Bilmek istediğin her şeye ulaş

Cehalet gerçekte nedir, cahilin tarifi nasıl olmalıdır?

Okul görmemiş gibi, yanıtlar çok pasiftir, gerçek anlamda cehalet ne olabilir?Düzenle
Bu soruda tekrardan bir büyüğe hatta iki büyüğe danıştım. Yüce sözlüğümüz TDK Büyük Türkçe Sözlük der ki:
cehalet
isim (ceha: let) Arapça ceh¥let isim Bilgisizlik

Yüce etimoloji sözlüğümüz Nişanyan da der ki:
~ Ar cahāla ͭ جهالة [#chl faˁālaͭ msd. ] bilmeme, habersiz olma < Ar cahala جهل bilmez idi

Cehalet tanımı itibarıyla herhangi bir konuda olabiliyor yani insan doktor ya da mühendis olup müzik konusunda cahil olabiliyor. Bu tabii ki din alimleri için de geçerli adam Kuran'ı baştan sona hatmetmiş olup sosyoloji konusunda cahil olabiliyor. Bu nedenledir ki İbn-i Sina döneminde doktor olmak isteyenler aynı zamanda din, matematik ve hukuk da okuyorlardı. Bütün bu tanımlardan çıkardığım ise her insanın belli konularda cahil olacağıdır.
 • Paylaş
2

Nursel Akçay, Son cümleniz nokta niteliğinde. Tebrikler.

Şaman, Teşekkür ederim.

Herkes kendi içinde güzel yorumlar yapmış. Yeni bir şeyler yazmak tekrara düşmek olacaktır. Eğer sözlük tanımına baktığımızda "bilmeme ve habersiz olma" diye tanımlanmış. Buna göre aklıma şöyle bir soru geliyor. Haberdar olmak "bilmek" demek midir? Örneğin "Seçim sonuçlarından haberim var ama kim ne kadar oy aldı bilmiyorum" cümlesindeki "bilmiyorum" kelimesi, bu bilgiyi aklımda tutmadım anlamına geliyor. Şimdi diyeceksiniz ki "bilmiyorum" yerine "hatırlamıyorum" kelimesi kullanılırsa daha doğru olur. Yüksek oranda haklısınız. Ancak bu bilginin sayısal değerinden çok niteliği kişiyi ilgilendiriyor ve bu anlamda bir yoruma varıyorsa, tam olarak sayıları bilmemesi onu cahil yapmaz. Bilmek, haberdar olmak, aşina olmak gibi kavramlarda nüanslar mevcuttur.
Socrates'in ünlü "Bildiğim tek şey hiçbir şey bilmediğimdir" sözünden yola çıkacak olursak; hepimiz cahil oluruz. Oysa ki durum öyle değil. Kendi aramızda "cahil" sözcüğünü ne durumlarda kullandığımızı hatırlamakta fayda var. Böylesi yaklaşım elbette ki yanlışları da içine alır. Ama genel olan bir bakış açısı vardır ki; cümleyi kuran kişiye ya da o konuda bahseden kişilere göre cahil olma durumu. Eğer böyle yaklaşırsak bilgili, görgülü, gibi kavramların da ortadan kalkması gerekir. Çünkü herkes herşeyi bilemez.
Bütün bunlar doğrultusunda bana göre "cehalet" yaşadığı dünyanın veya toplumun normlarının altında kalmaktır. Toplumsal kuralları bilmeyendir "cahil" olan. Eğer CERN'deki bir deneyi bilmiyorsa bu onun toplumsal düzeyde yaygınlaşmış bir şey olmamasından kaynaklanır. Ha eğer senin uzmanlık alanın olduğu halde sen o deneyden habersizsen ona "cahil" demek kibarlık olabilir ancak. Misal; çiftçilikle yaşamını sürdüren kişinin vizyondaki film ve dizileri bilmemesini "cehalet" olarak adlandırmak asıl "cehalet"tir!
 • Paylaş
Cahil ne bilmediğini bilmeyendir.
 • Paylaş
Cahil kimsenin yanında kitap gibi sessiz ol. (Mevlana)

