Bilmek istediğin her şeye ulaş

Çin'de neden hayvanlar tüketilir?

Her toplum hayvan tüketiyor da Çin'de farklı olan böcek ve türevlerini tüketmek :) Yemek toplumların en önemli kültür öğelerinden biridir. Bunlar şekillenirken diğer faktörlerden de etkilenmiştir. Çinde nüfusun çok fazla olması, ekilebilir alanın azlığı, kaynakların kıtlığı, geçmişten gelen kültüre bağlı kalmalarını bugün bizim görmekten bile korkuo tiksindiğimiz böcekleri yemelerine iten sebepler arasındadır.

İnsan gıdası olarak 500 civarında böcek türünün yenildiği bilinmektedir. Bakıldığından böceklerin dışında bulunan kitin tabakası protein yönünden en zengin yapıdır. Böcek proteini, günümüzde tükettiğimiz et proteinlerine iyi bir alternatif oluşturmaktadır. Bütün böcekler muhtemelen parazit taşımaktadır. Bu nedenle iyi bir pişirme tercih edilir. Zaten Çinde etlerin pişirilmesinde en sık kullanılan yöntem yüksek ateşle yağda kavrulma yöntemidir.

Bu arada Çin yemek kültürünün sadece böyle olmadığını da hatırlatmak isterim. Biraz baktım ve gerçekten güzel yemekleri var. Mantı, makarna, balık yemekleri ve pirinçten yapılan Türk damak zevkine uygun bir çok yiyecekleri de var.

Hayvan


Hayvan


Hayvan
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

640 Görüntülenme2 Takipçi1 Yanıt