Bilmek istediğin her şeye ulaş

Çin'de internet kullanımı nasıldır? Ne gibi yasaklar vardır?

Çin hükumeti tehlike oluşturduğu gerekçesiyle 2009 yılında Facebook, Twitter, Youtube gibi Amerikan kaynaklı sosyal siteleri yasaklamış durumda. Ancak Çin'in nüfusu o kadar büyük ki ortaya değişik rakamlar çıkabiliyor. Şöyle ki Çin'den kaçak yollara Facebook'a giren insan sayısı 500 milyon. Ayrıca Çin'in Twitter'i olarak kabul edilen Weibo'nun kullanıcı sayısı 300 milyon ve neredeyse tüm dünyada 500 milyon kullanıcısı olan Twitter ile tek başına mücadele ediyor denenebilir.

Çinliler yasakladıkları sitelerin yerine kendi ürünleri olan sosyal siteleri de hayata geçirmiş durumdalar. Google'ın yerine Baidu, Twitter yerine Weibo, YouTube yerine Youku kullanılıyor.

Bu hamle ile çok büyük bir pazara sahip sosyal medya sektörü Çin pazarında kalıyor. Büyük rekabet halinde oldukları Amerika'ya bu pazarda para kaptırmıyorlar.

Çin pazarının büyüklüğü ünlü kişileri ve firmaları Çin sosyal medyasında hesap açtırmaya zorluyor.Bu isimler arasında Tom Cruise, Bill Gates, Maria Sharapova gibi isimler var. Ayrıca IMF Başkanı Christine Lagarde, İngiliz müzik grubu Radiohead, eski ABD Başkanı George Bush’un kardeşi Neil Bush ve aktör Joseph-Gordon Levitt de Weibo kullanan Batılı meşhurlar arasında.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1841 Görüntülenme3 Takipçi1 Yanıt

Konu Başlıkları