Bilmek istediğin her şeye ulaş

Cilt nasıl gençleşir?

Cildinizdeki yaşlanmanın önüne geçebilmek için, günümüzde pek çok yöntem bulunmaktadır:
  • Güneş koruyucuları : Cilt yaşlanmasının önüne geçmek için, öncelikle, güneşin olumsuz etkilerinden korunmak gerekir.Bunun için de güneş koruyucuları öneriliyor. Doktor tavsiyesi ve kontrolüyle A, E vitamini ve östrojen ile kırışıklıklar azaltılabilir. Nemlendirici kullanımı ise, deriye gergin ve pürüzsüz bir görünüm sağlar. Günümüzde bu amaca yönelik olarak satılan çok sayıda kozmetik ürün mevcut. Çok iyi ve pahalı olsalar da her cilt tipinde olumlu sonuç vermeyebilir, hatta bazen istenmeyen reaksiyonlara yol açabilir. Bu yüzden öncelikle test edilmeli.
  • Makyaj sonrasına dikkat: Cilt yaşlanmasının önüne geçilmesinde makyaj sonrası bakımı da çok önemli. Cilt makyajdan sonra mutlaka çok iyi temizlenmeli, temizleme sütlerinden sonra bile artık kalmaması için su ile durulanmalı. Çünkü yağ salgısı fazla olan ciltlerde örtücü ürünler gözenekleri kapatarak, salgının birikimine neden olabilir. Zamanla bu salgıda mikroorganizmalar gelişmeye başlayabilir. Sivilceli ciltlerde bunları sıkmak ve oynamak, kistlere ve kalıcı izlere neden olabilir.
  • Nemlendiriciler: Kuru bir ciltte ise nemlendirici kullanmak zorunludur. Cildimiz için dermatoloji uzmanı tarafından yazılan reçetelerde tavsiye edilen ürünleri kullanmak da bir diğer önemli noktadır.
  • Peeling (cilt soyma): Cilt yaşlanmasının önüne geçen bir diğer uygulama ise, halk arasında cilt soyma olarak bilinen peeling. Bu uygulama uzun vadede kollajen yapımını artırarak, yaşlanma etkilerini giderdiği biliniyor. Bunun yanı sıra ciltteki lekelerin, sivilce ve izlerinin, siyah noktaların, çukur izlerin, ince kırışıklıkların ve kıl dönmelerinin tedavisinde de çok başarılı sonuçlar alınıyor.
  • Dolgu: Cilt ile uyumlu, test gerektirmeyen, güvenli birtakım dolgu maddeleri kullanarak mevcut kırışıklıklar yok edilebiliyor. Bu yöntemle kırışıklıklar giderilirken dolgun ve biçimli dudaklara da kavuşmak mümkün. Dolgu işlemi ayrıca alt-üst dudak arasında hacimsel dengesizliklerin giderilmesinde de kullanılıyor. Dolgu işlemi ile önceden mevcut çukur yaralanma veya sivilce izlerini de tedavi ediyor.
  • Botox: Özel bir bakteriden üretilmiş, doğal, saflaştırılmış protein esaslı bir ilaç olan Botox ile mevcut kırışıklıklardan kurtulmak mümkün. Özellikle kaş çatma, alın ve göz çevresi kırışıklıklarında bu uygulamadan mucizevi sonuçlar alınıyor. Bu yöntemle kişinin arzu ettiği oranda kaşlarını kaldırmak da mümkün. Botox’un etkisi 3-7 günde başlıyor, 10-15 günde yerleşiyor, ortalama 6 ay kadar da devam ediyor.
  • Mezoterapi: Cildi besleyici, onarıcı, hücre yapılanmasını sağlayıcı, birtakım ampullerle sağlıklı, gergin ve ışıltılı bir cilt elde edilebiliyor. İşlem ağrısız olup, seanslar hekim ve kişi tarafından belirleniyor.
  • Paylaş
Cildin gençleştirilmesi için, öncelikli olarak yaşlanma belirtilerinin ortadan kaldırılması gereklidir. Bu belirtiler ortadan kaldırılıp mümkün olduğunca mevcut hali korunmaya çalışılır. Ciltte yaşın artmasıyla kılcal damarların görünürlüğü artıyorsa bunu tedavisi, lekelerin tedavisi, kırışıklık ve sarkmaların tedavisi ayrı ayrı yapılır. En çok kullanılan PRP tedavisi olarak bilinen bir tedavi yöntemi vardır. Bu işlemde; hastanın kolundan kan alınır. Kandan trombositler ayrıştırılır. Bu pıhtıları hastanın cildine uygulaması yapılır. Ciltte bir çok endojen salgılanır ve cildin yeniden yapılanmasına büyük katkıda bulunur.

Sarkmış cildin nedeni; eriyen yağ tabakası, kollajen kaybı ve yer çekimidir. Sarkma hacim kaybından kaynaklanıyorsa, dolgu işlemi uygulanabilir. Kollajen eksikliği varsa yine PRP uygulanabilir, lazer ve bir takım yöntemlerle bu eksiklik giderilmeye çalışılır.

Cillte yaşın artmasıyla lekelerde artmaya başlar. Kişinin cilt tipine ve lekelere bağlı olarak çeşitli lazer yöntemleri kullanılır.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

571 Görüntülenme3 Takipçi2 Yanıt