Bilmek istediğin her şeye ulaş

Çin Kuzey Kore'yi niçin destekler?

Çin'in Kuzey Kore'ye verdiği desteğin tarihi ve stratejik sebepleri vardır.

Tarihi Sebepler:
Çin ve Kuzey Kore o kadar  uzun zamandan beri birbirlerinin müttefikleri olmuşlardır ki bunu birdenbire durdurmaya karar vermeleri beklenemez.Bu Çin'in ekonomisinin kapitalist olmasına rağmen hala kendini sosyalist bir devlet olarak görmesine benzer.
Stratejik Sebepler:(En Önemli Sebepler)
  • Japonya'ya Karşı:Kuzey Kore,Japonya'ya karşıdır ve son zamanlarda petrol sondaj problemleri iki ülke arasında tartışmalara yol açmıştır.Bu yüzden Çin ve Japonya arasında bir ülke olması çok önemlidir.Son raporlara bakılacak olursa Japonya,Çin'i değil,Kuzey Kore'yi büyük bir tehdit olarak görmektedir.
  • ABD'ye Karşı:Çin Kuzey Kore'yi desteklemesine rağmen onun Güney Kore'yle savaşma ihtimaline karşı resmen silah sağlayamaz.Güney Kore'nin ABD desteği sayesinde kazanması kesindir.Eğer böyle bir şey olursa ABD tüm yarımadalara erişim sağlayabilir ve birliklerini Çin sınırlarına kadar taşıyabilir.Bu da,Çin'in neden Kore'nin birleşmesini istememesinin en büyük sebebi.
  • Kuzey Kore'deki Mülteciler:Eğer Kuzey ve Güney Kore arasında bir savaş çıksa,Kuzey Kore'deki milyonlarca mülteci Kuzeydoğu sınırından Çin'e kaçacaktır.Bu da büyük bir sosyal karışıklığa neden olacaktır,Çin de bunu kesinlikle istemez.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

2281 Görüntülenme2 Takipçi1 Yanıt