Bilmek istediğin her şeye ulaş

Çekirdek inanç diye bir site var, yaptıkları çalışmaların doğruluk payı var mıdır?

Bu konuda hizmet vermeye çalışan farklı isimlerde bir çok site ya da çalışma grubu mevcut. Yöntemler doğru olabilir ama doğru uygulanmadıkça bir faydası olmaz. Bahsettiğiniz site fazlasıyla ticari gözüküyor, yazılar bile alelacele yazılmış gibi. Ben bu tarz uygulamaların gönül işi olduğunu düşünmekteyim. Uygulayıcının kendi hayat felsefesi de aynı olmalı, hissederek yapmalı. Tabiki bu bir mesleğe dönüştü ise ücreti olabilir ama gerçekten hissederek, inanarak, sevgiyle yapıyorsa 'görüşme 1 kez yapılır' gibi kısıtlar koymamalı, karşısındakinin fikirlerini dönüştürmek için gereken çabayı göstermeli yani bunu kaç seans yapıp para kazanırım diye değil kaç kişinin hayatını değiştirip topluma fayda sağlarım diye düşünmeli. Dolayısıyla bahsetmiş olduğunuz sitelerden bir beklentiniz olması yerine kendi kendinize bunu başarabilmenizi dilerim. 'Çaresizseniz Çare Sizsiniz' adlı kitabı okuyarak başlayabilirsiniz, çok basit anlatımlı bu kitabı doğru yorumladığınızda bakış açınızın değiştiğini göreceksiniz.
  • Paylaş
Kısaca bir inceleme sonrasında kullanışlı ve işlevsel bir teoriden yola çıktıkları gözüküyor. Ancak lisans eğitimlerinin farklı alanlarda olması, eğitim aldıkları üniversitenin az tanınmış olması ve online eğitimler veriyor olması uygulamalarının nasıl olduğu konusunda tereddüt yaratıyor. Son olarak çalışmalarının sonuçlarını birer mucize gibi tarif ederek abartmışlar. Sitedeki söylem umut tacirliğine varacak noktada.
  • Paylaş
Çekirdek inanç diye bir yöntem psikoloji ve psikoterapi bilimi içerisinde YOKTUR.
Psikolojimizi etkileyen temel inançlarımız olduğu fikri bilişsel davranışçı terapi (BDT) yaklaşımından gelmektedir. BDT bunlara temel inançlar der. Ancak temel inançlar öyle bir telefon konuşması ile birkaç saatte ortaya çıkartılamaz. Kaldı ki sadece temel inançları ortaya çıkartmak tek başına davranış değişikliğine yol açmaz. Görünüşe göre, bu sitede anlatılan "yöntem" BDT'nin temel fikirlerini tam olarak anlayamamış kişilerin bunları ucundan köşesinden kaparak paketleyip satmalarından ibarettir.

Gelelim bu şahısların eğitimine: lisans eğitimlerinin başka bölümlerden alınmış olmasına bir arkadaşımız değinmişti ben daha vahim bir konuyu açıklamak istiyorum:
Dikkat ettiyseniz kişilerin özgeçmişlerinde psikoloji lisansı ve/veya yüksek lisansı yaptıkları yazıyor. Burada adı geçen Walden Üniversitesi YÖK tarafından tanınmamaktadır. YANİ BU KİŞİLERİN PSİKOLOJİ ÜZERİNE YAPTIKLARINI İDDİA ETTİKLERİ EĞİTİMİN TÜRKİYE'DE HİÇBİR HÜKMÜ YOKTUR. LİSANS EĞİTİMİ ALMIŞ OLSALAR BİLE "PSİKOLOG" ÜNVANI KULLANMAZLAR.
Zaten Walden Üniversitesi adı verilen kurum da internet üzerinden eğitim verdiğini iddia eden ve parası olan herkesin kayıt olabileceği bir "kurumdur".

Özetle: Sözü edilen yöntemin HİÇBİR bilimsel geçerliliği yoktur. Uygulayıcı kişiler ise RUH SAĞLIĞI UZMANI DEĞİLLER. Bu durumda bu yöntem hızlı ve zahmetsiz değişim umudu besleyenleri sömürmek için hazırlanmış bir aldatmacadan ötesi değildir. Uzak durulması gerektiği kanısındayım.
  • Paylaş
Ne yazık ki ülkemizde psikolojik hizmete dair bir yasa olmamasının boşluğundan bu tarz "hizmetler" ortaya çok rahat sürülebiliyor. Kısaca siteye göz attığımızda çalışan hiçbir kişinin psikoloji bilimiyle uzaktan yakından alakası olmayan kişiler olduğunu görebiliyoruz. Herhangi bir telefon görüşmesi ya da bir teste verilecek kısa yanıtlar temel birtakım inançlarla ilgili bilgi verici hükme sahip olmaz. Çekirdek inancını kişinin öğrenmesi de kişinin bir işine yaramayabilir. Bireylerin, büyük umutlarla "değişme" adımlarını bu gibi uzman olmayan insanlarla atmalarının, kendilerine zarar verici olma potansiyeli de yüksektir.
Sayın Tarık Gandur da bu konuda ayrıntılı ve çok net bir yanıt vermiştir.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1436 Görüntülenme6 Takipçi4 Yanıt

Konu Başlıkları