Bilmek istediğin her şeye ulaş

Cennete gitme umuduyla iyilik yapan, ihtiyacı olanlara yardım eden dindar ile hiçbir çıkarı olmadığı halde aynı şeyleri yapan dinsizi karşılaştırırsanız sizce hangisinin yaptığı daha değerlidir?

iylik cennete gitmek için deil Allah rızası için Allahın sevgisini kazanmak için yapılır anneni babanı cennete gitmek içinmi seviyor yardım ediyorsun
 • Paylaş
Dinsizlik dininin mensupları yeryüzünde cereyan eden herşeyi tesadüflere bağlayarak herşeyi pek kıymetsiz bir dereceye indirmemişler midir zaten? Onların tesadüflere olan inançları kendi yaptıkları iyilikleri bile bir hiç derecesine indirmemiş midir? Onlara göre canlı türleri arasında acımasızca bir mücadele yok mudur? Aynı türün arasında bir dayanışma varsa (sürüler halinde yaşama) bunun yegane amacı hayatta kalabilme değil midir? Yani aslında sürü içindeki her bireyin dayanışma göstermedeki nihai amacı kendi varlığının devamını sağlamak olduğu için yaptığı her iyilik de sırf kendisi için değil midir? Öyleyse bu saf-çıkarcı eğilim değildir de nedir? Ruhu ve dolayısı ile ruhun en güzide organı olan vicdanı temelde reddeden bir görüş, iyiliğin kaynağını hem de karşılıksız çıkarsız iyiliğin kaynağını neye bağlıyacaktır acaba? Yoksa kendi derinliklerinde kendilerinin bile bir türlü itiraf etmek istemediği vicdanın varlığı kendisini bir şekilde hissettirmekte ama yine de gözlerini hakikata kapamış bu insanlar vicdanın yüzünü balçıkla kaplayıp "hayır yok yok, vicdan diye bir şey yok" diyerek divanelik mi etmektedirler? Evet Allah katında sırf rıza-i ilahi için yapılan hasenat, karşılık beklenerek yapılan hasenattan elbetteki daha değerlidir. Dolayısı ile takdir edilmeye daha layıktır. Ancak bir dinsizin yaptığı iyiliğin Allah indinde hiç bir kıymeti harbiyesi yoktur. Peki ya dinsizlik dinine mensup bir müptedinin "...hangisi daha değerlidir" diye sorması aslında gizliden gizliye takdir edilme arzunun bir tezahürü değil midir? "Bakın ben Allah'a inanmadığım halde inanlar gibi yapmayıp karşılıksız iyilik yapıyorum, görüyor musunuz?" ifadesi takdir edilme arzusunun açık bir delili değil midir? Lakin inançsızlık (Allah'a inançsızlık. içinde inanma duygusu olmayan hiç bir insan yoktur. Allah'a inanmayanlar da inanmadıklarına inanırlar) hastalığına yakalanmış bu bedbaht kimseler takdiri yanlış ellerden beklemekte değiller midir sizce?
 • Paylaş
"Değer" verme yetkisi bizdeyse eğer, ikisinin de birbirinden farkı yoktur. Eğer Allah katındaki değer soruluyorsa, onu biz değil O bilir. Benim görüşüm ise, ikisinin de değerli olduğu ama birincinin ayrıca ödüle lâyık görülme ihtimalinin de bulunduğu yönündedir.
 • Paylaş
Düşün sen bir fabrikada patronsun. Yeğenin ve ben orda işçiyiz. Ben yeğenine "iyilik" yapıyorum farzı misal. Ama Davinci diye birini tanımıyorum deyip varlığını gördüğüm halde iplemiyorum seni görmezden geliyorum hakkında olur olmadık atıp tutuyorum "yani sana inanmıyorum". Sen beni görünce "evet ama sen yeğenime iyilik yapmıştın" mı dersin yoksa "sende kimsin be" mi dersin
 • Paylaş
Yimpaş ve Kombassan gibi Sağcı hükümetlere aracılık eden şirketler dindarların paralarını toplayarak cennetlik olurlar. (hayatlarının kalan kısmını cennette gibi yaşarlar.) Bunlara paralarını kaptıran Dindaşlar ise Cennetzede olurlar. bu nedenler Dünya onlara Cehennem olur.
 • Paylaş
1

