Bilmek istediğin her şeye ulaş

Çin'in bugün dünyadaki siyasi ve ekonomik konumu nedir?

Çin' deki üretim hacimsel anlamda çok fazla gibi görünse de niteliksel anlamda vasat denilebilir özellikle teknolojik anlamda asla yapılan işler niteliksel değil. Bizdeki sürümden kazanma olgusu ile çalışan bir üretim sistemi var niceliksel yapı daha ön planda. Yani başka ülkeler Çin'den ithal ettikleri ürünleri ithal etmese de ölmezler zorluk çekmezler. Peki Çin ekonomisinin dünya için önemi nedir o zaman derseniz? Yaptıkları yüksek miktarlı ihracatlar ile rezerv ettikler dolarlar. İşte o dolarlar piyasaya bir anda salınsa tüm dengeleri değiştirebilecek kadar önemli oranda bence.

Devasa nüfusu ile çok büyük bir pazar olduğunu da unutmayalım Çin'in (Uluslararası sermaye için).
  • Paylaş
1

Devrim Güren, Özetleyici bir açıklama olmuş gerçekten. Teşekkürler...

Çin uzun yıllar pazarını dünyaya kapalı tutan , kendi üretip kendi tüketen bir ülkeydi. Şuan dünyanın en büyük kargo liman kenti şangaydır.
Çin nüfusunun artması, pazarını dünyaya açması, istikrarlı bir ülke olması ekonomisinin gelişmesi sağladı. Günümüzde birçok ünlü marka ürününe çin menşesi vermekte sakınca görmüyor. Apple uzun yıllar çin pazarına girmek için çabaladı geçtiğimiz aylarda bunun anlaşması da yapıldı.
Son günlerde gündeme gelen şangay beşlisi (rusya, çin, kazakistan, kırgızistan, tacikistan) dünya gaz rezervelerinin %41 petrolün ise %24'ü elinde tutarak dünyanın enerji pazarında büyük yere sahip birlik oluşturmuştur.
Büyüyen bir ekonomiye sahip ve gelecek yıllarda çin cumhuriyetinin dünyaya hükmedeceği öngörülüyor.
  • Paylaş
İşçi maliyeti çok düşük olduğu için, iş yapılacak saha da büyük paralar dönüyor ve maliyet olarak düşük yatırımlar olduğu için süper bir gelir yakalatabiliyor. Bugünkü dünyada Çin olmazsa olmazlardan, hem siyasi hem de ekonomik olarak çoğu devletin yanında olmak istediği büyük bir güç. Ama kimse kimsenin anası babası değil, o yüzden sadece iş olarak birliktelik sağlamak gerekiyor! Dünya üzerinde artık geçmişteki gibi güvenilebilecek bir devlet ve devlet kurumu kalmamış durumda...
  • Paylaş
Çin, özellikle son 10 yılda doğrudan ekonomik, dolaylı olarak siyasi bir takım hamlelerle yeni oluşan doğu bloğunun sac ayaklarından biri haline gelmiştir. Ülkede ekonomik büyüme, ucuz işçilik ve çok fazla ürün ihracatıyla yükseliş gösterirken uluslararası sermayeye yeni bir alan açtıkları için de bu büyümeyi istikrarlı hale getirdiler. Öte yandan Çin, Rusya ve Kuzey Kore ile kurduğu siyasi ittifak ile ABD ve AB bloğunun karşısında etkin bir güç olarak ortaya çıkmaktadır. Özellikle Amerika'nın Suriye ve Ortadoğu politikalarının bozguna uğramasında Çin'in rolü oldukça fazladır.
  • Paylaş
Dünya ekonomisinin yönünü belirleyen en önemli ülkelerden biridir. Dolayısıyla da siyasetin de konumu ekonomiden bağımsız düşünülemez asla.
Yani bugün dünya ekonomi ve siyaseti Çin olmadan düşünelemez değerlendirilemez. Önemli bir parametredir Çin hem ekonomik doayısıyla da siyasi olarak.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

404 Görüntülenme8 Takipçi5 Yanıt