Bilmek istediğin her şeye ulaş

Çin Seddi uzaydan gerçekten görünüyor mu?

Google Earth'de şunu arattım: 40 19 58.11 N 116 28 39.54 E, 80 km kadar yukarıya kadar görebildim, tabii fotoğrafın ve ekranımın sınırları da daha uzaktan görememe neden olmuş olabilir. ISS (Uluslararası Uzay İstasyonu) 320-350 km arası bir yörüngede dönüyor.nasa.gov/vision/space/workinginspace/gr... Bu linkten ISS'den 180 mm ve 400 mm objektiflerle çekilmiş fotoğrafları görebilirsiniz. 300 km'nin üzerindeki bu mesafeden duvarın çıplak gözle görülmediğini de eklemişler. Yalnız uzayın dünya atmosferiyle olan sınırını bazı bilim adamları 10 km'de çizer. Atmosferin son katmanı Termosfer 500 km yüksekliğe kadar çıkar ki mutlak dışarısı sayılan exosfer bile kökeni bizim atmosferimiz olan parçacıkları oldukça seyrek de olsa içerir. Sınır tam bilinmese de en az 600 km'dir. Yani bir taraftan gerçekçi sınır olan 10 km var ve diğer taraftan 600 km var. Soruya gelince uzaydan Çin seddi görünür. Google Eart'den benim gözlerimin 80 km'den görebildiği seddi mutlaka o mesafeden çıplak gözle de görebilirsiniz. Tabii uzayın nerede başladığına siz karar vermelisiniz. Yani atmosferimiz en az 600 km uzanır ve onun dışından Çin Seddi görünmez.
  • Paylaş
Hayır, görülmüyor. Uzaya hiç çıkmadım ama görülmüyor, hatta insan yapımı hiçbir şey uzaydan görülmüyor. Zaten insan gözünün çözünürlüğü, o mesafeden insan yapımı nesneleri ayırt edebilecek kadar yüksek bir çözünürlüğe sahip değil.

Ayrıca 1969 senesinde Neil Armstrong'a Ay'dan döndüğünde kendisine bu soru sorulmuş ve ünlü astronot şöyle cevaplamıştır: "Kıtalar, göller ve mavi üzerine savrulmuş beyaz lekeler gördüm. Ancak Dünya'dan ortalama 370. 000 kilometre uzakta olan Ay yüzeyinden insan yapımı herhangi bir nesneyi ayırt edemedim. "

İkinci bir kişi de NASA astronotu Jeffrey Hoffman. 1985-1996 yılları arasında toplamda 5 defa Dünya yörüngesinde görev yapan Hoffman şunları söylüyor: "Uzaydan Dünya'ya bakarak çok uzun zaman harcadım. Çin üzerinden sayısız defa geçtim. Bir defa dahi Çin Seddi'ni göremedim. Sorun şu ki, gözlerimiz zıtlığa (kontrasta) duyarlıdır. Duvarın rengiyse, iki yanındaki araziden çok farklı değildir. "
  • Paylaş
İnsan eliyle yapılmış hiçbir şey aydan çıplak gözle görülemez. Çin Seddi'nin aydan görülebilen tek yapı olduğu düşüncesi çok yaygındır ancak "ay"la uzayı
birbirine karıştırılmaktadır. "Uzay" oldukça yakındır. Yerin yüzeyinden 100 km uzaklaşıldığında uzay başlar. Bu noktadan birçok yapı görülebilir.
Bununla birlikte, dünyanın yörüngesini terk edip yalnızca birkaç bin km yüksekliğe çıkılınca insanoğlunun yaptığı hiçbir şey görülemez.
  • Paylaş
Çin seddi uzaydan gözükmez arkadaşımızın dediği gibidir bunu bütün araştırmacı ve astronotlar bilir Ayrıca 1969 senesinde Neil Armstrong'a Ay'dan döndüğünde kendisine bu soru sorulmuş ve ünlü astronot şöyle cevaplamıştır:

"Kıtalar, göller ve mavi üzerine savrulmuş beyaz lekeler gördüm. Ancak Dünya'dan ortalama 370. 000 kilometre uzakta olan Ay yüzeyinden insan yapımı herhangi bir nesneyi ayırt edemedim."

İkinci bir kişi de NASA astronotu Jeffrey Hoffman. 1985-1996 yılları arasında toplamda 5 defa Dünya yörüngesinde görev yapan Hoffman şunları söylüyor:

"Uzaydan Dünya'ya bakarak çok uzun zaman harcadım. Çin üzerinden sayısız defa geçtim. Bir defa dahi Çin Seddi'ni göremedim. Sorun şu ki, gözlerimiz zıtlığa (kontrasta) duyarlıdır. Duvarın rengiyse, iki yanındaki araziden çok farklı değildir."
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

388 Görüntülenme5 Takipçi4 Yanıt

Konu Başlıkları