Hesap Silindi, insanların inançlarının yada inançsızlığının sömürülmesi inançın suçu değildir

İkisi de değerlidir. Allah rızası için yapan en çok değerlidir.
 • Paylaş
Soru çok başarılı ama gelen neredeyse bütün cevaplar inanan kesimin kavga ile zorlama ile diğer fikir ve düşünceleri yalanlamaya çalışması biçiminde gelmiş. Özellikle sevgiseli ve phiphenomenon için sorunun içerisinden din temasını çıkartmanızı ve "Kendini zorunlu hissettiği için iyilik yapan ile kendi içinden geldiği için iyilik yapanları karşılaştırın" biçiminde tekrar yorumlamanızı rica edeceğim. Burası fikir paylaşım platformu; cihat brifing odası değil. Bir insanın, içinde din inancı olsun olmasın, sadece kendisini buna zorunlu olduğunu hissettiği için iyilik yapıyor olması, onu iyi bir insan yapmaz; zaten aslında iyilik yapmıyor, iyiliğini satıyordur. ( İşte bu soruda, bu şahıs o iyiliği cennet'e gidiş biletine karşın satıyor ve sizler bu kişiyi müdafaa ediyorsunuz ). İyi insan, iyilik yapmaktan belli bir haz duyduğu için o iyiliği yapandır, bir karşılık beklemez. Allah katında bu değerleri bizler bilemeyiz, ancak dünyevi katta birey olarak benim gözümde karşılık talep etmeden iyilik yapan şahsın, zorunlu olduğunu düşündüğü için iyilik yapmak zorunda olan şahıstan kat be kat değerli olduğunu söylemeliyim.
 • Paylaş
SENİN SORUYU YAZMANDA BİLE SEN TARAFINI BELLİ EDİYOSUN VE İNSANLARI TERS PSİKOLİJİYE YÖNLENDİRİYOSUN DİNDAR BİRİNİN CENNETE GİTME UMUDUNU NERDEN CIKARDIN ÖLE İNSANLAR VARDIR Kİ ŞUNU SÖYLER ALLAH'IM SEN BİZİ CEHENNEMİNE AT ÖLE Kİ BİZİM VUCUDUMUZ CEHENNEMİN HEPSİNİ KAPLASIN Kİ BASKA HİCBİR İNSAN O ACIYI CEKMESSİN (HZ. EBUBEKİR.) SORUNU DA CEVAPLIYAYIM BU İYİLİKLERİ YAPAN DİNSİZ ARKADAS BASTAN KAYBEDER CÜNKÜ TEŞEKKÜR ETMEYİ BİLMİORDUR İBADETLERDE ALLAHIN BİZE VERDİĞİ NİMETLER İÇİN Bİ TEŞEKKÜRDÜR DEMEKKİ DİNSİZ TESEKKÜR ETMEYİ BİLMİYOR DEMEKKİ DİNDAR DAHA DEĞERLİ ÖLE DEĞİL Mİ ?
 • Paylaş
1

A. T. Koray, Caps Lock: Unleash the Rage

Aysedarakc ı sana Allah rızası için yapılan iylikden bahsedeceğim. önce sundan başlayayım Allahın sizin iyliğinize ihtiyacımı var demişsin.sana şu soruyu soruyorum düşünki çok sevdiğin bir sevgilin var ama sana ilgi göstermiyor sende ilgi bekliyorsun mesela ne bekleyebilirsin seni seviyorum demesini falan filan peki ayseciğim senin bunlara ihtiyacınmı var ? sana ne faydası olacak annende sevmesin senin için bişey yapmasın şevkat göstermesin ne olacakki ihtiyacınmı var ? bunları sana neden söylüyorum nasılki biz sevildiğimizi görmek istiyorsak Allah da görmek ister kuru ya ben Allah ı seviyorum kalbim temiz ne olacak yaaa o kadar basit deil canım sevgi emek ister yoksa Allahın senin ne namazına nede orucuna ihtiyacı yok maksat gerçekden sevildiğini görmek tabi onlarda gönülden olursa .şu konuyuda eklemek istiyorum sevmediğin biri var mesela annen baban yada bir akraban onu sevmemene rağmen kötü davranmıyorsun kalbini kırmıyorsun yardım ediyorsun çünki Allah öyle emrediyor Allah rızası için iyi oluyorsun Onun için yapıyorsun . umarım seni aydınlatabilmişimdir maksadım kimseyi yargılamak deil sadece bildiklerimi aktarabilmekdi .
 • Paylaş
Kimin gözünde daha değerli? Birinin gözü derdi gözetiliyorsa zaten o iyilik, iyilik değildir. Kişinin dindar yada dinsiz olması bunu değiştirmez.
 • Paylaş
cevabı vermek çok zor acaba ne desem huahhahah
 • Paylaş
Sadece Cennet için yapıldıysa daha az değerlidir sonuçta karşılık beklenerek yapılmıştır. Ancak her iyilik gene de değerlidir tabi amaçlara bakmamak lazım.
 • Paylaş
bir anlığına kendinizi Tanrı yerine koyun. biri içinden geldiği için değil ona kutsal kitap aracılığıyla emrettiğiniz için iyilik yapıyor, diğeri ise sizin varlığınıza inanmadığı halde içinden gelerek iyilik yapıyor. sizin gözünüzde hangisinin yaptığı daha değerlidir?
 • Paylaş
8

