Bilmek istediğin her şeye ulaş

Çiğ beslenme felsefesi nedir?

Çiğ beslenme felsefesi Raw Food olarakta bilinmektedir. Bu beslenme türünde pişmemiş ve işlenmemiş gıdaları tüketmek esastır. Ancak bunu gerçekleştirebilmek zordur. Sağlıklı beslenme yöntemi olduğu için 4 beyaz kullanılmıyor ve zayıflamanızı sağlıyor. Doyuma ulaşan vücutla çok kolay bir şekilde kilo verilebilir. Buna sporu da ilave ettiğiniz zaman kilo vermemek çok zordur.

Ancak bu diyet adından da anlaşıldığı gibi bir felsefedir. Kısa süreli bir program değildir. Hayatınıza bu felsefeyi yerleştirmek gereklidir. Örnek olarak vetejeryanlık gibi hiç et yemeyen birinin bunu sürekli sürdürebilmesidir. Bu felsefede de yumurta da dahil olmak üzere hiç bir hayvansal ürün tüketilmemektedir. Her şey çiğ olarak yenilir. Hiç bir pişen şeyi yememek kaydıyla sürdürülür.

Gıdaların çiğ olması sindirim sistemine zarar vermez. Daha sağlıklı bir sindirime sahip olabilirsiniz. Her yaşta, her gruptaki insanlar çiğ beslenebilir. Çiğ beslenme özellikle diyabet, tansiyon ve kilo sorunlarını ortadan kaldırır. Çünkü zaten gıdalar çiğ, temiz ve doğal haliyle tüketilmektedir.

Tüketilmesi yasak olan besinler;

Soya fasulyeleri, buğdaylı ürünler, mısırlı ürünler, sebzeler arasında patates patlıcan ve kullanılmıyor.

Çiğ beslenme diyeti sırasında bazı destekler almak gerekir. Çünkü sebzelerle, meyvelerle ve kuru yemişlerle sadece beslenilmez. Spirulina adı verilen bir üründür. Bu da yine insanların kontrolünde ve temiz ortamda yetişen tabletlerdir. Arı poleni, keten tohumu ve toz tohumlar da protein takviyesi olarak alınabilir.

Neleri tüketmek gereklidir?

Bu felsefeye göre ; yüzde 50 yeşillik ve sebze, yüzde 25 kuru ve taze meyveler, yüzde 25 kökler, tohumlar ve çerezler, aynı zamanda denizden gelen yosunlardır. İçme suyu olarak da alkali edilmiş su tüketilir.

Sebze ve meyveleri nasıl tüketiyoruz?

Masaj yöntemi uygulanabilir. Bu yöntemi baharatlar ile uygulayarak ile çiğ sebzelere hem lezzet hem de pişmiş gibi görüntü kazandırabiliyorsunuz. Meyveleri kuruttup toz haline getirebiliriz. Bu tozunu çiğ meyveler ile karıştırıp pişmiş görüntüsü, lezzet ve renk kazandırabilirsiniz.

Çiğ beslenmede örnek yiyecekler;

İçinde et olmadığı sürece ve lavaşsız olarak çiğ köfte tüketebilirsiniz.


Beslenme

Beslenme

Beslenme

Taylan Kümeli den örnek bir günlük liste;


Kahvaltı: Üzerine badem, buğday ve kabak tohumu kıyılmış taze meyve salatası, koyun sütünden yoğurt (tercihen ev yapımı) ya da Hindistan cevizi kreması.
Öğle: Çeşitli yeşillikler, sarı biber, domates, kırmızı soğan ve maydanoz salatası, zeytinyağı ve balzamik sirke ile, üzerinde mercimek filizi.
Akşam: Çiğ sebze çorbası (blender'dan geçirilmiş), ev yapımı peynir, yarım avokado, ahududu ve muz sorbet.
  • Paylaş
Bu mevzu derin ama bildiğim kadarıyla
bazı besinler piştiğinde alınması muhtemel besin değerleri azalma yada kaybolma durumu gerçekleşiyor.
Beslenme uzmanlarını dinlemek lazım bu konuda, araştırmalar doğrultusunda.
  • Paylaş