Bilmek istediğin her şeye ulaş

Cevher hazırlama mühendisliği nedir? Ne iş yapar?

Cevher hazırlama mühendisliği, itu maden mühendisliği bölümününde yer alan, cevher ve kömür hazırlama ana bilim dalının, öğretim görevlileri ile birlikte maden mühendisliği bölümünden ayrılması ile kurulan yeni bir mühendislik dalıdır.

Cevher hazırlama; hammaddeleri zararlı maddelerden arındırma ve boyutlandırma gibi işlemleri de içerir. 

Aynı zamanda cevher Hazırlama; üretilen doğal kaynakların metalurji, demir-çelik, cam, seramik, çimento, deterjan, inşaat malzemeleri, boya endüstrisi ve enerji üretimi gibi değişik alanlarda kullanılabilir hale getirilmesi aşamalarını kapsar.
  • Paylaş
Cevher Hazırlama, çalışma disiplini ve dayandığı bilimsel konular bakımından, Maden Mühendisliği ile Metalurji ve diğer teknolojiler arasında özgün bir yer işgal etmektedir. 

Cevher Hazırlama; kısaca, üretilen doğal kaynakların metalurji, demir-çelik, cam, seramik, çimento, deterjan, inşaat malzemeleri, boya endüstrisi ve enerji üretimi gibi değişik alanlarda kullanılabilir hale getirilmesi aşamalarını kapsamaktadır. 

Bu bağlamda Cevher Hazırlama; zenginleştirme, hammaddeleri zararlı maddelerden arındırma ve boyutlandırma gibi işlemleri içeren bir sanayi dalıdır.  Sözkonusu işlemlerle ilgili,  bir tesisin tasarımı ve çalıştırılması gibi teknolojik işlemler Cevher Hazırlama Mühendisliğinde önem kazanmaktadır.

  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR