Bilmek istediğin her şeye ulaş

CHP'nin Ekmeleddin İhsanoğlu'nu cumhurbaşkanlığı için aday göstermesi ilkelerinde bir evrim midir yoksa geçici olarak politik bir manevra mıdır?

Hiç biri değildir. Çünkü soru yanlıştır. CHP, Ekmeleddin İhsanoğlu'nu aday olarak göstermemiştir. Doğrusu: CHP ve MHP, Ekmeleddin İhsanoğlu'nu ortak aday olarak göstermiştir.


Mesele şudur; AKP'nin R. Tayyip Erdoğan'ı aday göstereceğini sezen bu iki parti, cumhurbaşkanlığı seçiminde, resmî olmayan bir ittifaka giderek ortak aday çıkarmışlardır. Bunu da hop diyerek, pat diyerek değil, görüşerek, tartışarak, uzlaşarak yapmışlardır.


Eğer ki, AKP'nin toplum nazarında oy toplama kaabiliyeti bu kadar yüksek olmasaydı ve CHP, salt kendi adayıyla nispeten yüksek oy toplayabilecek durumda olsaydı o zaman bu sorudaki gibi CHP'nin bir adayından söz edilebilirdi ve o zaman gösterilen adaya göre CHP'nin ilkelerinde bir evrim mi olmaktadır yoksa CHP bir politik manevra mı yapmaktadır, bu tartışılır olurdu.
  • Paylaş
2

Ferit Binici, Ben, bir sorunun yanlış olduğunu düşünseydim,cevap yazmazdım.Çünkü yanlış soruların, doğru cevapları olmaz.

Gökhan Biçer, O, sizsiniz Ferit Bey. Nasıl düşünüyorsanız öyle hareket edebilirsiniz. Bu da benim algılamam ve cevap vermem.
Bu göreceli bir durum. Size göre ya da bana göre olabilecek bir durum.
Ben bir sorunun yanlış olduğunu düşünürsem o soruya cevap yazarım, siz yazmayabilirsiniz.
Yanlış sorunun doğru cevabı olur ya da olmaz bu başka bir tartışma konusu ama burada bir sorunun yanlış olup olmadığını da ancak cevap kısmında belirtebiliyoruz. Şimdilik inploid, soruları sorgulamımıza cevap kısmında imkan tanıyor.

Ekmeleddin İhsanoğlu, siyasi bir manevradır ve yapılmak zorunda olan bir manevradır. Tıpkı Mansur Yavaş gibi... Umarım bu manevralar, CHP'nin genel anlayışını da bu yönde değiştirir.

CHP, halkın manevi değerlerine saygı göstermezse asla başarılı olamaz. İnanan insanları 'aptal' olmak ile suçlayan, hacca giden amcayla dalga geçen CHP milletvekilleri gördük. Hele ki başörtüsüne karşı olan düşmanlığını devam ettirirse, CHP daha da küçülür.

