Bilmek istediğin her şeye ulaş

Çelik konstrüksiyonlu evlerin metrekare birim fiyatları ne kadardır? Çeşitleri nelerdir ve ülkemizdeki güvenilir firmalar hangileridir? Genel anlamda bu evlerin fayda ve mahsurları nelerdir?

M2 birim fiyatları için açıklanan fiyatlara bakmamak daha iyidir. Çünkü yapıdaki kat sayısından zemin özelliklerine kadar farklı bir şekilde tasarlanacağından m2 fiyatları değişiklik gösterir. Güvenilir derken zaten Türkiye'de çelik yapılar (konut olarak) pek tercih edilmez. Genelde betonarme daha fazla yaygındır. 70 katlı bir bina derseniz Türkiye'de daha öyle bir bina bilmediğim için yorum yapamam. 2-3 katlı bir bina isterseniz bir çok kaliteli firma var. Referanslarına bakarak bir ön fikir oluşabilir.

Ama asıl sorum neden çelik? Çelik binalar hızlı yapılır. Çok büyük açıklıklar rahatlıkla geçilebilir. Hafiftir, yapıya deprem kuvveti daha az gelir. Fakat aynı zamanda nitelikli işçisi azdır. Betonarmeye göre yapacak firma azdır, projelendirilmesi pahalıdır. Betona göre daha pahalıdır.

Eğer çelik konstrüksiyondan kastınız 2-3 katlı 1-2 haftada teslim edilen prefabrik evlerse yukarıda anlattıklarımla pek alakası yok. Mühendislik çok fazla gerektirmeyen işlerdir ve maliyeti de yüksek değil.

Ama yapılacak iş 7-8 katlı bir apartman ise ve Türkiye'de inşaat yapılacaksa betonarme tercihimdir.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1132 Görüntülenme7 Takipçi1 Yanıt