Bilmek istediğin her şeye ulaş

CEO ne iş yapar?

CEO (Chief Executive Officer)Düzenle
CEO (chief executive officer) ülkeden ülkeye değişen bir kavramdır. ABD'de şirketi yöneten yönetim kurulu üyesine denirken İsviçre ve Avusturya'da yönetim kurulu başkanı ya da genel müdüre deniyor. CEO ünvanı şirketin büyüklüğü ya da ticari ünvanından bağımsızdır. CEO şirket hakkındaki tüm kararları almaya yetkilidir. Bir şirkette bir CEO olabilmesinin tek şartı CEO'nun altında COO (chief operating officer) ya da bir müdürler takımının olmasıdır. Kanada ve diğer bazı ülkelerde CEO genel müdürdür ama yönetim kurulu başkanı değildir. Kısaca altında en az bir müdürü olan ve şirketin en üst karar merci olan herkes kendine özgürce CEO diyebilir. CEO'luk yasal, ticari vb bir ünvan değildir sadece şirketin en üst karar mercinin İngilizcesinin kısaltılmış halidir. Evet yurdumuzda bu ünvan büyük Amerikan şirketlerinden bilindiği için ki küçükleri yurdumuza gelmiyor genel inanış CEO'nun çok büyük bir şey olması gerektiğidir...
 • Paylaş

CEO bulunduğu noktaya gelene kadar çok iş yapar. Her türlü işi yapması herkes açısından daha faydalıdır ki, şirket için de iyi bir "karar verici", "lider", "örnek yönetici" olsun. Yani hem reel sektörü, hem finans piyasasını, hem de iletişimi bilmesi iyidir. Eğer liderlik yeteneği de varsa, şirketinde çalışan normal bir memur-mühendisin 5-10 misli maaşı, lux sayılacak sosyal hakları vardır. Bu gerçek CEO'dur. Karşı cinsden her şirket çalışanının platonik aşkıdır. Böylesine kurumsallaşmış firmalarda, uluslararası organizasyonlarda rastlanır. Her gittiğiniz yerde ben CEO'yum diyenlere kanmayın.

 • Paylaş
Her ne kadar ltd. şti. müdürleri de kendilerini şimdilerde şirket ceo'su diye tanıtsa da onlar ancak kestane kenarıdır. Dünya çapında tanınmış, ait oldukları ülkelerin ekonomilerine ciddi etkilerde bulunan ve katma değer anlamında o ülkede ilk 10 şirketin genel müdürü ceo'dur. Gerisi teyyare-i yel'dir
 • Paylaş
Şirket içinde üretimden pazarlamaya kadar her türlü organizasyonu sağlayan kişidir. hatta şirkette en üst düzey yöneticilerdir diyebiliriz bu kişiler genellikle endüstri mühendislerinden seçilir. Ellerindeki kaynakları en verimli en tasarruflu en güzel şekilde kullanmayı çok iyi bilirler şirketin herşeyi işte sahibinden sonraki ikinci patronu diyebiliriz
 • Paylaş
Şirketin lideridir, herkesin yön beklediği kişidir...
 • Paylaş
Türkçesi İcra Kurulu Başkanı olan CEO ünvanının söz konusu olabilmesi için öncelikle ilgili şirketin İcra Kuruluna sahip olacak büyüklükte ve yapıda olması gerekir. Bu yapılar da genellikle Anonim Şirketler, Holdingler ve benzeri büyüklükteki şirketlerdir.

Günümüzde son derece cahilce kullanılan CEO ünvanı, aslında çok ciddi bir kurumsal sorumluluğu ve şirketin önplandaki liderini ifade etmektedir.

Öyle kendi çapında küçük firmaların CEO diye geçinen sahip ve yöneticileriyle olacak iş değildir CEO'luk.
 • Paylaş
Kurumu geleceğe taşıyacak stratejik kararlar alır. Görünüşte hiç iş yapmıyor gibi görünür ama gerçekte God Mode oynar.
 • Paylaş
Bu konu ile ilgili size biraz degiştirerekbir fıkra paylaşmak istiyorum.