Halkçı olmak için, öncelikle halkın değerlerine saygı duyulmasını öğrenmek lazımdır.
  • Paylaş
İlkelerde evrim değildir. Politik manevradır. Günümüz siyaseti bunu gerektirmektedir, seçmene oynamaktır bugünün siyaseti. Recep Tayyip Erdoğan gibi bir basmakalıp düşünceyi yıkmak için İslam İşbirliği Teşkilatı genel sekreterliği yapmış bir kişiyi aday göstermek büyük adımdır. Seçimlerde herhangi bir aday gösterse %50 alan bir düşünce tarzına karşı Chp ve Mhp koalisyonu güçlü bir rakiptir. %50'yi kırabilecek bir adaydır.
  • Paylaş
Geçici olarak politik bir manevradır. Günü kurtarmaya çalışıyor. Farklı düşüncedeki seçmene hitap edeyim derken kendi içinde kayıplar verecek olan bir karardır diye düşünüyorum. Kafaları oldukça karışık.
  • Paylaş
Kavaktan kaşık yezidden aşık olmaz dermiş erenler. Amaç tayyibin cumhurbaşkanı olmasını engelleyecek bir yol bulmak iken aynı kafanın sarısını getirip aday yaptılar hiç hazzetmedim, milli takıma yabancı getirip Türk yapmak bu. CHP bütün olarak değilsede Kılıçdaroğlu ve ekibi bence fedakarlık yaptı, hatta ilkesel hata bile olabilir ekmel bey cumhurbaşkanı olsa bile tayyibe atar yapacak bir insan gibi durmuyor. Halbuki ne diyor tayyip halk seçerse gider o bakanlar kuruluna başkanlık ederim diyor dimi. O halde cumhurbaşkanı olacak herkes içinde bu haktır, madem halkın kararı. Ekmel beyde gidip tayyibe dalacak tip var mı.
  • Paylaş
İslam Konferansı Örgütü'nü ve Ekmeleddin beyi iyice araştırdığınızda bir devrim olmadığını kolaylıkla anlarsınız. Banu Avar iyi şeyler yazmıştır bu konuda. Okumanızı öneririm.
  • Paylaş
Politik bir manevra gibi duruyor. Zaten CHP ve MHP'nin bir süredir beraber hareket etmesi iki partinin de ilkelerinden eser kalmadığını gösterdiğinden İhsanoğlu seçimleriyle bir ilke kaybından söz etmek saçma olacaktır.
  • Paylaş
Parti seçmene oynamış görünüyor ama ne yazık ki parti meclisindekilerin bile adaydan haberi olmuyor. Tayyip Erdoğan her ne kadar zorla veya gönüllü olarak toplantılarda seçimlerde önde çıkmasına rağmen ısrarla partisine aday kim olsun sorusunu sık ısk soruyor ancak karşı cephe bunu yapamıyor. Parti başkanlarının bile adayın kim olacağını bilmediğini gösteriyor. Özrü kabahatinden büyük oluyor. Dürüstlü namuslu bir aday olacak deniyor iki parti içinden çıkartamayıp dışardan ithal adam getiriyorlar. Zoraki aday edilen de eden de olaydan bi haber yaşıyorlar. Başbakan sık sık milletvekillerini ve il ilçe teşkilatlarını toplayıp Cumhurbaşkanının kim olması gerektiğini soruyor. Ama muhalefet bunu yapamıyor. Yap listeni çık parti içerisinde askıya sonra eleye eleye düşür sayıyı 5 e veya 3 e topla delegelerini sor. Olmadı her ilçe de ayrı ayrı olylama yaptır gelen sonuçlara göre aday belirle. Chp üst tavanı memnun eden bir aday buldğunu zannedebilir ancak taban gerçekten çok rahatsız. Üstelik tabanın bu adaya karşılık sandığa gitmemesi de Akpartinin adayının ekmeğine yağ sürmesi anlamına geliyor.
  • Paylaş
Politik bir manevradan başka bir şey değildir.
  • Paylaş
Önce soyismi "Ihsanoglu" ...

Ekmeleddin beyin adayligi CHPnin ilkelerinde bir devrim degildir, zira CHPnin kurumlari bircok toplantilar yaparak aday profilini cizdiler ve sn. Ihsanoglu ortaya konan profile hic, ama hic uymuyor. Bunu benim degil, o toplantilara katilan üyelerin ifadeleri. Yani CHPnin kurumsal olarak benimsedigi bir aday degil.Dolaysiyla CHP'nin politik manevrasi da olamaz, olsa olsa sn KK "manevrasi" olabilir.

Sn. Ihsanoglu ile ilgili ilk cumhurbaskanlik adaylik teklifi ise yillar evel Aydin Dogan (Hürriyetin sahibi) tarafindan yapildigi da sanal alemde konu oldu. Söylentilere göre sn Dervise de konu danisildiginda Ihsanoglunu tavsiye etmis.

CHPnin olmazsa da, Ihsanoglunun adayligi siyasi bir manevra oldugunu söyleyebiliriz.

Kimin manevrasi ise biraz daha zor bir soru.

Ihsanoglu kimin, neyin tarafinda ile baslamak gerekir. Malum IKÖ (Islam Konferans Örgütü) genelsekreterligi yapmis bir isim, amma "Türkiyece" beklenen perfomans gösterememis, ve Mursie, Misir, Darbe konusunda, ayni CHP gibi, daha ziyade S.Arabistanin durusuna yakin olmus bir kisi Ekmelediin Ihsanoglu ve bu hükümetin tepkisini de cekmisti.

Ihsanoglunun adayligi bir üst aklin ürünü. KK ise bu akla tabi olmus görünüyor. Bazilari bu akli Pensilvanyada görüyor, ben ise Pensilvanyadaki zatin da bu akla tabi oldugunu düsünüyorum.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

633 Görüntülenme12 Takipçi10 Yanıt