Bilmek istediğin her şeye ulaş

Çindeki beyaz piramitler Türkler tarafından mı yapıldı? değiştirAraştırırken YouTube'da bazı görsellerin de olduğu bir videoya rastladım. Bu videoda da aynı sorunun yanıtı aranmış. Hatta tüm kıtaların tek bir kıta olduğu döneme atıfta bulunarak (Pangea), Türker’in bu dönemde piramit inşasını ve teknolojisini diğer medeniyetlere aktarmış olabileceği de iddia ediliyor. Ancak Pangea'nın oluşumu milyonlarca yıl süren bir gelişimin sonucu ve kayıp kıta Mu ile ilgili iddialarda bile 14 bin yıl öncesine kadar gidilebiliyor. Bunu, Nepal'deki bazı mağaralarda bulunan yazı/sembollerden (Ülkemizi sular bastı, biz de buraya gelmek zorunda kaldık mealinde yazılar) öğreniyoruz.


Diğer taraftan elimizdeki kanıtlı bilgilerle bakıldığında Çin - Orta Asya - Orta Doğu arasında her zaman bir kültürel etkileşim olduğunu söylemek mümkün. Örneğin Şaman kültürünün kendini gösterdiği bölgelere baktığımızda; Sibirya bölgesi haricinde doğuda Kore ve Japonya'ya, uzak kuzeyde Eskimo'lara, batıda Laponya olarak tanımlanan İskandinav ülkelerine, hatta benzer ritüellerle Kuzey Amerika'ya (Altay Türkeri’nde ve bazı Kuzey Amerika kabilelerinde Kartal figürünün kutsal kabul edilmesi, göğe yükselen direk ya da ağacın ruhlar dünyasıyla etkileşimi sağlaması vb. - Avrasya'da Şamanlar kitabı, Mihaly Hoppal, Yapı Kredi Yayınları) yayılması gibi piramit teknolojisinin de bir çeşit dünya turu gerçekleştirmiş olabileceğini söyleyebiliriz.


Tekrar beyaz piramitlere dönersek; yukarıda bahsettiğim mantık çerçevesinde bu yapıların Türkler tarafından, en azından eski Türk uygarlıklarından biri tarafından yapıldığını varsayabiliriz. Gerçek yanıt içinse bu bölgenin iyice araştırılması ve varsa bulunan yazıların günümüz dillerine çevrilmesi gerekiyor. Ancak yine de bugün elde edilebilecek sonuçların kesin yanıt olduğunu söylemek mümkün değil. Çünkü geçmişe dair o kadar çok bilmediğimiz şey var ki. Bugün Türkler medeniyetin başlangıcını oluşturmuştur dendiğinde, bir 10 yıl sonraki keşifle hayır Afrikalılarmış, bir 10 yıl sonra ise hayır Güney Amerikalılarmış demek pekâlâ mümkün.


Unutulmaması gereken, bilgi ve kültür aktarımının geçmişin iletişim metotlarıyla çok uzun bir dönemi içerdiği. İstanbul'un fethedildiği bilgisinin bile İngiltere'ye 40-50 gün sonra ulaştığını düşünürsek, piramit yapımına dair bilgi ve teknoloji aktarımı on yıllarca, hatta yüzyıllarca sürmüş olabilir...
  • Paylaş