Bilmek istediğin her şeye ulaş

Coanda Etkisi (Coanda Effect) Nedir?

Coanda etkisi, hızla ilerleyen hava akımının doğru bir yol izlemek yerine, yakınındaki bir düzleme yapışıp, düzlemin eğimlerini izleyerek ilerlemesi olayıdır.

Bu fiziksel olaya, olayı ilk saptayan Romanyalı mucit Henri Coandă'nın adından esinlenerek Coanda etkisi denir. Henri Coanda konuyla, 1910'da kendi tasarladığı uçak ilkörneğinin (prototipinin) bu olay yüzünden düşmesiyle ilgilenmiştir.

Bu etkinin en yaygın uygulaması havacılıktadır. Uçak kanatlarında inerken ve durmak için aşağıya, kalkışta da yukarıya bükülen kanatçıklar bu etki temel alınarak tasarlanmıştır.


Aşağıdaki video da olayı görsel olarak açıklamaktadır.


  • Paylaş
4

Hacı Kaya, Merhaba ! Ben İnşaat Mühendisliği okumak istiyorum. Tam olarak bu tür derslerimi görüyorsunuz ?

Şaman, Hangi dersleri? Coanda etkisini hiç görmüyoruz, onu soruyorsanız.

Hacı Kaya, İnşaat Mühendisliği dersleri. Fizik ve Geometri Matematik bu üçünün dışında daha başka neler görüyorsunuz diyecektim

Şaman, Malzeme, topoğrafya, jeoloji, istatistik, programlama, daha fazla matematik, statik, ekonomi, mukavemet, daha fazla programlama, daha fazla matematik, trafik, yol, zemin mekaniği, akışkanlar mekaniği, yapı analizi, daha fazla ekonomi, daha fazla malzeme, temel mühendisliği, hidroloji, betonarme, çelik, ve üç tane serbest seçmeli, altı tane mecburi seçmeli bölüm dersi, iki adet teknik seçmeli yine bölüm dersi okunuyor. Tabii ODTÜ ya da diğer bir İngilizce bölümde okursanız bolca da akademik İngilizce dersi var.

Daha önce yazdığım bir makaleden iki paragraf ile özetleyim:

Coanda’nın teorisine göre; hava fileleri kanat hücum kenarında ikiye ayrılır. Süratlenerek üst sathı takip eden hava filelerinin statik basıncı düşerken, dinamik basıncı artar. Kanadın üst yüzeyinde daha durağan bulunan havanın dinamik basıncı ise düşüktür. Dinamik basıncı düşük olan bölge, vakum etkisi yaratarak dinamik basıncı yüksek olan hava filelerini yüzeye çeker. Bu sayede hava fileleri yüzeyi takip eder. Bu durum hareket halindeki bütün cisimler için geçerlidir. Bundan ötürü, hiçbir zaman hava boşluk bırakmak istemez. Aerodinamik kesitte stol karakteristikleri incelendiğinde, kanadın üst yüzeyinden ayrılan hava filelerinin vorteks oluşturmasının sebebi de bu vakum etkisidir.

Henri Coanda’nın açıkladığı bu durum, geçmişte ve günümüzde birçok uygulamaya fikir babalığı yapmıştır. Örneğin Avro Aircraft ( Kanada ) şirketinin 1950 ‘lerde deneysel çalışmalarda kullandığı Avrocar, bu prensiple üretilen ve uçan daire şeklindeki hava araçlardır. Benzer şekilde, jet motorları egzoz gazlarının, kanat hücum kenarları ve yatay stabilizeye yönlendirilmesi suretiyle kaldırma kuvveti üretilmesi bu teoriyle ilgili yeni geliştirilen uygulamalardandır.
  • Paylaş
Düşündürücü sorular için,, teşekkürler.
  • Paylaş