Cehalet: Cahillik, cahil olma durumu, ileri derecede bilgisizlik, kendisine ve topluma zarar verecek derecede bilgisizlik, eğitimle üstesinden gelinecek durum, toplumları geriye götüren durum.
Cahil: Eğitim
görmemiş, okumamış, en temel bilgilerden bile yoksun, bilgisiz.
 • Paylaş
Bilmeyen ve bilmediğini de bilmeyen cahildir.
 • Paylaş
''İlim cehli giderir, eşeklik bakidir''
Atalarımızın en sediğim sözlerinden. Cehalet sadece diploma ile giderilmez, örf, adet, gelenek, görenek, anane, değerler olarak ta kişi kendini geliştirmelidir. Cehalet bence, at gözlüğüyle bakan, gelişime açık olmayan, olamayan kişidir.Son olarak başka bir atasözü ile bitirmek lazım:
"Etme cahille sohbet, vur totosuna çeksin zahmet"
 • Paylaş
Genel anlamda bilgi eksikliği olarak görülebilen cahillik, bir kaç açıdan ele alınabilir. Tek açıdan bakmak, genel ve vasat tarzdadır. Bu tarz, toplumların yorum ve düşünebilme, farklı olanı tesbit ve tahlil edebilme, var olanın tembelliğinden ise, üretici beyin olabilme çabasına göre farklılık göstermektedir.
Bu açıdan bakılırsa, genel cahil anlamına göre, her bir birey kategorisel açıdan cahildir. Cahillik bir konuda bilgisizlik ise, toplumların araştırma merkezleri olan üniversitelere bağlı akademisyenler, profesörler, ar-ge araştırmacıları gibi bir çok insanda, yeni bilgiler açığa çıktıkça, o bilginin cahili olurlar.
Bilimin sonsuz ve derin yapısı, her insanı belli miktarda cahil yapar. Esasen, düşüncesel ve bedeni tembelliği aşmaya çalışmak, toplumsal değerlere, insana, doğaya saygılı olabilmek, değer verebilmek cehaleti aşabilme yolundaki ilk adımlar olabilir.
Her konuda bilgi sahibi olamayabiliriz, fakat kendimizi anlamak belkide, hepsine karşılık olabilir.
 • Paylaş
Bkz. Prof. Dr. İlber ORTAYLI
Cahil, bilmeyen insan değildir. Cahil ne bildiğini bilmeyen insandır. Adam, Faust'u da Goethe'yi de biliyor ama hangisi hangisini yazmış onu bilmiyor.
Diyor ki, bilmeyen insan öğrenir, yanlış bilen insan da öğrenir bunlar yarı cahildir. Yanlış bilgiden vazgeçmeyenler hatta bu bilgileriyle övünenler de var bu kısım ise cehaletin direğidir.
 • Paylaş
Cehalet, yanlış bildiklerim ve bilmediklerim.
Cahil, benim.
 • Paylaş
Cehalet bana göre bilmemek değil , sınırlarını genişletmeye direnmek , dar düşüncelere tutsak olmak anlamına gelir. Örneğin ;
Bir Professor 50 000 $ maaş alabilir fakat bu yüzme bildiği anlamına gelmez. Bir sel durumunda yada teknesinin su alması durumunda bir balıkçının yüzme bilgisi Professor un bütün birikimini alt edecektir bu professor un cehalet sıfatı taşıdığı anlamına gelmez . Öte yandan okuma yazma bilmeyen ve öğrenmeye de hiç niyeti olmayan , merak duygusunu taşımayan bir insan cahil sıfatını taşımaktadır.
 • Paylaş
1

Zerreyim, Cehalet Yaratıcıyı Tanımamaktık.

Cehalet bilgisizliktir. Cahil kimse her hangi bir konuda bilgi sahibi olmayan kimsedir. Bu yüzden ikili bilgi alışverişinde bilgi seviyesine dikkat edilmeli çünkü insan bilmediğini anlayamaz . İmam ı Gazali avamı müteşabih ayetlerle ilgili kişisel yorum yapmaktan irdelemekten ve eleştirmekten alıkoymaya çalışmıştır ve inanan avamı imanı gereği bunları kabul etmesi ve muhkem ayet ve hadisleri uygulaması konusunda uyarmıştır. Ama yeryüzünde tamamiyle cahil insan yoktur cahillik kıyas sonucu ortaya çıkar zengin fakir gibi aynen.
 • Paylaş
Kadar okursan oku, bilgine amel yaraşır. İlminle amel etmezsen, sana cahillik yakışır.(şirazi)
 • Paylaş
Kalp gözü kapalı ... Örümcek beyinlilere denir
 • Paylaş
Cehalet gereklidir.Cehalet bende olmayıp başkasında olan bilgidir.Cahil olduğunun farkında olmak gelişimi destekler. Ben ne zaman ki bir konuda uzman oldum diyebilirsem o zaman gelişimim o konu için durmuş demektir ve bence bu çok tehlikelidir. Her zaman öğrenecek bir şeyler olmalıdır. İlber hocanın sözüyle de kapanışı yapayım. "Cehalet, mutluluktur. "
 • Paylaş
Herşeyi bilen ama aslında ne bildiğini kendi bile bilmeyen insan türüdür
 • Paylaş
1
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

526 Görüntülenme20 Takipçi15 Yanıt