Bilmek istediğin her şeye ulaş

Çipura ve levreğin deniz ya da havuz olanı nasıl ayırt edilir?

Deniz çipurasını ayırt etmek daha kolaydır. Doğal olanlar bariz bir şekilde sarımtrak bir renk alıyor güneş altında. Kültür çipurasıyla yanyana gelince daha net belli oluyor. Ancak levrekte ben pek öyle bir fark göremedim. Levreğin iri olanları ve kuyruğu yüzgeçleri daha düzgün olanları denizdir diye düşünüyorum. Havuzda o boya kadar pek kalmıyorlar ve kuyruklarında yırtık olabiliyor sanırım...Düzenle
Yetiştiricilik yoluyla elde edilen balıkların avcılık yoluyla elde edilenlerden görünüş olarak bariz bir farkı yok. Kuyruklarda meydana gelen deformasyonun asıl sebebi, kafeslerin içinde az yemlemeye bağlı olarak balıkların birbirlerine saldırması ve birbirlerinin kuyruklarını kemirmeleri olabilir.

Ayrıca, yetiştiricilik yoluyla elde edilen su ürünlerinde besleme, insan faktörü ile imal edilmiş yemleme operasyonlarını da kapsadığı için yemlerin içeriği ve kalitesi de önem kazanıyor. Kullanılan yemlerin kalitesi iyi değilse ve yemlerin içeriğinde balığın talep ettiği besinler yönünden yetersizse etin lezzetsiz olması normaldir fakat yem teknolojilerindeki gelişmelere bağlı olarak yemleme konusunda belirli bir kalite standardı oluşturulmaya çalışılıyor.

denizdenbabamciksa.com'a da bekleriz.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

55 Görüntülenme5 Takipçi1 Yanıt

Konu Başlıkları