Bilmek istediğin her şeye ulaş

Çizgi film ve anime arasındaki farklar nelerdir?

Çizgi filmin geçmişi Çin’in ve Türklerin eski gölge oyunlarına dayanır. 19. yüzyılın başlarında Fransız Emile Reynaud’un çalışmalarıyla hız kazanmıştır. 1830 yılında, resimleri hareket ediyormuş gibi gösteren bazı oyuncaklar yapıldı. Bu oyuncaklar, daha sonra geliştirildi. 1930 yılından sonra ses ve desenin daha sonra da rengin bulunmasıyla çizgi film bütün dünyâya yayıldı.
Çizgi Film

Japon veya Japon animasyonlarına benzer çizgi filmlere "Anime" denir.
Anime Japonlar tarafından yapılan her yaş için türü bulunan çizgi filmlerdir. Normal Amerikan yapımı çizgi filmler ile arasında fark oldukça büyüktür. Animelerde kan , dövüş , ecchi(sapıklık) , komedi gibi farklı temalar vardır.

Çizgi Film

Manga ise anime gibi bir Japon çizgi romanıdır. Amerikan çizgi romanlarından farkı sol taraftaki kareden başlamak yerin , tam tersi olan sağ taraftaki kareden başlayarak okunur. Animedeki türlerle aynı türlere sahiptir , çünkü animeler mangalardan yapılmaktadır.

Seri sahibi ilk önce serisini çizer. Belirli bir sayıya ulaştıktan sonra animeye çevirilme işlemi yapılır.


Çizgi Film

Aslında anlam olarak her iki kelimede aynı şeyi ifade eder ancak günümüzde kullanımındaki farklılıklar şu şekildedir;
  1. Çizim tekniği farklı olsada animeler birbirine yakın yöntemlerle çizilmektedir. Çizgi filmlerde ise sabit bir teknik yoktur.
  2. Animeler her yaşa hitab ederler. Çizgi filmlerin hedef kitlesi daha çok çocuklardır.
  3. Animeler değişik türlerde yapılabilir (drama, komedi, aksiyon)
  4. Animeler her kesime hitap ettiği için değişik türlerde daha basit bir teknikle işlenebilmektedir ama Walt Disney gibi devler çizgi filmlerde daha sanatsal çalışabiliyorlar.
  5. animeler çizgi filmlere göre daha uzun metrajlıdırlar. Çizgi filmlerin hikayeleri daha basittir.
  6. Çizgi film kültürü batıdan gelmektedir, ancak anime japonların ürettiği animasyonlardır
  7. Animelerde 3 boyutlu çizim kullanılmaz daha detaylı ve çizgi filme göre daha karışık teknikleri vardır
  • Paylaş
Temel fark çizgi filmlerin iki boyutlu, çizgilerle tasarlanması, üretilmesi animelerin ise üretilmiş üç boyutlu karakterlerin sanal ortamda anime edilmesi (oynatılması, canlandırılması) ve bunun filme çekilmesidir. İçerik açısından her ikisi de bebek filmlerinden pornolara kadar geniş bir yelpazeye hizmet eder. Çizgi filmde ressam 24 kareyi de hatta daha kalitelisi saniye için 25 kareyi de çizer, anime'de bilgisayar bunu hesaplar, her 0,5 saniyede bir yeni hareketi tanımlasanız bile yeterlidir. Arasını programınız interpole eder. Gerçi bu artık çizgi filmelerde de mevcuttur. Kısaca çizgi film iki boyutlu, anime üç boyutludur.
  • Paylaş
Temel fark çizgi filmlerin iki boyutlu, çizgilerle tasarlanması, üretilmesi animelerin ise üretilmiş üç boyutlu karakterlerin sanal ortamda anime edilmes
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

5228 Görüntülenme6 Takipçi3 Yanıt

Konu Başlıkları