Bilmek istediğin her şeye ulaş

CHP hâlâ solcu geliyor mu size? Sosyalistlikle alakası var mı gerçekten sizce?

CHP'yi, bu partiden olmayanlar kadar kendi partilileri de eleştiriyor.

CHP, 1960'lı yıllardan itibaren siyasi yelpazenin sol tarafında yer almayı seçti.

Dünya'da artık -adları yeni konmuş ama geçmişleri eskiye dayanan- sağ ve sol diye temel bir siyasi ayrılık vardı.

Sağ, çok eskiden var olan değerler üzerine kurdu görüşlerini.

Sol da, kesin bir başlangıç tarihi tartışılır ama Fransız İhtilali ile doğdu denebilir.

Sol, sağa rağmen geldi ve sağa göre geç geldi.

Sol, sağa muhalefet için geldi.

Türkiye'de olması gerektiği gibi bir sağ olmadığı için olması gerektiği gibi de bir sol yok.

CHP'nin, bugünkü gibi yoğun şekilde eleştirilecek bir parti olmaktan çıkması evvela Türk sağında kitleye hitap eden liberal bir partinin teşekkülü ile mümkün olur.

CHP ancak o zaman sosyalistliğini, yani sosyal demokratlığını, yani (rahmetli İsmail Cem'in deyimiyle) demokratik sosyalizmini, yani (tekrar rahmetli İsmail Cem'in deyimiyle) çoğulcu demokrasiye inanmış sosyalizmini gösterir.

Yani, sorunun cevabı olarak, CHP o kadar da solcu gelmiyor bana ama sağdaki partiler de o kadar da sağcı gelmiyor aynı zamanda.
  • Paylaş
Solcu olmak, sosyalist olmayı gerektirmez. Solcu olmayan birisi olarak, CHP'nin sol anlayışta devam ettiğini düşünüyorum. Ancak sosyolojik gerçekler doğrultusunda, ülkemizin yalnızca yüzde 30'unun solcu olduğunu düşünürsek, daha fazla oy almak için merkeze kayma politikası güdüyorlar. Aksi takdirde ağzıyla kuş tutsa alacağı oy yüzde 30'dur. Ankara'da bunun sonuçlarını gördük; meclis üyeliğinde yüzde 30 alan CHP, Büyükşehir Başkanlığında sol anlayış ısrarını sürdürmeyince yüzde 44 oy aldı.
  • Paylaş
Politikada sol ve sağ tamamen görecelidir. Daha muhafazakar olan parti sağcı, diğerleri solcu olur. Eğer şeriat hedefini açıkça beyan eden bir parti kurulursa AKP bile o partiye göre sol parti olur. Bu bağlamda evet CHP solcudur. Sosyalizm hiçbir zaman CHP'nin hedefi olmadı. Sosyal demokrat bir parti olma amacıyla kurulmuş olan CHP ne yazık ki kapitalizmin çarkları içinde bu hedefini dahi koruyamamıştır.
  • Paylaş
CHP artık Goygoycu. Tek kurtuluş Dediğim zamanlarını özlüyorum Chp nin hey yavrum hey
  • Paylaş
CHPye hala solcu demek yanlış çünkü eskiden . Türkçü Kemalist çizgiden Sosyalizme veya Ortanın solu dediğimiz sol biçimine kaymıştır(İsmet zamanında. Ah ismet ah... )
Atatürk'ün partisiyle ne uzaktan ne yakından alakası yok. Tamamen etnik süprüntülerin partisi olmuştur./(meclisten dışarı)
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

342 Görüntülenme10 Takipçi5 Yanıt