Bilmek istediğin her şeye ulaş

Ruhsal hastalıklarda duanın tedavi edici etkisi var mıdır?

Merhaba, ruhsal hastalıklarda duanın tedavi edici etkisi var mıdır, varsa bu etki kimyasal bir değişim yoluyla mı, kişinin güven ihtiyacının doyuma ulaşmasıyla mı gerçekleşir? Teşekkür ederim.Düzenle
Öncelikle ruhsal hastalıktan kasıt ne onu bilmek lazım. Bu bizim pek kullanmadığımız bi tanımlama, havada kaldı zihnimde. Ama genel olarak şunları söyleyebilirim; dua kısmını bilemem ama iyileşeceğine inanmanın, bunu istemenin etkisi vardır. Dua dini sembolize eder, duanın tedavi edici etkisi diye yaklaşırsak Tanrı inancı olmayan insanlar daha geç iyileşir ya da iyileşmez gibi bir önerme çıkması lazım. Bu da ölçülebilir bi önerme değil, onun için konuya tedaviyi isteme ve inanma şeklinde yaklaşırsak daha sağlıklı olur.
  • Paylaş
Psikolojik sıkıntılar ve ruh sağlığı bozuklukları ile başa çıkmada maneviyatın etkisi olabilir. Bu maneviyat ille de dua ve dini olmak zorunda değil. Maneviyat kişinin önemli bir içsel gücü ise, manevi işler yaptığında kendini daha iyi hisseden bir yapıya sahipse bu durumda maneviyat yardımcı olabilir. Ayrıca kişinin okuduğu duanın işe yarayacağına olan yoğun inancı (plasebo etkisi) bile tek başına bir etki yaratabilir. Zaten, hemen hemen tüm yaklaşımlar kişinin kendine iyi gelen bu ve benzeri aktiviteleri yapması için kişiyi desteklerler.
Ancak tek başına duanın iyileştirici olduğunu söylemek bilimsel olmaz. Ayrıca maneviyat ile ilişki olamayan birinde de dua etkili olamayacaktır. Yani duanın etkisi kişinin onu bir aktivite olarak yapması ve yaptığı bu aktiviteden keyif, huzur ve manevi doyum alması ile alakalıdır.
  • Paylaş
Dale Carnegie'nin Duygusal Zeka adlı kitabını okuduysanız bilirsiniz ki kesinlikle etkisi vardır, hatta çok büyük bir etkisi vardır. Her türlü depresif hastalığı önleyicidir.
  • Paylaş
2

Tarık Gandur, Bu kadar net konuşmanın mümkün olduğunu düşünmüyorum. Cevabımda yazdığım gibi etki duruma ve kişiye göre değişir. Her türlü depresif durumu engellediğini söylemek çok büyük bir iddia. Bu kadar kesin iddiaların bilimsel olamayacağını da hatırlatmak isterim (bilimsel her bulgu içinde yanlış olabilme ihtimalini de taşır).
Ayrıca Dale Carnegie çok satan kitaplara sahip olsa da psikoloji veya psikiyatri konusunda uzman bir isim değildir bu nedenle özellikle onu referans kabul etmenin bir anlamı da yok kanımca.

Insan, Bütün elektromanyetik dalgaların parçacıklarının 300000 km/sn hızla gittiğini söylemek veya bütün elmaların sağlığa yararlı olduğunu söylemek kadar büyük bir iddiadır söylediklerim. Biraz araştırmayla duanın bilimsel yönden yardımlarına dair ispatları sunalım:
psychologytoday.com/blog/more-mortal/201...
hastaadam.com/haber/2008/nisan/30/dua.fa...
scientificamerican.com/article/scientist...
plim.org/prayerdeb.htm
İçten bir şekilde edilen duanın ateist insanları bile psikolojik olarak rahatlattığı ve depresif rahatsızlıklardan uzaklaştırdığını bunları okuyarak görebilirsiniz.
Şimdi duanın sonuca bir etkisi olmadığına dair araştırmalarla bu teze karşı çıkabilirsiniz, ama bu depresyonu azalttığına karşı bir durum oluşturmaz.

Evet vardır. Ve belirtmeliyim ki, ruhsal hastalıklar bir o kadar kimyasaldır.

1. Kişinin güven ihtiyacının doyuma ulaşımıyla kimyasal süreç eşzamanlı işler.
2. Tedavinin başlıca gereği tanıdır. Tüm rahatsızlığı bir bütün olarak ele alıp bunu dua yoluyla toptan tedavi edebilmek için neredeyse ilah olmak gerekir.
3. Fakat rahatsızlığı küçük parçalara böler ve her parçayla ayrı ayrı ilgilenir, her parça için ayrı bir dua süreci uygulanırsa bu işe yarayabilir. Bu parçaların ne olduklarını ve kişiyi nasıl etkilediklerini bilmeden de bunu yapmak mümkün değildir. Özellikle hastanın kendisinin kendisini analiz etmesine ve bulgularını açıkça paylaşabilmesine olanak tanıyacak bir güven ortamı yaratılmalıdır.
  • Paylaş
Evet vardır. Ve belirtmeliyim ki, ruhsal hastalıklar bir o kadar kimyasaldır. :)
  • Paylaş
Allah(c. C) a inanan bir insanın buna inanmaması çok saçma olur sanırım sonuçta O(c. C) nun her şeye gücünün yettiğini baştan kabul etmiştir. Tabi inanmayanlar da kişi kendisini inandırdığı için olur diyerek kabul edebilir.
  • Paylaş