Bilmek istediğin her şeye ulaş

CDN - İçerik Dağıtım Ağı (Content Distribution Network) nedir?

CDN, özellikle büyüyen internet siteleri için oldukça faydalı bir yapıdır. Adından da anlaşılacağı üzere içeriğin belirli sunucular vasıtası ile dağıtıldığı yapılardır.
Herhangi bir internet sitesinde sitenin sayfaları kullanıcıya gösterilirken sayfanın içerisinde;
  1. Sürekli değişen kısımlar (dinamik kısımlar)
  2. Uzun süre değişmeden kalan kısımlar (statik kısımlar)

birlikte kullanıcnın bilgisayarına sunulur. Dinamik olanlar çoğunlukla o anda sayfanın bağlı olduğu değerleri içeren Veri Tabanı sunucusundan anlık olarak çekilerek gösterilirken diğer içerik sunucudaki belirli bir klasör/statik alandan servis edilir.

Bizlerin bilgisayarlarının dünyada bulunduğu yerden dolayı internet sayfalarından bizlerin önüne gelen içeriğin internet sayfasının bulunduğu sunucuya olan mesafesi -malesef- önem taşımaktadır. Milisaniyeler mertebesinden saniyeler mertebesine kadar değişen bu du gecikme süreleri CDN sistemleri sayesinde -çoğunlukla statik içerik için- düşürülebilmektedir.


Teknoloji

CDN olmayan (üst soldaki resim) ve olan (üst sağdaki resim)


CDN sistemine sahip işletmeler kullanıcılara gösterdikleri içeriği -çoğunlukla statik olanlarını- dünyanın farklı noktalarında kurdukları sunucu üslerine atarak. Kullanıcılar sayfalarındaki statik içeriği istediklerinde kulanıcının bilgisayarına en yakın sunucudan bu statik verinin sunulmasını sağlamış olur. Böylelikle saniyeler mertebesindeki erişim süresini bu kez milisaniyeler mertebesine indirmiş olur.


Teknoloji


  • Paylaş
3

Selin Atademir, peki sadece türkiye'de faaliyet gösteren ancak sunucuları amazon üzerinde yani yurtdışında olan şirketler içinde CDN mantıklı olmaz mı? Bu amaçla kullanmak için önerebileceğiniz CDN firmalası var mı? cloudflare ve cachefly önerdiler, siz ne derseniz?

Serkan Köse, Biz şu anda Wİndows Azure kullanmaya başladık ve Avrupa sunucularında koşuyor inploid. Açıkçası Türkiye'deki sunucularımızdan çok daha hızlı ve stabil ilerliyor şimdilik. CDN Azure işinizi görecektir. Biraz pahalı olan Rackspace'i de önerebilirim. CDN ana amaç itibarı ile yüksek trafik alan her site için band genişliği ve performans açısından kazanç demektir. Trafiğiniz artıyor ise tavsiye edebilirim.

Erdem Yurdanur, Türkiye'de tamamen yerli üretim olan cubeCDN'i önerebilirim. Bizler Mackolik.com'da 3 yıldan bu yana sorunsuz bir şekilde cubeCDN kullanıyoruz. 7/24 desteğin çok önemli olduğu bir sektörde cubeCDN işini son derece iyi yapmaktadır. cubecdn.com

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1449 Görüntülenme8 Takipçi1 Yanıt