Banu Eker, beni önemsediği için, ilk sıradakinin yaptığı değerlidir

Hesap Silindi, bana inanmayanın yaptığınında kendisininde kıymeti olmaz

No Name, kendinizi 1. elemanın yerine koyarak düşünüyor olabilir misiniz :))

No Name, yani bu görüşünüz biraz duygusal olabilir mi?

Hesap Silindi, kimse ben tanrı olsan demedi ben yaşadığım hayatta bana kıymet vermeyene kıymet vermem.insanları kelime oyunlarıyla aldatmaya kalkacak kişiliği kendine yakıştırıyormusun :)

Banu Eker, kendimi Allah yerine koymaya çalıştım (ki bu çok zor) ve cevabımı verdim. benim varlığımı kabul ederek iyilik yapan, benim için daha değerlidir çünkü bana ve kitabıma teslim olmuş. (Bir müslüman olarak 'haşa' demek zorundayım, vinci :)

Egemen Tahmilci, bence de tam tersi.

Mahaprabu Das Bto-s-ma-k, ben kendimi tanrı yerine koydum. içimdeki adalet kayboldu, zaten tanrı benım isem neden insanların bana ulaşmak için iyilik yapmasını bekleyim ki? saçma düşünceler bunlar yaa

Ama onun da sana inanmadığını düşün
 • Paylaş
6

No Name, sen ne komiksin öyle. ay espri de yaparmış...

Sevgiseli, espri değildi o bakış açısıydı sen bakamadın sadece

Hesap Silindi, adamın espiri kabiliyeti olmadığı için neyin espiri neyin citti olduğunu algılayamadı :)))

Sevgiseli, boşver o resim yapsın yeter... :)

No Name, o kim? dini gereklilik olduğu için iyilik yapandan mı bahsediyorsun? eğer o inanmıyorsa ve inanıyormuş gibi yapıyorsa her şeyi bilen Tanrı olarak biz, o durumu zaten anlarız. yani Tanrı'yı kandırmak diye bir şey olamaz...

Sevgiseli, aşağıda açıkladım

Unutmayın ki allahın kimsenin ibadetine yada inanmasına ihtiyacı yoktur yani allaha inanmasa bile yapılan iyilik önemli olmalı bence. Yani sevgiselinin bakış açısından bakarsak da sonuç değişmez
 • Paylaş
Hayır bana göre benim düşüncemde bir insanın koşulsuz iyilik yapması koşullu iyilik yapmasından daha değerlidir bu sebebten ben bunu söyledim. Yoksa gözle görülür bir şey diyemem sana ben sadece benim gözümde daha değerlidir.
 • Paylaş
Ki bunlar sadece bizim mantıksal çıkarımlarımız. Ne inanca mensup olursak olalım bunun sonucunda gerçekte ne olacağını asla bilemeyiz. Ben kendi mantığımla böyle düşünüyorum sadece. Onu takdir edecek olan Yaradan'dır. "Ameller niyetlere göredir" diye bir hadis vardır. Onuda sadece Allah bilir!
 • Paylaş
Tabi canım sana göre Allah rızası ile yapılan hareket olduğu için o daha değerli gelebilir yada bir başkasına eşit yada bir başkasına başka şey ben sadece benim fikrimi söyledim. Zaten bu konu hakkında kişisel yorumlardan öteye geçemeyiz somut ya da yazılı bir şey bulamayız.
 • Paylaş
Yok mu arttıran :)
 • Paylaş
Eğer Tanrı'nın amacı sadece kendine inanılmasını sağlamak ve inananların bu inançları belli hareketlerle göstermesini sağlamaksa ve iyilik yapmanın gerçekte hiçbir değeri yoksa, iyilik yapmayı sadece kendine inanan insanların inançlarının bir göstergesi olarak yapmasını sağlamaksa o zaman evet dinsizin yaptığının Tanrı'nın gözünde hiçbir önemi yoktur...
 • Paylaş
Dinsiz bir insan bu soruyu sormaz zaten onun Tanrı'dan beklediği bir şey zaten yoktur :)
 • Paylaş
4

