Bilmek istediğin her şeye ulaş

Cirrus bulutları nasıl oluşur?

Sirrüs (cirrus), 5.000 ila 14.000 metrede
(15.000 Ft - 45.000 Ft) görülen yüksek seviye stratiform (katman) bir buluttur, ayrıca 10 temel bulut cinsi arasında en yüksek olanıdır. Tümüyle buz kristallerinden meydana gelir. Çoğunlukla beyaz ve bazen açık gri renkteki sirrüs bulutu ince yapısı nedeniyle güneş ışığını kolaylıkla geçirir, gölge bırakmaz. Çoğu zaman yaklaşmakta olan bir cephe sisteminin veya tropikal siklonunun işareti olarak kabul edilir. Fakat, kümülonimbus bulutlarının örs kısmında da oluşabilir. İpliksi ve tül biçimde gökyüzüne dağılan Cirrus bulutları, jet akımlarının yönü akımının yönüne göre gökyüzünde dağılırlar. Troposferin üst seviyelerinde rüzgarın saatteki hızı 150 ile 200 km hızda estiğinden ve sirrüsler de böylesi fırtınalar içinde oluştuklarından aynı yerde çok uzun süre kalmaz.
  • Paylaş
Hava Durumu
Bulutlar yüksekliklerine göre üçe ayrılıyorlar. Yüksek, Orta ve Alçak Bulutlar olmak üzere. Cirrus bulutları da yüksek bulutlar içinde yer alıyor. Bir diğer ismi Püsküldür.

Cirrus bulutları; beyaz renkte, çok ince ve dar şeritler şeklinde bağımsız bulutlardır. Çok ufak buz kristallerinden meydana gelmiştir.
Hava Durumu
  • Paylaş