Bilmek istediğin her şeye ulaş

Çetele tablosu nedir? Nasıl hazırlanır?

Hesap tutmak amacıyla kağıt üstünde verileri çizerek aktarmaktır. Basit bir örnek olarak kafelerde, çay bahçelerinde bize verilen adisyonlardaki gördüğünüz X işaretli tablo bir çeteledir. Çetele ile veriler görselleştirilir. Böylece müşteri giriş çıkışının yoğun olduğu iş yerlerinde adisyon hesabını tutan kişiler yaptıkları hesapları görsel olarak da doğrulamış olur. Örnek bir çetele tablosu:

Muhasebe

Muhasebe
  • Paylaş
Çetele. Yapılacak işler tablosudur. Ana hatları ile yıllık aylık haftalık günlük olarak sıradan hâle gelmiş işlerin hangi zaman aralıklarında yapılacağını tablo halinde sunar. Olay yada akış çetelesi diye bir çeşidi daha vardır onda da planlanmış bir eylemin önemli anlarını saati ve olayın genel tarifi ile kayıt altına alırsınız. Birde kahvede oyun oynarken her el bittiğinde alınan puanların yazıldığı kağıda bazı yörelerde çetele denir.
  • Paylaş
Çetele tablosu ayrıca aydınlanmak isteyen arkadaşlar olabilir güneydoğulu ailelerin özellikle çoğu düğünlerde (anons edilmiyorsa eğer) bu yönetimi uygular düğün kasedini yada cd sini açar tek tek bakarlar kime ne takılmış çetelesi tutulur ki kısa kısa uygulanır . .
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

68660 Görüntülenme7 Takipçi4 Yanıt

Konu Başlıkları

Eş Anlamlı Soru Ekle

  • Çetele nedir?