No Name, Bu soru "dinli"lerin pek yapmadıkları birşey ama düşünmesini sağlamak içindir. Tanrı'dan bir şey beklemekle ilgisi yoktur...

Sevgiseli, sen de olmasan düşünemicektik biz zaten beynimizi bize sen bahşetmiştin dimi ?!

No Name, bunu kişisel almayın. ben genelden bahsediyorum. dinlere inananların çok büyük çoğunşuğunun dini inançları hakkında sorgulayıcı şekilde düşünmediklerini bilmek için kahin olmaya gerek yoktur sanırım...

Sevgiseli, sorgulayıcı olmasalar bu kadar günah işlenmezdi herhalde dünyada... :)

iyiliği cennete gitmek için yapan biri ne derece samimidir bilinmez , benim tanıdığım öyle biri var . allaha inanmamak ise başlı başına bir konu
 • Paylaş
allah a inanmayan yaptığı iyilik ona sadece bu tarafta birşeyler kazandırır diğer taraf için değişen birşey olmaz
 • Paylaş
bırak ona allah karar versin. bize ne, yeter ki iyilik yapsın. nedeni ne olursa olsun.
 • Paylaş
Soru o şekilde sorulsaydı o şekilde cevaplardık Boshwearciğim.
 • Paylaş
Aslında iki soru aynı, sadece birinin içerisinde din kelimesi ( daha doğrusu din teması ) geçiyor ve diğerinde geçmiyor. Sadece üç harflik bir kelimenin, bizlere çok bilgi ve değer katabilecek pek çok tartışma ve gelişmelerin önüne geçmesi çok yazık.
 • Paylaş
ya davinci kardeş hala dini sorularla sömürüyon mu milleti sen...ben bırakalı 3 ay oldu inploidi...döndüm hala dini sorulardasın...yazık yaa..geliş biraz değiştir sen bu kafayı....
 • Paylaş
evet bütün hayat boyu hiçbir karşılık beklemeden iyilik yaptın kimseye kötü davranmadın kimsenin hakkını yemedin. fakirin fukaranın yanında oldun. fakat dindar değilsin diye yanıyorsan etrafına iyi bak ben de oralarda olacağım :)
 • Paylaş
dünya yüzeyinde herhangi biri için ikiside aynı değerdedir. çünkü herhangi biri hiçbir koşulda kaşısındakinin ne için yaptığını bilemez. sadece monut bir veriyi elde eder. tanrı için bilemem. 
 • Paylaş
en iyi sevaplar ihlas ile yaplan(sadece allah rızası) için karşılık beklenmeden yapılanlardır.
 • Paylaş
bu nasıl ki sen sevdiğin bir şeyi kazanmak istersin ona benziyor. arada araçsal ilişkiler kalkıyor zaten. amaç mı araç mı bütün mesele bu.
 • Paylaş
1

Bosch Wear, Kardeş kendinle çelişiyorsun söylediğin her cümlede. İhlas için iyilik yapmak demek zaten araç olarak iyilik yapmak, bunu bir amaç olan Allah rızası için yapmak demek değil mi zaten? Buradan amacı kaldırırsan araç ta buna istinaden kalkmaz mı? Yani Allah rızası olmasa aynı kişi aynı iyiliği yapmaz ki!

