Bilmek istediğin her şeye ulaş

Chateaubriand nedir? Nasıl yapılır?

Chateaubriand meşhur bir Fransız yemeğidir. İlk kez Fransa'da ki Londra büyükelçisi olan Chateaubrian'a yapıldığı için bu ismi almıştır.
Chateaubriand etin en lezzetli yeri olan bonfileden yapılır. Baharatlı tereyağ yada sade tereyağına bulanıp 1 gün kadar bekletilmelidir. Ardından az pişirililerek servis yapılır. Et rose-beef kıvamında pişer. Sadece dışı pişer içi pembedir etin. İpincecik dilimlenir. Yanında olmazsa olmazları mantar, küçük taze patatesler, maydonozve domatesten bir garnitür hazırlanır. Domatesleri fırınlayabilirsiniz. Yanına mantarları tereyağında sote yapabilirsiniz. Patatesleri ister kızartın ister isterseniz haşlayın. Şekillerini bozmadan minik patateslerinizi servis tabağına alın. Tüm garnitürün üstüne isterseniz maydonoz serpiştirin. Gelelim yemeğin en eönemli kısmı olan Béarnaise/Bernez sos yapımına.
Çok ince doğranmış arpacık soğanı az yağda karabiber eşliğinde ve beyaz şarapla pişirin. Ardından tarhun otu ve hatta taze tarhunda ekleyin. Soğumaya bırakın. Soğuduktan sonra yumurta sarılarını yedirin yavaşça. En son eritilmiş dinlendirilmiş tereyağını ekleyin yavaşça. Biraz tuz ekleyin ve Souce Béarnaise eşliğindeki Chateaubriand servise hazır. Servis tabağına ayrıca küçük bir küp tereyağ koyabilirsiniz.

Yemek
  • Paylaş
2

Şaman, Resmen ağzım sulandı bence size yemek tarifi yazmak yasaklanmalı. :)

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1542 Görüntülenme3 Takipçi1 Yanıt