Bilmek istediğin her şeye ulaş

C/C++ programlamaya başlamak için uygun diller midir? Hangi dil ile programlamaya başlamalıyım?

Ben programlamaya yeni atıldım. Algortmalar üzerine çalışıyorum. Asıl hedefim orta seviyeli diller olan C/C++'ı öğrenmek. Bir çok kişinin dediği gibi bu denli dillere başlamak için iyi bir temel olması gerektiği. Bu temeli Python yada Ruby'de bulabilirmiyim?Düzenle
C/C++ öğrenmek istiyorsan ve buna karar verdiysen öğren.

Ancak
C/C++ ile neler yapabileceğini, hangi alanlarda iş üretebileceğine de karar ver ve buna kendini ikna et.

C/C++ ile ilgili iş ilanlarına bak aynı zamanda Java, C# ve Python ile ilgili de iş ilanlarına bakıp kıyaslama yapmanı tavsiye ederim. Bu da kararsızlığını ortadan kaldırmana yardım eder.

Python ve Ruby çok çok kısa sürede öğrenebileceğin iki dildir. Programcılığa başlarken de bence hızlıca programcılığı öğretebilecek iki güzel dildir. Ama C/C++ için aynı şeyi söyleyemeyiz Ve bu iki dilin kullanım alanları ve amaçları arasında farklar var.

Nesne Yönelimli Programlama
  • Paylaş
7

Barış Ekinci, Benim sorduğum şu. Python'u iyi bir şekilde öğrenip kavradıktan sonra C/C++'ı öğrenmeme yardımcı olacak mı? Yada önerin nedir?

Eski Inploider, Senin amacın C/C++ öğrenmek ise buna başla zaten. C/C++ öğrenmek için öncesinde farklı bir dil öğreneyim demek anlamsız oluyor. Ben de C# biliyorum ama öncesinde C/C++ öğrenmeye ihtiyaç duymadım. C#'ın C, C++ ve Java'dan miras aldığı pek çok özellik varken ben C, C++ ve Java öğrenmeye ihtiyaç duymadan C# öğrendim.

Sen C++ öğrenmek için neden python öğrenmeye ihtiyacın varmış gibi düşünüyorsun ?

Ama programcılığa sıfırdan başlamak için C/C++ ile vakit kaybetme tam aksine başlamak yerine sıkılırsın bunalırsın anlamazsın ve bırakırsın. Bu da benim tavsiyemdir.

Python basittir kolaydır sana programcılığı öğretir ve belki de C/C++ 'olan ilgin azalır ve Python ile yapmak istediklerini gerçekleştirir ilerlersin.

Ama sen illa da kafanda C/C++ öğrenmek istiyorum diyorsan seni tutan yok.

Az önce bi fotoğraf çektim kitaplığımdan bakalım şu adresten görebilecek misin

m.ak.fbcdn.net/sphotos-g.ak/hphotos-ak-f...

Barış Ekinci, Sen şimdi yorumunda bu cümleyi yazdın; ""Ama programcılığa sıfırdan başlamak için C/C++ ile vakit kaybetme tam aksine başlamak yerine sıkılırsın bunalırsın anlamazsın ve bırakırsın. Bu da benim tavsiyemdir."" İşte bende bunu yaşamamak için kolay bir dil olan Python'u öğrenmek istiyorum. En azından programlamayı biraz anlarım diye düşündüm. Sen deneyimli gözüktüğün için sana soruyorum.

Eski Inploider, ben sana c# oğren de diyebilirdim ama demiyorum. programcılığı eğlenerek oğrenebileceğin iki dil var ruby ve python. başla artık ve ilerlemeye bak

Barış Ekinci, Peki bu bana ileride C/C++'ı öğrenmemde yardımcı olacakmı? Yada başka programlama dillerinde.

Eski Inploider, 1 yanıt 2 yorumum var yeterli değil mi senin için ?

Barış Ekinci, Kısa ve net cevap.

Phyton ve Ruby yüksek seviyeli dillerdir. Fakat C makineye daha yakındır. Hafızayı düşünmek zorunda olursunuz vs... Phyton ise o işleri kendi üstlenir, size "sen işini yap" der. C/C++ temel açısından önemli diller. Zaten C++, C'nin object orianted özellikler katılmış hali. Deitel Deitel'in C/C++ How to program (Türkçe çevirisi de var) kitabı harika. Hem dili, hem de programlamayı öğretiyor. Sık yapılan yanlışlar, best practices gibi. Kitaba göz atın derim.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

487 Görüntülenme4 Takipçi2 Yanıt