Bilmek istediğin her şeye ulaş

Chopper tipi motosikletleri kullanırken dikkat etmemiz gereken kurallar nelerdir?

Chopper motosikletler ve diğerleri diyebiliriz.

Şöyleki;

Bir motosikletin chopper olması için emsalsiz olması lazımdır. Kişiye özel olmalıdır ve kendi içerisinde tematik unsurlar taşımalıdır. Otomasyon olarak bir chopper alıyorsanız aslında o cruiser olur.

Teknik olarak chopper kişinin vücut özellikierine uygun yükseklikte ve ağırlıkta olmalıdır.Alınış amacına göre motor tercih edilmelidir. Eğer önemli olan görünüş diyorsanız bütçenizin büyük kısmını depo çerçeve egzost ve krom aksesuarlar gibi malzemelere ayırırsınız ve ucuz bir sıralı motor kullanırsınız bu size gösterili seri ama sürüş olarak biraz rahatsız (vibrasyon) bir motosiklet sahibi yapar.

yok öncelik rahatlık derseniz öncelikle V twin bir motora bütçe geri kalan paranızla da depo egzost çerçeve ve kromları alırsınız. bu motosiklette de avantajınız konforlu ve neredeyse sıfıra yakın bir vibrasyon dur. dezavantajı ise serilik olacaktır çünkü V twin motorlar sıralı motorlara göre ( aynı cc ve beygir gücü için) daha zayıftır ama bu motorlarda da tork daha verimlidir yani yola çıktıktan sonra özellikle 3 ve 4. viteslerde uzun ve güçlü sürüş yaparsınız.

tüm chopperlar da manevra çatal açısıyla doğru orantılı olarak sıkıntılıdır özellikle 42 derce dönüş açısı olan daytona tarzı uzun çatal chopperlar uzun ve düz sürüşlerde tercih edilmelidir eğer şehir içi kullanımda da yoğunluk varsa bir kısa kartal gidon cruiser yada T yapılı bir bobber almakta fayda var. ama hiç bir zaman bir race, turing yada commuter kadar manevra kabiliyetiniz olmayacaktır.

chopper keyfini otomasyon motorlarda cruiser olarak tercih etmek zorundasınız çünkü piyasada chopper diye satılan motorlar bunlar. Gerçek chopper sahibine özel yapılandır. bu sebeple motosiklet mağazalarından yada ikinci elden chopper niyetine motosiklet alacaksanız ve ekonomiyi çok sarsmayım diyorsanız tavsiyelerim HYOSUNG GV250 VE GV600 olacaktır.
kymco 250 de iyi makinadır ikisi de Vtwin olup vibrasyondan uzaktır 130-150 km süratllere ve uzun sürüşlere gelen makinlardır. sadece uzun doğa sürüşlerinde eksik ve ağır kalır. dağ tepe kullanmakta ciddi sorun ve tehlike yaşarsınız ağırlık sebebiyle.

(2008-2010) 6000 tl den 14000 tl ye kadar bulabilirsiniz modeline ve cc sine göre.

Sürüş tekniği olarak chopperlar diğer motosikletlerden farklıdr. bir kere tüm motosikletler stabil makinalardır. eğer dengeyi özellikle bozmazsanız kendisi hareket halindeyken devrilmez. konuyu chopperlara getirirsek eğer chopperlar ağır makinalardır bu sebeple düşük sür'atlerde devri yüksek tutmanızda fayda var yüksek vitste düşük hızda giderken aniden hızlanma sorunu yaşayabilirsiniz. bu da devrilmeyle sonuçlanabilir.

bu makinalarda arka fren diğer motosikletlere göre daha az tutar teknik olarak doğru olan budur chopper için bu sebeple motor freni ( kompresyon) kullanmayı öğrenmek gerekir. sadece başarılı olarak düz gidilmesi hızlanmış bir chopper için başarı bir şekilde durdurabileceğiniz anlamı taşımaz aynı anda ön fren arka fren ve vites kombinasyonunu kurmanız gerekir.

chopperlarda virajlarda hız kaybı ciddi sorundur bu sebeple özellikle ağır ve yüksek cc chopperlarda viraj çizginizi ayarlayıp motosikletin stabilitesini koruyarak virajdan çıkmanız gerekir. virajdan korkup fren yaparsanız o ağırlık viraj içine kayacak ve makineyi yatıracaksınız zorunlu olarak burada kontra (viraj yönünün aksine gidona alttan basarak ön tekeri uygun derece de ters yöne çevirmek) yaparak ve hafif gaz açarak torkla virajdan çıkabilirsiniz.

