Bilmek istediğin her şeye ulaş

Cep telefonu bağımlılığı hakkında neler düşünüyorsunuz? Bu bağımlılık yaşamı nasıl etkiliyor?

imdb.com/title/tt1798709/ Ileride nasil etkileyebilecegine dair bu filmi izlemenizi oneririm...
  • Paylaş
İki ay önce yeğenimin okul etkinliğine gittik.
İzmir'de toplu fidan ekimi.

Sınıf öğretmeni, büyükçe bir torba getirdi. Herkesin cep telefonunu bu torbaya koymasını , etkinlik sonu almasını rica etti. Küçük stickerlarla telefonlara isimler yazıldı karışmasınlar diye.

İtiraz edenler oldu , "o zaman siz gelmeyin" dedi kibarca. Çok cesurca ve kararlı bir hareketti.
Geri adım attılar ve telefonlarını verdiler.

İki saat boyunca telefonsuz , toprakla haşır neşir , suyla , doğayla , çocuklarla ve tanımadığımız insanlarla iletişim halinde olduk.

Konuştuk , gerçekten içi dolu dolu sohbet ettik.

Ara ara alışkanlıktan olsa gerek , elini çantasına sağına soluna atıp telefonunu arayan oldu.

Farkettim ki sigara gibi bir şey bu.. Nerdeyse bir telefon bulunsa birinde :
-kardeş sen bir bak ; sonra bana ver, ben de bir bilmem ne sitesine bakıp çıkayım.... Diyecek bir durum... Bir fırt versene gibi bir hal..

Farkındalık o iki saat içinde zirve yaptı. Hepimiz durumu anladık ve hatta üzüldük bile kendimiz için.
Ben bekar olduğum halde , oradaki anne ve babalar için ayrı , çocukları için ayrı üzüldüm.

Ne oldu peki ?
Etkinlik bitti.
Telefonun olduğu büyük poşet açıldı.
İnsanlar adeta buğdaya üşüşen güvercinler gibi saldırdılar telefonlarına.

Uçağın tekerleği yere değer değmez telefonu açıyorlar diyor ya Cem Yılmaz..

Aynen öyle..

Farkındalık ?

Bağımlılık onu ezdi geçti. .
  • Paylaş
Günümüzde artık cep telefonu bağımlılığı internet bağımlılığıyla birlikte görülüyor. Eskiden arama yapma, mesaj atma için kullandığımız cep telefonlarının internet özelliği, uygulamalara, oyunlara olan bağımlılığı da yol açtı. Bende bu konuda herkes gibi düşünüyorum evet herkes özellikle yeni nesil cep telefonlarına bağımlıdır ve buna engel olmak, teknolojiye karşı çıkmak için bu yarışta çok gerideyiz. Üretmeyi sevmeyen ve tembel bir toplum olduğumuz için de diğer ülkelere göre bize daha fazla zararı dokunuyor.

Biz insanlar olarak diğer hayvan türlerinden ayrılmamızın tek farkının bir cismi kavrabilmek gibi bilimsel şeyleri boşverdiğimiz de sosyalliktir. Sosyalleşmeyi tek baltayan gelişme de teknolojik gelişmelerdir. Buluşup bir şeyler paylaşmak yerine herkes kendi aleminde cep telefonlarıyla ilgileniyor. Hepimiz bence bu aletlerin kurbanıyız. Bağımlılıklar insanı zamanla sömürür ve zamanından, yapmak istediklerinden koparır.

Bu görüntüler gün içinde sıkça dahil olduğumuz görüntüler;

Teknoloji

  • Paylaş
Cep telefonu kullanımı bağımlılığı. Siz sık sık bu teknoloji ürününü kullanmaya meyilliyseniz merak etmeyin karşı taraf da sizi kullandırmaya meyillidir.

Sadece Internet kullanımını kastetmiyorum, Smart Phone diye tabir edilen cihazlar çıkmadan evvel de sadece konuşmak ya da mesajlaşmak için de kullananlarda durum böyleydi. Kendileri gibi geveze ve incir çekirdeğini doldurmayan konularda uzun uzun sohbeti seven çevreleri var(dı).

Zaten ne beklenebilirdi ki, kitap okuma alışkanlığı olmayan, kitap okuyan görüldü mü 'Çok okumak iyi değildir', 'oku oku nereye kadar? ', 'okumakla adam olunmaz' gibi lafların edildiği; kitap okuyanın da gizlice okuduğu bir toplumda ne bekleyebilirsiniz ki başka? Tamam kitap biraz ağır konu olabilir de evlere ne kadar gazete giriyor, giren gazetenin neresi okunuyor? Televizyon tek kanal ve siyah beyaz iken bile televizyonun açılışından kapanışına kadar ekran başından kalkmayan bir toplum için gayet yerinde bir gelişmeydi cep telefonlarının ülkeye gelişi. Yani 'körün istediği bir göz, Allah verdi iki göz.'

Bu bağımlılık yaşamı nasıl etkiliyor? Zaten rahatlığı bir rasyonellik olarak gören toplumda (ki bu topluma tembel denir) gayet rahatça etkiliyor. Dakiklik kalmadı, karşı tarafa saygı kalmadı, tabii bunun karşılığı yani beklentisi de kalmadı. Kullanım tarzı ile ilgili olumlu ve olumsuz yönler çoğaltılarak aktarılabilir ama bir de kullanan kitlenin görgüsüzlüğü ayrı bir konu. Yeni model çıkar çıkmaz gün sektirmeden elindeki telefon onun için eski oluveriyor.

Tasarruf bilinci böylelikle ortadan kalkıyor. Sonra 'devlet bize baksın' Devlet size ne kadar bakabilir ki, bakabildiği kadar bakabilir.

Cep telefonu ve Internet bizi sosyalleştiriyor ama bağımlılığı ayrı bir konu.
  • Paylaş
İnsanlar arasında iletişimsizlik oluşturduğunu ve insanların arasında hava atma aracı olarak kullanıldığını düşünüyorum. İnsanların günlük yaşantısındaki bir çok olayın farkına varamamaları da cabası. Yakında uyuşturucuların yerini alabilecek bir icad yeni model madde bağımlılığı : )
  • Paylaş
Akıllı bir telefon aldığımdan beri ne kadar film izlediğimi ne kadar az kitap okuduğumu fark ettiğimden beri acaba bağımlı mıyım diye düşünüyorum. Her şeyi akıllı telefonlarla hızlıca halletmek bizlerin zamana karşı etahammülünü azalttı sanki.Artık daha bir her şey çabucacık oluversin istiyoruz. En büyük kaygılarımızın başında şarjımızın bitmesi geliyor.Sosyal medyada olup bitenlerden haberdar olmak çok önemli. Her şeyden o kadar hap şeklinde bilgileniyoruz ki tamamen sığlığa batmış durumdayız. Teknolojiye ayak uydurmak elbet önemlidir. Fakat bu teknoloji insanı özünden uzaklaştırıyorsa hayattan biraz olsun soyutlanıp bir düşünmek gerek.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1107 Görüntülenme7 Takipçi6 Yanıt