Bilmek istediğin her şeye ulaş

Çaydan, kahveden, çorbadan, bitki çayından aldığım su neden yeterli gelmiyor da, bir bardak su ancak susamışlığımı gideriyor?

Psikolojik mi? Yoksa aynı şey değil mi?Düzenle
Öncelikle susamak nedir ?
Ağırlığımızın % 50 ila % 60 inin su olmasına rağmen insan vücudunun içecek şeye ihtiyacı vardır.Gerçekte, yetişkin bir insan terlemeyle bir günde yaklaşık olarak 600gram su kaybeder. Bunun dışında, idrarla kaybedilen su miktarı da l litreye yakındır. Dolayısıyla, kaybedilen bu su miktarını karşılayacak ölçüde su almamız kaçınılmaz bir şeydir.
Öte yandan, su halinde içsek de içmesek de gene su alırız. Vücut sindirimi yaptığında, hemen her gün 200 ile 300 gram arasında su sağlamış olacaktır. Fakat bu işlem, kaybettiğimiz suyu karşılamağa yetmez. Vücudun su dengesini sağlamamız şarttır. Dengenin yokluğu halinde, vücudumuz daha fazla suya ihtiyacı olduğunu belirtir.Susuzluk da bunun sinyali, belirtisi , başka türlü söylemek gerekirse, vücudun suya ihtiyaç duyduğunun açık seçik işaretidir.
Ağızdaki kuruluk, çok kimsenin düşündüğü ve inandığı gibi susuzluğun sebep olduğu bir durum değildir.Boğazdaki kuruluk gibi, bu da başka nedenlerle olabilir. Sinirlilik (asabiyet), aşırı yorulma, salya ifrazında yavaşlama söz konusu kuruluğu yaratabilir. Biraz dinlenme veya bir dilim limon, ağzımızdaki kuruluğun geçmesine, kaybolmasına yetecektir.
Buna karşılık, salya ifrazı normal olabilir. Mideniz, dolaşım halindeki kanınız, mesaneniz yeteri kadar suyla doludur. Gene de susuzluk hissedebilirsiniz. Sözgelimi bir tezgah başında birkaç su harici içecek tüketen bir kimse, içtiklerine rağmen susuzluk duyar. Bunun nedeni arasında yediği şeyler (fıstık, badem vs.) olabileceği gibi örneğin meyva suyu ile aldığı organik maddelerde onun susuzluk duymasındaki nedendir.
Dolayısıyla, susuzluğun kanımızdaki tuz miktarında bir değişime bağlı olduğunu, bundan kaynaklandığını söyleyebiliriz. Kanımızda belirli ölçüde tuz ve su vardır. Herhangi bir değişimle tuz miktarının ağır basması, dengenin sağlanması için su ihtiyacını yani susuzluk duyurur.
Beynimizde bulunan bir "susama merkezi" de hemen gerekli uyarmayı yapacaktır. . .
  • Paylaş
Yeterli gelmemesinin nedeninin psikolojik olmasının yanında fiziksel de nedenleri vardır. Saydığınız içecekler zaten sıcak içilen hararet yapan içecekler. Sıcak bi su içerek susuzluğunu gidermeye çalıştığında gidermediğini farkedersin. Olay sıcaklıktan da kaynaklı. Kola falan içtiğinizde tekrar sonradan daha fazla susattığını görürsünüz metabolik olarak. Çorbadaki çaydaki suyun bileşimiyle sudaki suyun bileşimi aynı da olmadığı için vücuda normal su alındığında yeterlilik hissi veriyor.
  • Paylaş