksız konusuna hiç girmeden cevap vereyim.
Çaya atılan şeker, çayın tadını bastırır.
İnsan tad alma konusunda çok hassas değildir ve bir süre sonra alışkanlık haline gelen şeker tadı aslında çay tadı sanılmaya başlar. Şekersiz içmeye alıştıktan bir süre sonra (Kendimden örnek vereyim 1 ay) tekrar şekerli olarak içmeye çalıştığınızda aldığınız tamamen şekerin tadıdır.

Ben şekersiz içerim, siz de şekersiz için. Şekerli olan bana göre artık çay değil, basit bir homojen karışım.
 • Paylaş
Bu bence yurdumun en komik sorusudur. Şekerli içenlerin şekerli içilmeli şeklinde bir iddiaları yoktur ama şekersiz içenler mutlaka şekersiz içilmesi gerektiğini savunurlar. Aslında çay bir kafein (bu durumda tein) deposu olduğundan vücuda kahve, red bull ya da coca cola gibi zararlıdır. Hiç içilmemelidir. İlla da içilecekse ha şekerli içilmiş ha şekersiz fark etmez. Uyuşturucunun vücuda alım şekli tamamen müptelanın kendi seçimidir.
 • Paylaş
1

Dilara, Ne konusunda öğretim üyeleri bu kişiler?

Yıllardır şekersiz içiyorum bence şekersiz içilmeli ve aile bütçesine katkıda bulunulmalı. Aile fertlerimde şekersiz içiyor. ( Bu şekilde para biriktirebiliyoruz) 😀😀
Şaka tabii isteyen istediğini gibi içmeli. . .
 • Paylaş
Hiç bir zaman sevemedim şu çayı. Dişleri sarartır içmeyin. Onun yerine yeşil çay için, çok faydalıdır.
 • Paylaş
Şekeri hayatımdan kaldırmak için karar aldığımda çaykolik biri olduğum için ilk başta çayımın yanında tatlı birşeyler yiyerek başladım çikolata, aromalı şeker gibi. Gittikçe bunları da bırakarak sadece limona geçtim şu an limonlu çay şekerli çaydan çok daha hoş geliyor eskisi gibi çok tüketerek sağlığıma zarar vermemekle birlikte limonsuz da içebiliyorum bir iki bardak. Kendimi sıkmamak adına da kesinlikle içemezsin demiyorum aldığım çay şekersiz içememeden dolayı israf olacaksa veya şeker olmadan içemiyorsam bir kaşık veya bir tane atıyorum nadiren.

Birden bırakmak yerine etkili olarak hızlı bir kararla edim adımlarla bırakmalı.
 • Paylaş
Şekersiz içilirse daha sağlıklı, illa tatlandırmak istiyorsanız şeker yerine bal kullanmayı alışkan haline getirebilirseniz daha sağlıklı olur. Özellikle bitki çaylarına bal koyup öyle için.
 • Paylaş
Sağlık sorunu ile yaşatmıyor ise az şekerli içmek bana göre kafidir. Ben şekersiz içemeyenlerdenim ama mümkün olduğunca az seviyede tutmakta fayda var.
 • Paylaş
Genellikle şekersiz içiyorum. İşyerinde şekersiz içmeyi, evde şekerli içmeyi alışkanlık haline getirdim. Şekerli içtiğim zamanlarda da kesme şeker değil, toz şekeri tercih ediyorum.
 • Paylaş
Şeker ilave tattır tıpkı greyfurta bazen döktüğümüz gibi . Ben şahsen cayı sekersiz içerim sırf o demın tadına net direkt erişeyim diye lakin ülkemizde artislik babında kullanıyo insanlar hiç anlamıyom ama çaya attıgın 1 kaşık sekerden de ölmessin ya hu bence kullan ama ben kullanmıyom ayrıca demlediğim çaya bir sallama yeşilçay atarım daha bi kıyak olur
 • Paylaş
2

Ayni Al, İnsanlar sağlıklı şeylerle hava atmalı; şeker kullanmamak, klasik müzik dinlemek gibi.

Russel Westbrook, insanıma anlat bunları hey yavrum hey

Şekerli veya şekersiz içilmeli diye kesin bir sözcük yazmayacağım ama eğer çaya bir çubuk tarçın atarsanız şekerini dengeler tadı damağa uygun gelir.
 • Paylaş
Tabiki de şekersiz... Şekerli çay olmaz, sekerli içenler çay içmiyor şekerli su içiyor...
 • Paylaş
Basitçe söylemek gerekirse çayı çay gibi içmek gerekir yani şekersiz. Aksi durumda ismi çay değil şekerli çay olur :)
 • Paylaş
Ne yani şimdi siz pancar zararlı mı diyosunuz.
 • Paylaş
1

Ayhan Şimşek, Şekersiz içtiğimde çayın tadını kalitesini daha iyi algıladığını düşünüyorum fakat şekerli ile şekersiz çay fiyatının aynı olmasını da yadırgıyorum.

Çayı şekerli içtiğim zamanlardaki tat ile çaya şeker katmadığım zamandaki tat çok farklı. Bence çayı şekersiz içmenin, hem çayı anlamada hem o tat çok iyi geliyor insana.
 • Paylaş
4

Enes Uslu, Kesinlikle katılıyorum.

Enes Uslu, Şekerli içilmeli. Çünkü tatsız tutsuz oluyor.

Öznur Melekoğlu, Bence hafiften şeker atilinca tadı yumuşuyor bu yüzden çok az şeker atilmali

Cumali Yalçın, Aslında şeker hiç kullanılmadığı zaman, çaydaki o özü anlamada daha iyi oluyor.Ama alışmak hayli zor olabilir.Yani çaya şeker atarak tatlandırmak yerine doğal haliyle içmek daha iyi olacak.

Şekersiz içilmeli çünkü insan kilo alır , şeker hastası olur
 • Paylaş
1

Nurcandemir, şeker yemekle şeker hastası olunmaz.

Kesinlikle şekersiz içilmedi, eğer vücudunuzda aşırı miktarda şeker bulunursa ödemlere neden olur.Zamanlada çağımızın en tehlikeli hastalıklarından olan kanser bu ödemlerdende meydana gelmektedir.
 • Paylaş
1

Abdulkerim Özkan, Ödem ile de kanser arasında bir bağlantı şöyle vardır : kanser ameliyatı olan hastalarda lenf ödemi gelişebilir. Örneğin sağ meme mastektomisi yapılan bir hastanın aynı zamanda sağ aksillada ki metilen mavisi ile tespit edilen lenf nodlarınında disseksiyonu yapılır. Bozulan lenf dolaşımı ilk etapta ödem yapabilir. Gerekli önlemler ile engellenebilecek bir durumdur.

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

31536 Görüntülenme57 Takipçi44 Yanıt