Bilmek istediğin her şeye ulaş

Ciltte neden leke olur?

Ciltte leke oluşmasının nedeni cildin epidermis tabakasında bulunan melanositlerin aşırı aktifleşmesi sonucu salgılanan melanin miktarının çok fazla olmasıdır. Melanosit ve melanin miktarları artar ve bunun çeşitli sebepleri olabilir. Örneğin UV ışınlarına karşı cildin kendisini korumaya çalışması (güneş lekelerinin sebebidir), hormonal dengenin bozulması (doğum sonrası lekelerinin sebebidir), inflamasyonlar (akne sonrası lekelerin oluşmasının sebebidir) vb.

Güneş ışığı lekeleri tetikler
Melazma yazın güneş ışığına maruz kalındığında koyulaşma eğilimi gösterir ve kışın güneş ışığının etkisi azaldığında da solar. Cilt pigmentlerinden melanin, cildi aşırı etkilenmeden korumak için güneşin ultraviyole ışınlarını emdiğinden, bu mevsimsel renk değişiklikleri gerçekleşmektedir. Sonuç olarak bronzlaşma olur ve siyah bölgelerin daha da koyulaşmasına neden olur.

Lekeler nerede ve kimlerde sık görülür?
Melazma, açık kestane ya da yoğun güneş ışığı alan bölgelerdeki bronz cilt tiplerinde daha sık görülmektedir. Pek çok güzellik konusunda olduğu gibi, melazmada da genler önemli rol oynamaktadır. Hastaların yüzde 30’dan fazlasının ailelerinde de bu hastalık görülmüştür. Alerjik reaksiyonlar sonrasında ciltte oluşan kızarıklıklar ya da yüzdeki, (özellikle de dudak üstü), tüylerin ağdayla alınması da bu hastalığı tetikleyebilir.

Hangi ilaçlar lekelere sebep olabilir?
Antibiyotikler tetracycline ve minocycline ve antimalaryal gibi ilaçlar da melazmaya neden olabilmektedir. Ama ciltte bu şekilde kalıcı lekelenmeye yol açan ana nedenler dört tanedir: Hamilelik, ağızdan alınan hamilelik önleyici ilaçlar, genetik faktörler ve güneş ışığına maruz kalma.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

194 Görüntülenme2 Takipçi1 Yanıt

Konu Başlıkları