Bilmek istediğin her şeye ulaş

Çevremdeki insanların çoğunun olmak istediğim insana zarar verdiğini düşünüyorum, yine de nasıl uzaklaşmayı başarabileceğimi bilmiyorum. Ne önerirsiniz? İnsan çevresini nasıl değiştirebilir?

Benzer bir sürece şahit olmuş biri olarak şunu söyleyebilirim. Yavaş yavaş uzaklaşmak diye bir şey yok. Zamanla olur diye bir şey de yok. Bir süre sonra öyle durumlar olabiliyor ki, zamanla mesafemi koyarım derken, zamanla olmak istediğiniz insana mesafe koyuyorsunuz.

Bir bakıyorsunuz durum daha da karmaşık. Ne olmak istediğinizi bilmiyorsunuz bu sefer.

Nası oluyor bilmiyorum ama zamanla olmuyor. O kişiye bunu belli etmeden de olmuyor. Cesaretsiz olmuyor. Korkarak olmuyor. Kaybetmeyi göze almadan kendini kazanmak da olmuyor.

Bunların hepsi bir yana şüphe varsa da olmuyor ya o insanı özlersem, ya yeniden aynı insanlarla aynı hayata dönersem diye. En azından şu an olmak istediğin insansansan bir süre sonrasını düşünerek şu anına zarar vermemeye çalış. Ellerinin arasına başını al ve ne kadarını yapabileceğinden daha çok ne istediğini düşün.
  • Paylaş
İnsanlar bazen acımasız dokunuşlar isterler ve bunun yumuşatılmış hali yoktur. Bıçak gibi keseceksin. Dene bak süper bir duygu, hafifletiyor insanı.
  • Paylaş
Evet insanlar bazen çevresinden etkilenebiliyor. Bunun tek çözümü bana göre olmak istediğin kişi üzerinde kararlı olmalısın. Zaten gerçekten istiyorsan da kararlılık bir şekilde kendisi oluşuyor. Ve bir bakmışsın etkileyen kişi sen olmuşsun.

Bir de çevreni bir anda değiştirmen olasılığı oraya uyum sağlama olasılığına göre daha düşük sanki. İnsanlar farklı farklıdır ve bu durum da hep böyle devam edecektir. Önemli olan bu çevrelerin birbirine saygı duyması ve değiştirmek için uğraşmaması gerekir. ( olduğu gibi kabul etmek

Ayrıca çeşitlilik iyi bir şeydir gelişim ve öğrenim açısından. Tabi bahsettiğin zarar tamamen insanın kendisiyle alakalı. ' kişilik benimsenmesi, korunması, iradesi' gibi kavramları insan kendisi ayarlaması gerekir.  


  • Paylaş
Bu çok normal bir durum.Kendin olmak için bir savaş vermek zorundasın.Bunun için çevreyi değiştirmek bir çözüm olmaz diye düşünüyorum.Eğer içinde nedensiz sürekli bir huzursuzluk,boşluk hissi varsa bu demektir ki senin varoluşunda çok derin bir sıkıntı var.Bu sıkıntıyı çözemezsen hayatın sana verdiklerini sınırlı bir şekilde alırsın.Bu yüzden anlaman gerekir ki en önemli ilişkin kendinle olandır.Sen tamamen kendi kişisel bütünlüğüne ulaştığında zaten çevrendeki çoğu kişi bunu kaldıramayacak ve senden uzaklaşacaktır.Muhtemelen seni anlayan insanlarla karşılaşana kadar da yalnız kalacaksın.Ama böyle yaşamaya başladığında hayatını hiç olmadığı kadar dolu yaşayacaksın.Çevrenin etkilerinden kurtulduğunda kendin olmak en kolayıdır...Son olarak sevdiğim kitaptan bir alıntı:


"Seni diğerlerinden farksız yapmaya bütün gücüyle gece gündüz çalışan bir dünyada kendin olarak kalabilmek dünyanın en zor savaşını vermek demektir.Ve bu savaş bir başladı mı artık hiç bitmez..."

  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1101 Görüntülenme6 Takipçi4 Yanıt