Bilmek istediğin her şeye ulaş

Cep telefonunuzu suya düşürürseniz ne yapmak gerektiğini biliyor musunuz?

-Telefonunuzu kapatın. Telefon suya düştükten sonra kapatılmadan geçen üç, beş saniyelik gecikme bile önemli. O yüzden en kısa sürede sudan çıkarılarak kapatılması gerekir.
-Telefonunuzu parçalara ayırın. Telefon içindeki SD kart, SİM kartı ve bataryayı çıkarın ve kurumaya bırakın. Telefonun parçalara ayrılabilen tüm kısımlarının kuruması için havayla temas etmesini sağlayın.
-Üzerindeki sıvıyı vakumlayın. Eğer sıvıyı vakumlayacak bir alet yoksa, telefonun kulaklık girişi, şarj ve kart yuvaları vb. deliklerinden suyu ağzınızla vakumlayın.
-Kurumaya bırakın. Tüm bu işlemlerin ardından cihazınızı bir tabak pirincin içine daldırın ve bekletin. Isıyla çalışan çeşitli aletler veya kimyasallar işe yaramaz. O yüzden saç kurutma makinesini bir kenara bırakın ve cihazınızı pirinç dolu tabak içinde 48 saat bekletin.
-Telefonunuzu uyandırın. Telefonunuzu tabaktan çıkartın, eğer dış tarafında hala nemlenme kalmışsa silin. Nemlenme telefonun içindeyse cihazı tekrar pirinç dolu tabağa koyup bir gün daha bekleyin. Cihaz tamamen kurumuşsa, telefonu açın. Şansınız varsa, telefonunuz yeniden çalışacaktır.
 • Paylaş
bence öncelikle hemen kapatılmalı. sonra parçalarına ayrılıp tek tek kurutulmalı. tabi şekerli yada tuzlu suda nolur bilmiyorum.
 • Paylaş
Açmaya veya kapatmaya çalışmayın. 
En yakındaki teknik servise gidin ve cihazı açıp gerekli işlemleri yapmasını söyleyin.

Teknik servislerde, sıvı temaslı cihazlar ilk müdahale tiner ile yapılır.
 • Paylaş
hadi bari açıklayayım... pirince yatırın arkadaşlar. ama uzun bir kış uykusu şeklinde.
 • Paylaş
1

Hakan, tuz lukdeğilmiydi o ya prinç konunca nemi alırdı hani :))

sudan çıkartmakla başlayabiliris
 • Paylaş
suya bağlı :)
 • Paylaş
şaç kurutma makinasıyla kurut ozaman düzelir
 • Paylaş
içini tamamen acıp bütün parçalarını saç kurutma makinası ile tek tek kurutmalı yada en yakın teknik servise götürülmeli. aksi halde hemen oksitlenme yapılıyor.
 • Paylaş
saç kurutma makinası ısıdan dolayı küçük kabloları eritebilir
 • Paylaş
hemen bataryayı çıkarın ve güneş gören bir yere yada fazla sıcak olmayacak şekilde saç kurutma makinasına tutunuz.
 • Paylaş
tatlı suya düşürdüyseniz makineyle kurutabilirsiniz . şayet denize telefonla girdiyseniz ( benim gibi ) kurutmadan önce varsa saf su yoksa şişe suya koyun bekletin ( çünkü tuzlu su acayip oksit yapar elektronik devreleri bembeyaz eder sonra demedi demeyin ) ardından yakınsa telefoncuya uzaksa kurutmayı deneyin.nokta
 • Paylaş
tabi önce suyun cinsine içeriğine göre değişir de kurtarma aşaması...zaten suya düşünce kapanıyor. direk hiç bir işlem yapmadan açarsan dönüşü olmuyor- başıma geldi,bana düştüğünü söyleyemediler,tabii daha ilk taksidini ödediğim tel. gitti:(-..saç kurutma makinesi,güneş ışığında yavaş yavaş kuruması faydasını gördüm-başka tel lerde de başıma geldi de...-şunu da duydum uyguladım da alkolle silmek alkol suyu uçuruyor,çabuk kurutma özelliği var....;)
 • Paylaş
 Örneğin deniz suyuna düştüğünde en yakın tamirciye götürünceye kadar cihazı tatlı suyun içinde bekletebilirsiniz.  Kesinlikle saç kurutma makinesi kullanmamanız gerekiyor, çünkü bütün elk. devreleri eritebilir ve kesinlikle geri dönüşü olmayabilir.
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1356 Görüntülenme17 Takipçi14 Yanıt