Bilmek istediğin her şeye ulaş

CERN'de yapılan deneylerde alınan sonuçlar Einstein'in yıllardır kabul edilen Görelilik Teorisi'nin sonu mu olacak?

Aslında tam tersi. O deneylerde hızlar ışık hızına yakın olduğu için deneyleri organize etmeden önce yapılan hesaplamalarda görelilik kuramı kullanılıyor. Dolayısıyla beklenen şeyler hesaplandığı gibi gerçekleştiğinde görelilik kuramı tekrar gerçeklenmiş oluyor. Şu ana kadar göreliliğe uygun olmayan bir gözlem yok.
  • Paylaş

Bence hayır. Einstein'ın Relativite teorisi günümüzde Kuantumun temel taşlarından biridir. Ayrıca Higgs Bozonu da gözlemlenmeye çalışıldığında kendi varlığını inkar edermişçesine yokmuş gibi davranmaktadır. Bu da bir relativitenin bulunduğunu göstermektedir. Stephen Hawking gibi yazarların eserlerini takip etmek ve okumakla beraber amatör bir ilgi sahibi olarak cevap veriyorum bu yüzden cevabım yanlış olabilir.

  • Paylaş
Cern de yapılan deneyde bugüne kadar izafiyet teorisine aykırı bir durum görülmedi. Tam aksine hesaplamalarda görelilik kuramı kullanılmıştır ve değişik yönlerin fiziksel eşdeğersizliğini ortaya çıkarmamıştır. Bu da gösterir ki görelilik kuramı yani izafiyet teorisinin büyük ihtimalle sonu olmayacaktır.
  • Paylaş
Nereden böyle bir kanıya vardın anlamadım , argümanını bizlerle paylaşır mısın ?
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1627 Görüntülenme14 Takipçi4 Yanıt