Bilmek istediğin her şeye ulaş

Çift cinsiyetlilik nedir? Neden oluşur?

İnsanlar için bu soruya yanıt verecek olursak; çift cinsiyet adı üstünde bir insanda hem erkek hem de kadın üreme organının aynı anda bulunmasıdır. Tıpta bu duruma hermafroditlik denir. Bir de pseudo hermafroditlik denilen yalancı çift cinsiyetlilik durumu vardır. Bu duruma örnek verecek olursak; bireyin yumurtalık ve rahim gibi üreme organları varken dış üreme organı penis halini almıştır. Bu durumda birey erkek zannedilebilir ancak mens olmaya başlayınca anlaşılır. Ya da bu durumun tam tersi olabilir. Bu durumda da daha kötü etkilere yol açabilmektedir. Kadın üreme organına sahip gibi gözüken bireyin adet görmemesi durumunda anlaşılabilir. Hatta bu bireyler evlenip cinsel ilişki sırasında yeni farkına varmış bile olabilir. Bu durum 2000 de bir görülme oranına sahiptir.


Çift cinsiyet neden olur?

Anne karnında rahim içindeki gelişim sırasında meydana gelir. Normal olarak gelişmeye başlayan cinsiyeti annenin kullandığı bir takım ilaçlar veya genital hastalıklar bebeğin cinsiyet gelişimini aksaklıklara uğratır.

Çift cinsiyetli olanlar doğum sırasında fark edilir ve doğumdan sonra hemen tedaviye başlanır. Tedavi sırasında kromozom testleri yapılır ve hangi cinsiyet sahip olduğu araştırılır. 46 XX kromozomu var ise kız olması gerekir. 46 XY ise erkek olması gerekir. Aileninde onayı ile bu yönde tedavisi yapılır ve 2 yaşına geldiğinde tedavi tamamlanmış olur.
Ancak yalancı çift cinsiyetlilik durumu bu kadar kolay değildir. Aile genelde ergenlik durumunda bunu anlar bu döneme kadar vajeni olduğu için bireyi kız gibi, penis olduğu için de erkek gibi yetiştirirler. Ergenlik sonrası bu durumun değiştirilmesi cerrahi boyuttan çok psikolojik boyutu aşabilir. Bu nedenle bu değişimde hastanın fikri alınması gereklidir. Hasta hangi cinsiyeti istiyorsa onu seçer.
Ameliyat olması şart mı?

Gerçek çift cinsiyet durumunda zaten doğumdan sonrada hemen anlaşılacağı için hangi cinsiyet kromozomuna sahipse o cinsiyet için gerekli tedavisi yapılır. İki cinsiyet bir arada bulunamaz. Ancak yalancı çift cinsiyetlilik durumunda bireyin normal bir cinsel aktivite gösteremez. Dış genital yapısı kadın gibi olan birey cinsel ilişkiye giremez. Bu bireylerde testisler alınıp vajen oluğu yapılır. Doğum gerçekleştiremez ancak ilişkiye girebilir. Dış genital yapısı erkek üreme organı geliştiren bireyde ise doktora gittiğinde kadın üreme organına sahip olduğu anlaşılırsa isteği doğrultusunda rahim ve yumurtalıkları alınır ve penis ameliyatı yapılabilir.
  • Paylaş
1

Ali Yasir Yılmaz, İslam fıkhında zannedersem bu tür bireyler için de kurallar var. Örneğin bu kişiler hac görevini yerine getirirken bir kadın gibi davranmaları gerekiyormuş.

İki cinsiyete de sahip olan herhangi bir tür var mıdır? sorusundan aradığınız cevaba ulaşabilirsiniz?
  • Paylaş
3

Omer Ayverdi, Var . Veterinerler iyi bilir hatta bunu benim de karim veteriner oldugundan biliyorum. Hemaprodit deniyor buna tibta.

Omer Ayverdi, Sadece tur olarak degil her turde rastlanabilir bir durum bu.

Omer Ayverdi, Her tur derken tabi yanlis olmasin cinsiyetsiz olan canlilarda var. Bolunme ile ureyen canlilar mesela.

House'un bu bölümü izlemenizi öneririm.
dizimag.co/house-m-d/2-sezon-13-bolum-i...
  • Paylaş