burada dikkat edilmesi gereken şu; kontra yaparken gidonu yönün tersine çevirin demiyorum gidonu ters yöne çevirirseniz makina dirfte girer ve iyi bir sürücü değilseniz ciddi kaza yaparsınız. misal sağa viraja girdiniz ve çizginiz yanlış süratinizde düşük. sağa virajda sağ gidona sola doğru basarak hafif gaz açarsanız makineyi tekrar dengelersniz.

insan anatomisi sola virajları almaya daha müsaittir bu çalışmayı öğrenmek için sola virajlarda kontra çalışması yapabilirsiniz. sağ virajlar insan bedenine ters gelir önce sol viraj çalışmalarını yapın. sol virajda sol gidonu sağa doru hafifçe zorlayın motor kendiliğinden viraj içine sola yatacaktrır ama ağırlık merkezi stabil kalacaktır. chopperlarla aşırı süratli iken virajlara girmeyin muhakkak doğru çizgide ve hızda girin, ön teker devinime girerse racelerde yada commuterlarda olduğu gibi ön tekeri hafif şahlandırarak kurtaramazsınız çünkü ağırlık bu harekete izin vermez tabii bambam değilseniz :))

biraz daha paranız varsa daha iyi marka ve modeller bulabilirsiniz. daha detaylı sorularınız varsa cevaplayabilirim.
  • Paylaş
Chopper tipi motorsikletler, gösterişli, güçlü aynı zamanda dengelidir. Ancak manevra kabiliyeti düşük olduğundan şehir içinde kullanımı biraz zor olacaktır. Chopper kullanmak diğer motorlara göre çok daha rahattır, ayaklarınızı öne uzatabilir, kollarınızı daha rahat tutabilirsiniz ama çok ses çıkarır çevredekileri rahatsız eder. Bakımı kolaydır. Az benzin yakan bu motorsiklet ,kesinlikle Çin malı ya da 2.el satın alınmamalıdır. Çok sık arıza yapar, sık sık servise götürmek zorunda kalırsınız daha hevesinizi almadan.

Motosiklet

  • Paylaş
Eğer chopper istiyorsanız, cruiser değil chopper, Spider model Regal Raptor çok iyidir. Özellikle 350 cc'si, T gidon ve çift silindir sıralı motordur. Piyasadaki ucuz motorların en iyisidir (kişisel görüşüm, zira üç yıldır 150, 250 ve 350 cc olmak üzere hep bu markayı kullandım. 250 cc ile İzmirden Edirneye geldim 12 saatte ve neredeyse hiç durmadan-son 5 saati akşam saatine geldiğinden biraz yavaş gelmek zorunda kaldım ondan uzun sürdü- tık demedi. Yalnız T gidon ve boyunun 2.21 m olması dönüşlerde biraz sorun yaratabilir başta, alışınca kolaylaşır ama. Motorla bütünleştiğiniz sürece her motoru kullanması kolaydır, ama ondan koparsanız o da sizden kopar!Motosiklet
  • Paylaş
3

Hakan, bu motosikleti çok beğeniyorum bir jony pag tasarımı. benim için iki sorunu var birincisi sıralı silindir kullandıkları için vibrasyon diğeri de çatal açısının uzunluğu sebebiyle şehir içerisindeki çevikliği. ama eğer uzun ve düz yolu çok olan bir motorsikletçi iseniz ve tireşim bana dert değil diyorsanız regal raptorun bu makinesi ekonomik segmentte başarılı bir makina. özellikle 350 cc olması ve sanırım 2010 dan sonra titreşimi engellemsi için ek malzemeler kullanmaları iyi olmuş.

100 km den sonra sende titreşim sorunu yaşıyormusun @Yersinios ? bu makinayı kullanan arkadaşlarım şikayetçi bundan.

Solsoledo, Aslında uzun çatal ve T gidon olmasının yanısıra pedal mesafesinin olması alıştıktan sonra insana çok rahatlık veriyor motorda (tabii 175 cm. altında değilse boyun, yoksa pedallara erişemeyebiliyor bacakların); ben bunu kullandıktan sonra cruiser motora binemez oldum çünkü cruiser üzerinde kendimi ikiye katlanmış gibi hissediyorum. Bunun dışında biraz vibrasyon var, ama 110 km. üzerine çıktığında titreşim kalmıyor asfalt yolda kayarak gittiğini hissediyorsun (o yüzden yol geniş ve asfaltsa 110 km. altına pek inmiyorum.); Japon ya da kore malı motorlardan farksız oluyor titreşim. Tabii üzerindeki adamın da kilosuyla ilgili bir durum bu, biraz ağırsa az olan titreşim pek hissedilmiyor.

Hakan, teşekkür ederim

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

14651 Görüntülenme10 Takipçi3 Yanıt

Konu Başlıkları