Bilmek istediğin her şeye ulaş

Çiçek çocuklar kimdir?

Çiçek çocuklar 1960'ların ortalarında ABD'de ortaya çıkıp diğer devletlere de yayılmış olan hippi alt kültürünün diğer adıdır. İsmin kökeninin ise Scott McKenzie'nin 'San Fransisco' adlı şarkısının'If you're going to San Francisco, be sure to wear some flowers in your hair' dizesinin olduğunu iddia eder eski hippiler. Bir başka rivayet de yukarıda da yazıldığı gibi kendilerine doğrultulan silahların namlularına çiçek sokmalarıdır.


  İlk hippiler beat kültürünün interkültürel değerlerini miras aldılar, kendi komünlerini yarattılar, oralarda yaşadılar, psikodelik rock müziği dinlediler ve Hint keneviri, LSD, sihirli mantarlar gibi uyuşturucular kullanarak bilincin değişik durumlarını keşfettiler.  

Aslında anarşistlerdi, faşizm, komünizm, teizm vb. gibi tüm dogmatik akımlara karşılardı. Serbest cinselliği savundular. Grup sex, eşcinsellik, nudizm gibi o zamanlara kadar Amerikan toplumunda bile olan tabuları yıktılar. En önemli sloganları 'Love, Freedom and Peace' idi. Ateist olmalarına rağmen humanist ve oldukça spiritüellerdi. Tanrısı olmadığından ateizmle çelişmeyen tek din olan budizm hippiler arasında çok yaygındı. ABD'nin Viyetnam'ı istila etmesini kuvvetli bir şekilde protesto ettiler.

Yolculuk etmeyi çok severlerdi ki hala (yurdumuzda da yapılıyor, maganda tehlikesinden dolayı) ismini vermek istemediğim 10.000 katılımcıya varan ve enerji seviyesi yüksek yerlerde, doğada olan toplantıları yapılmaktadır. Toplantı demişken aslında hippi görüşlü insanlar için Temmuz dolunayından Ağustos dolunayına kadar süren toplu bir tatil, eğlence durumundan bahsediyorum. :)

Bu akımın en önemli mihenk taşı 1969'da gerçekleşen Woodstock festivaliydi. Akımın ünlü müzik grupları ve şarkıcıları arasında Jefferson Aeroplane 

Greathfull Death 


Joan Baez 
 

Jannis Joplin 
 

Bob Dylan 


Beatles 

Rolling Stones


Jimi Hendrix 


Carlos Santana 


Crosby Stills and Nash 

 
Richie Heavens 

Creedence Clearwater Revival 


The Who


Lou Reed


sayılabilir.

Bu akımı daha iyi anlayabilmek için, Milos Forman'ın yönettiği 1979 yapımı 'Hair' izlense çok iyi olur. imdb.com/title/tt0079261/ Ayrıca Terry Gilliam'ın yönettiği Johnny Depp ve Benicio del Toro'nun başrolde oynadığı 1998 yapımı "Fear and loathing in Las Vegas" da hippi akımının çöküşüyle ilgili önemli bir mihenk taşıdır. imdb.com%2ftitle%2ftt0120669%2f
  • Paylaş
2

Serkan Kiose, süper olmuş açıklama ve videolar...

Şaman, Bir çiçek çocuğunun çocuğu olarak biraz da yazma zorunluluğunda hissettim kendimi. :) Teşekkür ederim.

Kendilerine asla sınır koymayan, komin hayatı savunan, savaş karşıtı( savaşma seviş sloganın sahibi), özgür aşk savunucusu, genel geçer tüm ahlak kurallarına kafa tutarak yaşayan  1960-1970 model çocuklardır.  
  • Paylaş
60 ların sonunda tüm sınırlamalara karşı gelen, hiçbir sınırlamayı kabul etmeyen insanlardır. Onlara çiçek çocuklar denilmesinin sebebi kendilerine doğrultulan silahların namlularına çiçek yerleştirmeleridir.
  • Paylaş
Geçmişimize renk katan kişiler, şimdi onların hikayelerini dinleyip tebessüm ettiğimiz ve saygı duyduğumuz kişiler
  • Paylaş