Bilmek istediğin her şeye ulaş

Çiçeklerle konuşmak gerçekten de onların gelişimini olumlu yönde etkiler mi?

Çiçeklerle konuşmanın onların gelişimine etkisi olduğu konusunda oldukça ciddi iddialar var. Konuştuğum çiçek yetiştiricileri bu durumun olduğuna inanıyorlar. Mythbusters isimli televizyon programı da doğruluğunu kanıtlamıştı.
  • Paylaş
Kendi tecrübelerime ve herkesten duyduğuma göre evet diyebilirim. Kardeşimin konuştuğu çiçekleri 1 hafta boyunca konuşmadan suladım ve solmaya başladılar.Kardeşime geri verdikten sonra çiçekler tekrar açmaya başladı.Bu başta ilginç geliyor ama bütün her şeyin bir bilinci olduğunu ve çiçeklerin bir canlı olduğunu düşününce normal.
  • Paylaş
Evet gerçekten etkiliyor. Özellikle renklerinin canlılığı ve çiçek sayısındaki artış gözle görülebiliyor. Ayrıca çičeklerin klasik müzik dinletildiğinde de daha mutlu olduğuna dair bilimsel araştırmalar var. Buradan dinlendirici ruha hoş gelen şeylerin çiçekleri de etkilediğini anlıyoruz. Son olarak tatlı söz yılanı deliğinden çıkarırmış;bu sanırım çiçekler içinde geçerli.
  • Paylaş
Ben konunun konuşmakla birebir ilgili olduğunu düşünmüyorum.

Ama bir mantık çıkarımı yaparsak; deli olmadığınız var sayımından yola çıkarak, çiçeğinizle konuşuyorsanız onu seviyorsunuzdur. Sevdiğiniz için hep ilgilenirsiniz, iyi bakarsınız ve o da büyür, serpilir, güzelleşir.

Özetle, bakarsan bağ olur, bakmazsan dağ olur... :)
  • Paylaş