Bilmek istediğin her şeye ulaş

Çinicilik sanatının mevcut durumu hakkında bilgisi olan var mı? Özellikle Bursa ve çevresindeki mimari yapılarda bayağı fazlaca yer alan bu sanat hakkında bilgisi olan var mı?

Bir süre Bursa/İznik'te oldukça kalmıştım.
O süre zarfında İznik'te bu işle uğraşanların çalışmalarını inceleme fırsatım olmuştu.
Hem klasik hem de modern çizgide bu işi geliştiren bir atölyenin çalışmalarını incelemenizi size tavsiye ederim. facebook.com/pages/Toprak-Çini-Atölyesi...

Sanat

Sanat

Sanat

Sanat

Sanat

Sanat

Sanat
  • Paylaş
Çinicilik sanatının merkezi Kütahya'dır. Orada geçim kaynağıdır hatta. Ben küçükken ablamlar çini fabrikasında çalışırdı. Elle çizip boyarlardı.  Allah'ım ne eziyet ve meziyet. Bir de fabrika ürünü gibi bir sürü yaparlar aynısından. Hepsi de birbirine benzer. Hamuru topraktır. Yüksek ateşte pişirirler. Benim gördüklerim kare kare kesilip fırınlanırdı. Kabartma desenli olanları olur. 3 boyut katar süslemeye.  Sonrada 'sır' adı verilen bir sıvı madde ile cilalanır. Seramik gibi de uygulaması var harçla yapıştırılır. Tabi benim bahsettiğim sene 89-90 yılları. Şimdi baskı makineleri falan var. Dumlupınar üniversitesinde çinicilik bölümü var bu arada. Eski camilerde hamamlarda görebilirsiniz kendisi de eski bir süsleme sanatı sonuçta. Son dönemlerde hangi yapılarda kullanıldı hiç araştırmadım ama eskiden olduğu gibi pek tercih edilmiyor zannedersem. 
  • Paylaş
Tarihini kendi çapımda biliyorum aslında. Şu an hangi mimari yapılarda halen mevcut olduğunu merak ediyorum. Evet hangi eğitim programlarında yer aldığını da bilmek isterim. Son dönemlerde de kullanılmışsa, nerede kullanıldığı hakkında bilgi almak da mutlu eder beni. Çok teşekkürler.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

626 Görüntülenme4 Takipçi3 Yanıt

Konu Başlıkları