Bir gün bir adam bir papağan almak ister ve bir phet shop'a girer.Gözüne bir papağan kestirir ve bu papağanın fiyatını sorar.
- Afedersiniz, bu papağan kaç para?
Diye sorar. Satıcı..
- 500 Milyon, der. Adam
- Alla alla niye bu kadar pahalı?
- Bu papağan inglizce biliyor efendim.
Diye yanıtlar satıcı.Adamo papağanın yanındaki bir başka papağanın fiyatını sorar.Satıcı..
- 1 Milyar, der
Adam..
- Peki bu niye diğerinden daha pahalı?
Satıcı...
- Bu papağan iki dil biliyor efendim, o yüzden
Adam başka bir papağanın fiyatını sorar. Satıcı..
- Bu papağanda iki milyar, der.
Adam..
- Peki bu niye diğerlerinden daha pahalı?
Satıcı...
- Bu papağan beş dil biliyor ve dört işlem biliyor efendim, der
Adam en köşede duran cılız ve bakımsız papağanın fiyatını sorar. Satıcı..
- Bu papağan beş milyar değerinde.
Der ve adam şaşkınlıkla sorar...
- Peki bu papağanın ne özelliği var?
- Bilmiyorum efendim, ötekileri buna müdürüm diye hitap ediyorlar..(Ceo oldugu nu söylüyorlar ama ben bişey yaptıgını görmedim:) • Paylaş
CEO, genelde bulunduğu şirketin ana iş kolunun çekirdeğinden gelen ve ciddi akademik disiplinlerden geçmiş, firmanın ana iş süreçlerinin hepsine hakim ve çalışkan kişidir. En azından böyle olmasını umuyorum :)
 • Paylaş
Şirketin profesyonel lideridir. Büyük şirketler CEO seçiminde genellikle hisse vermeyi teklif ederler. Çünkü sürüyü güdecek adam budur.
 • Paylaş
Ülkemize gore anlatmak gerekirse; kurucu ya da işverenin sirket ile ilgili herşeye tam yetki verdiği kişidir. Görünürde bir şey yapmamış gibi görünse de herkesi yönetir, hatta sizi yöneten üstlerinizi de yönetir. Yönetmek, sanal bir görüntüdür bu yüzden göze çarpmaz ama şirketin finansal ilerleyişi, ürün satış taktikleri, üretimdeki ve diğer departmanlardaki çalışanların haklarını gözetme eylemini, gereken temrin malzemelerin temini, yapılacak ihalelerin yönetimi ve buna benzer her şeyi yönetir... Yönetmendir.. Oyuncuyu da figüranı da sahneye konulacak eşyalar oda sesi de, rengi de yeri de o belirler ve şirketi kâra sokma eylemini sağlar.
 • Paylaş
Şirket sahipleri ya da ortaklarının şirketi yönetsin diye maaşla tuttukları elemana CEO denir. Stratejik tüm kararları CEO alır. Şirket içinde yetki dağıtımını yapar ve rapor ister. Mutlaka karizmatik olması gerekir.
 • Paylaş

PAra kazanır para dagıtır

 • Paylaş
Şirketin sahibinden sonraki en yetkili kişi. Şirketin her türlü işleyişini yönlendirir.
 • Paylaş
Oradan demesi havalı o mevkiye gelmesi ise engebeli bir süreç olan kişidir. Türkçesi İcra Kurulu Başkanı dır ve şirketi geliştirmek en üst noktaya getirmek için uğraşır. Örnek Rahmetli Steve Jobs, MArk Zucherberg
 • Paylaş
Şirketi veya bulunduğu konumu yönlendirir ve yönetir diyebiliriz
CEO şirketin kurucusu ve başı olarakta bilinir
 • Paylaş
Her işi yapar gibi görünür hiç bir iş yapmaz.
 • Paylaş
CEO BİR ŞİRKET İÇİN "HERBOKOLOK"TUR...
 • Paylaş
Temizlik yapmayı çıkar onun dışındaki her haltı yapar :) gerisini sen tahmin et.
 • Paylaş