Bilmek istediğin her şeye ulaş

Cevabını hatırlayamadığınız soru var mı?

Örneğin; 1. veya 2. Dünya savaşını anlatan siyah beyaz çekilmiş bir film vardı. Savaşmaktan yorgun düşen iki cephenin geçici ateşkesi esnasında gramofonda Lili Marleen çalmaya başlıyordu. Değişik hüzün sahneleri akabinde şarkının bitmesiyle savaş kaldığı yerden devam ediyordu. Hala bu filmi bir türlü bulamamışımdır. Düzenle
Evet, var "Ben kimim? ": Bir türlü hatırlayamam bu sorunun yanıtını...
(Bu arada, aradığın film "Ateşkes (Joyeux Noel / Merry Christmas) ...
Muhabbet
  • Paylaş
2

Ayhan Şimşek, @Solsoledo teşekkür ederim. Bu film uzun yıllardır tekrar izlemek isteyip de bir türlü bulamadığım bir filmdi. Big-bang minnetlerimi sunarım.
***
"Ben Kimim?" hayatımın dönüm noktalarında aldığım yanlış kararların beni muhatap bıraktığı o soru. Yanılgım ne kadar büyükse her defasında kendimi tanımlamakta bir o kadar imkansızlaşıyor. Soru içinde büyük değişkenlikler barındırıyor. Çok yönlü hayat ihtisası isteyen büyük cevapların kapısı gibi...
*Bu aralar "Ergun Kocabıyık - Dolaylı Hayvan" kitabını okuyorum. Büyük çözümlemelere oldukça yardımcı ve bir çırpıda okunup biten dolu dolu bir bir kitap, bana göre büyük soruların tüm anahtar parçacıklarını içerisinde barındırıyor gibi, henüz bitirmedim.
Röportajından bir bölüm:
Kitabınızda erotik hayvan, kötülük hayvanı, nefs hayvanı, mekân hayvanı, düşmüş hayvan, meczup hayvan gibi okurken insanı hayrete düşürecek bilgiler içeren bölümler var… Cinsellikten şiddete, delilikten egomuzu sonsuza dek parlak tutma mücadelemize kadar aslında hayvani yanımıza ait olan özelliklerimizden söz ediyorsunuz. Bu özellikleri bugün hâlâ taşıyor muyuz?
İnsan içindeki hayvanı tümüyle öldüremez. Dokuz canlı bu hayvan her seferinden dirilmenin bir yolunu bulur. Pek çok sufi, nefs köpeğinin, içlerinden çıkıp gittiğini söylemiştir ama bunun bir tane olduğunu sanmak gibi ciddi bir hataya düşmüşlerdir. İnsanın içinde sayısız hayvan bulunmaktadır. Eğer bunların tümünü çıkarırsanız geriye bir şey kalmayacaktır. Biz bütün bu hayvanları yok ettiğimiz için değil, onu kendi beden evimizde ehlileştirdiğimiz için insanız. İnsan hayvanla bu ünsiyetinin, yani yakınlığının farkına çok erken varmıştır.
egoistokur.com/ergun-kocabiyik-bizden-ko... SAYGILAR

Ayhan Şimşek, İnsan ruhunun bir yanıyla “hayvan” olduğunu ya da başka bir deyişle arkaik yönlerini unutamazsa kendi yıkımına doğru mu koşar? Kötülükleri, canilikleri, uygar olmakla bağdaştırılamayacak başka zaaflarımızı bastırmanın tek yolu tabiatla bağlarımızı minimuma indirmek midir?

Öyle olduğunu sanıyor. Tabiattan kurtulduğumuzda ruhumuzun da kurtulacağını sanıyor. Sartre insan nihayetinde tanrı olmak ister der. Tanrı hayvan olmayan her şeydir. Tanrı içimizden tüm hayvanları çıkardığımızda geriye kalan şeydir. Dipsiz bir hiçlik. Bu bir anlamda gerçekten de kurtuluş, kendimizden kurtuluş.