Hz. Ebubekir'in sözü gerçekten müthişmiş. Teşekkürler.
 • Paylaş
1
Arkadaşım sanırım bu dönemin ve çoğu döneminin kimlik müslümanlarından bahsetti. Bilakis öyle ise ona hak veriyorum, böyle bir durumda dinsiz daha samimi ve iyidir.
 • Paylaş

Üstte çok önce epeyce tartışmıştık bu konuyu. Okumayan arkadaşlar için yorum yapacağım.

"İnanma insanların samimiyetine, menfaat hissi ile gelirler vecde.

Eğer vaad etmeseydi cenneti, Allah'a bile etmezlerdi secde" demiş M. Akif Ersoy.

Evet, böyle insanlar var. Ve var olacaklar da.

açığa vurduğunuzu da , sakladığınızı da." der Nur Suresi'nde. Allah herkesin niyetini bilir. "Ameller niyetlere göredir." der bir hadiste. Bir müslüman iyilik de dahil her işini yaptı mı "Allah'ın rızası ve Allah sevgisi" için yapar. "Allah beni var etmiş ki ben bu davranışı yapabiliyorum" diye bir şükürdür bu aslında. Ki gerçek müslüman iyilik olsun diye iyilik yapmaz aslında yapması gereken davranış o olduğu için yapar. Ki gerçek müslümanın cennette de gözü cehennemden de korkusu yoktur. Onun tek isteği "Allah'ın razı olduğu ve sevdiği kulu olmaktır!" Amin.

 

"Cennet

köşk ile ...

İsteyene ver onları,

Bana SEN'i gerek SEN'i!"

 

Yunus Emre

 

 • Paylaş
İşte onlar Mehmet Akif'in dediklerindendir.
 • Paylaş
En kötü şey bikaç densizin yanlış hareketleri yüzünden aaa müslümanlar öyle böyle diye yargıya varmakdır . madem yanlışsa sen doğrusunu yap ve örnek ol. 
 • Paylaş

elmalarla armutları kıyaslmanın manasızlığı.

Ne büyük çelişki!

 

cennet için yardım yapan inananı da, canı çektiği yardım yapan dinsiz de takdir etmekten öte ne düşer insan oğluna.

 

 

 • Paylaş
Dinsiz takdir edilir yaptığı iyilik için dünyada, ama mümin cennetle müjdeleniyor iyiliği ile gittiğinde, dünya için takdirin ne kadar kıymeti varsa dinsizin değeri de o kadar oluyor işte...
 • Paylaş
1

Züfer Yörük, bu yorumu aynen kabul ve takdir ediyorum ekleyecek bir şey bulamadaım. Benim yerimede yazılmış olsun müsadenle kardeşim.

-
 • Paylaş
Evet soru güzel ama biraz karmaşık. Şimdi ben, insan olarak ki öyleyim tabi ki iyiliği iyilik için yapanın yaptığını daha iyi buluyorum. Ortodoks dinlerde yani cehennemle insanların tehdit edildiği, cennetle erkeklerin ödüllendirildiği, bir kutsal kitabı ve bir de tapınılan tek tanrısı olanlardaki kefe doldurma olayını çok da güzel bulmuyorum. Ama bir de bir Ortodoks din tanrısı açısından duruma bakarsam, inananlarım olmazsa tanrı olamam. O durumda tabii ki ilki benim için sevap kefesine bir parça koymuş olur, diğeri ise zaten kafir olduğu için cehennemliktir, isterse ağzıyla kuş tutsun.
 • Paylaş
Dindar ile dinsisizin yaptığı iyilikte dünya katında aynı değeri taşıyor, bu kadar tartışmayı boşuna yapmışınız bence. Kimisi inancına göre daha değerli görebilir kimisi taşıdığı amaca göre daha değerli sayabilir. (Bunu tarştıymaya bile gerek görmüyorum)

Neyi tartışıyoruz ki burda, soru gayet açık bu iyiliklerin değerini bize soruyor. İnancına göre yada inçsızlığının değerini ise kişinin kendi inandığı gerçek belirler. Tanrıya inanan değerini ondan alır, inanmayan zaten kendi için doğru bir şey yapmıştır, madem ikisinin arasında hangisi daha değerli diye değer kavramını bize soruyorsun, ne için iyilik yaparsan yap, ikiside eşittir...
 • Paylaş